Рішення № 81669704, 18.04.2019, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
757/27094/18-ц
Номер документу
81669704
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/27094/18-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Остапчук Т.В.,

при секретарі Василевська А.С.,

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Шавловського М.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова-4» про захист прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про захист прав споживачів, посилаючись на те що 1.05.2017р. з відповідачем був укладений Договір № 112/ПС про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, як власником квартири АДРЕСА_1 . В період з 12.04.2016р. по червень 2018р. в квартирі ніхто не мешкає. 31.07.2017р. звернувся з листом вх.№ 28/1 від 3.08.2017р. з проханням привести стан розрахунків та розмір щомісячного внеску на утримання будинку. Листом від 26.02.2018р. відповідач відмовив. 11.03.2018р. повторно просив привести розмір його внеску на утримання спільного майна у відповідність до ч.5 та ч.6 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги «, а кошти, сплачені за ненадані житлово-комунальні послуги врахувати при подальших розрахунках. Листом від 17.04.2018р. відповідач повторно відмовив в задоволенні вимог. Тому просить зобов`язати відповідача зменшити розмір заборгованості на суму 1 079,42 грн. яка була сплачена за фактично ненадані послуги з березня 2017р. по квітень 2018р. , зобов`язати виставляти рахунки враховуючи вартість фактично не наданих послуг. В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, вказував на