Рішення № 81672698, 22.04.2019, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
501/1753/18
Номер документу
81672698
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 22.04.2019

Справа № 501/1753/18

2/501/430/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2019 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі головуючого судді Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за

позовом Публічного акціонерного товариства «Одесагаз»

до

відповідача: ОСОБА_1

предмет та підстави позову: про стягнення вартості не облікованого об`єму природного газу

учасники справи не з`явились

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивача та відповідача.

1. До Іллічівського міського суду Одеської області 02.07.2018 року звернулося Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об`єму природного газу та просить суд стягнути з відповідача на користь ПАТ «Одесагаз» вартість не облікованого обсягу природного газу в розмірі 20427,70 грн., витрати з проведення експертизи лічильника газу в сумі 3685,20 грн, судові витрати.

2. Позов обґрунтуваний тим, що ОСОБА_1 є абонентом ПАТ «Одесагаз» на підставі договору про надання послуг з газопостачання №47952, укладеного між Чорноморським УЕГГ ПАТ «Одесагаз» та ОСОБА_1 07 квітня 2014 року, особистий рахунок НОМЕР_1 .

Позивач вказує, що споживач ОСОБА_1 порушив вимоги Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Так, 10 квітня 2018 року у абонента ПАТ «Одесагаз» ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

10 квітня 2018 року фахівцями ПАТ «Одесагаз» складено Акт про порушення №53, згідно з яким зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за адресою: АДРЕСА_1.

10 квітня 2018 року згідно з Протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, лічильник газу типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735 демонтовано та направлено на експертизу.

19 квітня 2018 року проведена експертиза лічильника газу споживача ОСОБА_1

На підставі Акта №117 експертизи лічильника газу від 19.04.2018 року виявлені наступні порушення: лічильник газу типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735 не веде облік спожитого газу та вказано не придатним до застосування в подальшіій експлуатації згідно вимог Р 50-071-98. Витрати, понесені на проведення експертизи побутового лічильника склали 3685,20 грн.

25 квітня 2018 року відбулось чергове засідання комісії ПАТ «Одесагаз» з розгляду актів про порушення Кодексу та прийнято рішення №53 про донарахування об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ абоненту ОСОБА_1 в сумі 20427,70 грн., яке проводилось за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року з врахуванням номінальної потужності газового котла, 2-х газових плит (ПГ-2), газової колонки за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ на покриття виробничо-техноглогічних витрат протягом даного періоду.

15 травня 2018 року за №185 ПАТ «Одесагаз» направило абоненту ОСОБА_1 лист-вимогу про сплату вартості не облікованого об`єму природного газу, але до теперішнього часу відповідач належним чином не прореагував на вимогу та не сплатив вищезазначені суми.

У зв`язку з цим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

3. Відповідач ОСОБА_1 07.08.2018 року надав до суду відзив на позов, просить суд позовну заяву залишити без задоволення (а.с.32-35), посилаючись на те, що при складанні комісією Чорноморського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» 10.04.2018 року акту - розрахунку №53 не прийнято до уваги об`єктивні обставини, на які він посилався. А саме: 1) він не мешкає за вказаною адресою, так як працює та проживає за місцем своєї реєстрації у Вінницькій області , 2) його син не проживає за вказаною адресою, 3) для опалювання будинку у період з 01.02.2018 року по квітень 2018 року природний газ не використовувався з метою економії; 4) непричетність до поломки лічильника та будь-яких інших недобросовісних дій з боку споживача підтверджується тим, що за першою вимогою представників ПАТ «Одесагаз» споживачем надані покази лічильника, а також висновком експертизи лічильника газу проведеної 19.04.2018 року комісією ПАТ «Одесагаз» (акт №117).

4. Представник позивача 12.09.2018 року надав до суду відповідь на відзив (а.с.60-62), просив суд позовні вимоги задовольнити, посилаючись на те, що факт порушення відповідачем підтверджується доказами наданими до позову, відсутні жодні документи, які б підтвердили альтернативне опалення будинку відповідача.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

5. Відповідач 19.02.2019 року звернувся до суду із заявою про відкладення розгляду справи (а.с.65).

6. Представник позивача 24.01.2019 року надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача (а.с.91-93).

7. Відповідач 24.01.2019 року надав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи розрахунокку середньодобового споживання газу за період з вересня 2017 року по березень 2018 року (а.с.99).

8. Відповідач 14.02.2019 року звернувся до суду клопотанням про витребування доказів (а.с.100).

9. Представник позивача 05.03.2019 року надав до суду заяву про відкладення розгляду справи (а.с.107-108).

10. Представник позивача 25.03.2019 року надав до суду заяву про долучення документів до матеріалів справи (а.с.114-118).

11. Відповідач 26.03.2019 року надав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.119).

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

12. Ухвалою судді Іллічівського міського суду Одеської області Максимович Г.В. від 09.07.2018 року відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.29).

13. У зв`язку із відстороненням судді Іллічівського міського суду Одеської області Максимович Г.В. від здійснення правосуддя, відповідно до наказу голови суду №21-ос від 03.08.2018 року призначено повторний автоматизований розподіл судових справ.

14. Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу від 21.08.2018 року, справа повторно розподілена для подальшого розгляду судді Петрюченко М.І.

15. Ухвалою судді Іллічівського міського суду Одеської області Петрюченко М.І. від 24 серпня 2018 року прийнято до свого провадження справу зі стадії судового розгляду (а.с.55).

16 Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 14.02.2019 року витребувано від позивача докази (а.с.103-104).

17. Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з відсутністю всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

18. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є абонентом ПАТ «Одесагаз» на підставі договору про надання послуг з газопостачання №47952, укладеного між Чорноморським УЕГГ ПАТ «Одесагаз» та ОСОБА_1 07 квітня 2014 року, особистий рахунок № НОМЕР_1 (а.с.6).

19. 10 квітня 2018 року фахівцями ПАТ «Одесагаз» складено Акт про порушення №53, згідно з яким зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).

20. 10 квітня 2018 року згідно з Протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, лічильник газу типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735 демонтовано та направлено на експертизу (а.с.14-15).

21. 19 квітня 2018 року проведена експертиза лічильника газу споживача ОСОБА_1 На підставі Акта №117 експертизи лічильника газу від 19.04.2018 року виявлені наступні порушення: лічильник газу типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735 не веде облік спожитого газу та вказано не придатним до застосування в подальшій експлуатації згідно вимог Р 50-071-98. Витрати, понесені на проведення експертизи побутового лічильника склали 3685,20 грн. (а.с.16-18).

22. 25 квітня 2018 року відбулось засідання комісії ПАТ «Одесагаз» з розгляду акту про порушення Кодексу та прийнято рішення №53 про донарахування об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ абоненту ОСОБА_1 в сумі 20427,70 грн., яке проводилось за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року з врахуванням номінальної потужності газового котла, 2-х газових плит (ПГ-2), газової колонки за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ на покриття виробничо-технологічних витрат протягом даного періоду (а.с.19).

23. 15 травня 2018 року за 3185 ПАТ «Одесагаз» направило абоненту ОСОБА_1 лист-вимогу про сплату вартості не облікованого об`єму природного газу (а.с.20).

V. Оцінка Суду.

24. Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем.

25. У відповідності до ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

26. Відповідно до ст.67 Житлового Кодексу України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

27. Діяльність Оператора ГРМ регулюється Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Фактом приєднання споживача до умов Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

28. Відповідно до ст.639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

29. Статтею 640 ЦК України встановлено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акту цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

30. Відповідно до ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлює суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

31. Пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРС (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно з п.1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРС, перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі, побутовому споживачу, який уклав з оператором ГРС договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачеві, який знаходиться на території ліцензованій діяльності оператора ГРС, застосовуються, за наявності акта про порушення, складеного оператором ГРС, відповідно до вимог розділу XI даного Кодексу.

Відповідно до п.п.1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРС складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

У відповідності до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток X Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

При цьому, відповідно до частини 4 розділу 1 «Визначення основних термінів та понять» глави 1 «Загальні положення» Кодексу газорозподільних систем:

- несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу;

- несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора обєму газу (первинного програмування чи протоколу параметризацїї), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

32. Згідно ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію, газ), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, газопостачання.

Згідно пункту 1 глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

33. Як вбачається з положень Закону України «Про ринок природного газу» саме Відповідач є оператором газорозподільної системи (Оператор ГРМ).

Пунктом 2 глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем передбачено, що для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об`єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен:

1) мати в наявності персоніфікований перелік всіх лічильників газу побутових споживачів, що знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ;

2) забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників;

3) забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.

Відповідно до пункту 11 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

Отже, згідно пункту 11 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, Позивач позбавлений права здійснювати розрахунок спожитого відповідачем об`єму необлікованого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням за період з 2010 року (рік випуску лічильника за відсутності фактів проведення його повірки) по 10 квітня 2018 року (до дня демонтажу лічильника) у зв`язку з порушенням строку періодичної повірки лічильника.

34. Як вбачається з матеріалів справи, а саме акту №117 експертизи лічильника газу споживача ОСОБА_1 , відомості про повірку та ремонт, а також планових втручань в роботу лічильника газу не надано. Таким чином, наявна вина Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу. Вказані фактичні обставини не заперечуються представником позивача.

Зазначене свідчить, що повірка лічильника газу типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735, встановленого в житловому будинку відповідача жодного разу не була здійснена. Вказані обставини унеможливлюють донарахування позивачу об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

При цьому суд бере до уваги, що в Акті №117 експертизи лічильника газу типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735 вказано, що охоронна пломба лічильника механізму не порушена; механічних пошкоджень корпусу лічильника не виявлено; сторонніх предметів всередині ЗВТ не виявлено. Отже, несанкціоноване втручання відповідачем в роботу ЗВТ не доведено.

35. Відповідно до п.3 глави глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об`єм спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

36. Згідно приписів частини 3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Вичерпний перелік підстав звільнення від доказування та обставин, що не підлягають доказуванню, встановлено статтею 82 ЦПК України.

Статтею 80 ЦПК України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

37. На підставі зазначеного, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню в частині стягнення з відповідача коштів за спожитий природний газ по особовому рахунку НОМЕР_1 за період з 01 березня 2018 року по 10 квітня 2018 року за фактичним показником лічильника на момент його демонтажу.

38. Однак, згідно акту про порушення побутовим споживачем Кодексу га розподільних систем №53 від 10.04.2018 року показники лічильника (ЗВТ) на дату складання акту та монтажу побутового лічильника газу не вказано (а.с.13, 15).

39. На підставі викладеного, суд вважає, що споживачу ОСОБА_1 необхідно здійснити нарахування вартості не облікованого обсягу природного газу за період з 01 березня 2018 року (показників останнього періоду оплати спожитого природного газу за поточними показами лічильника 25870) по 10.04.2018 року (на дату складання акту та монтажу побутового лічильника газу) з урахуванням наступних складових: газові прибори: ПГ-4 (плита газова); АОГВ (опалювальний пристрій); ВПГ (колонка).

Також, слід застосувати Граничні об`єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу газорозподільних систем згідно Додатку 15 (пункт 3 глави 4 розділу XI): Плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання га газового водонагрівача - 18,3 куб.м. Кількість мешканців - 2 особи. Індивідуальне опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально - варильну піч (кухонне вогнище) (на 1 м кв. опалювальної площі 11,0 куб.м./м кв. на місяць в опалювальний період. Опалювальна площа: - 295,5 кв.м. Початок опалювального сезону з 16 жовтня (по 15 квітня включно) відповідно до Листа Мінсоцполітики від 10.10.2017р. №19799/0/2-17/20.

Так, донарахований обсяг природного газу за період березень-квітень 2018 року потрібно розрахувати шляхом помноження граничного об`єму споживання природного газу населенням на газову плиту у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання га газового водонагрівача (18,3 куб.м.) на кількість мешканців (2 особи), подальшого поділення отриманого об`єму на кількість календарних днів місяця, в якому сталося порушення (30 кількість днів) та помноження на фактичну кількість днів порушення.

40. Разом з тим, відповідач надав копії квитанцій про сплату за спожитий газ (а.с.36-41) та розрахунки, які підтверджують обсяги споживання ним природного газу (а.с.94) до 10 квітня 2018 року (дата складання акту про порушення). Фактична оплата споживачем ОСОБА_1 коштів за спожитий газ підтверджується виписками фінансового стану споживача (а.с.10-12), наданими позивачем до суду. З наданих розрахунків вбачається, що обсяг споживання природного газу у період з вересня 2017 року по березень 2018 року становив 792 куб.м.

41. Крім того, суд звертає увагу, що згідно довідки №201 від 22.03.2019 року (а.с.117), наданої до суду позивачем на виконання ухвали суду, обсяг споживання природного газу споживачем ОСОБА_1 у період 01.05.2016 року по 01.05.2017 року становив 2140 куб.м. та у період з 01.05.2017 року по 01.03.2018 року становив 970 куб.м.

42. Разом з тим, суд бере до уваги акт-розрахунок №53 від 10.04.2018 року, відповідно до якого вказано, що обсяг об`єму газу за березень 2018 року (31 день) складає 179,9 куб.м. за квітень 2018 року (10 днів) складає 58,031 куб.м. Отже, загальний обсяг об`єму газу за період березень-квітень 2018 року складає 237,931 куб.м.

Ціна на газ для населення протягом вказаного періоду складала 6,958 грн. за куб.м.

Таким чином, вартість не облікованого обсягу природного газу за період березень-квітень 2018 року для споживача ОСОБА_1 за ціною для населення складає 1655,52 грн. (237,931 куб.м. х 6,958 грн.).

43. Крім того, відмовляючи у задовольненні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача витрат з проведення експертизи лічильника газу в сумі 3685,20 грн., суд виходить з наступного.

Так, згідно п.8 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженої постановою ГІКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 (надалі - Кодекс) якщо за результатами, експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, повязані демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатні до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ та встановленням нового ЗВТ мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони відповідальної за збереження ЗВТ).

Згідно рахунку №117 від 06 червня 2018 року загальна сума до сплати споживачем ОСОБА_1 за експертизу побутового лічильника газу складає 3685,20 грн.

Склад та розмір витрат, пов`язаних з витратами на проведення експертизи побутового лічильника типу Premagas МКМ U G-6 заводський номер 291735, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані документи, що свідчать про оплату вказаних витрат, пов`язаних із проведенням відповідної експртизи, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки і т.і.).

Разом з тим, на підтвердження понесених витрат на проведення експертизи побутового лічильника у розмірі 3685,20 грн. позивачем не надано належних доказів.

Посилання на рахунок №117 від 06 червня 2018 року та акт виконаних робіт №117 (а.с.17-18) не є належним документами, що свідчать про оплату проведеної експертизи.

44. Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.

45. Також суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для надання оцінки решті доводам, наведених сторонами по справі в обґрунтування власної правової позиції, оскільки їх дослідження судом у будь-якому випадку не матиме наслідком спростування висновків, до яких суд дійшов по тексту рішення вище щодо відсутності підстав для врахування доводів позивача та відповідача щодо суті позовних вимог.

Таким чином, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог частково, а саме стягнення з відповідача на користь позивача донарахованого обсягу природного газу на суму 1655,52 грн. та в задоволенні решти вимог слід відмовити.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

46. Згідно чч.1, 2, 3 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

47. Отже, відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зокрема, згідно платіжного доручення №204 від 22 червня 2018 року (а.с.5) позивачем при подачі позову до суду сплачено 1762,00 грн. судового збору.

Позивач у позові визначив ціну позову у розмірі 24112,90 грн., проте розмір задоволених вимог складає 1655,52 грн., що становить менше 10 відсотків від задоволеної ціни позову.

Отже, підлягає стягненню з відповідача судовий збір пропорційно долі задоволених вимог у розмірі 176,20 грн.

З цих підстав, керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 141, 258-259, 263 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікового об`єму природного газу - задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» (місцезнаходження: вул.Одарія, буд.1, м.Одеса, індекс: 65003, код ЄДРПОУ 03351208, розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 ПАТ «МТБ Банк» МФО 328168) вартість не облікованого обсягу природного газу в розмірі 1655,52 грн. та судовий збір у розмірі 176,20 грн.

3. В задоволенні решти вимог - відмовити.

4. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду.

6. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

7. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

8. Повний текст рішення виготовлено 22 квітня 2019 року.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко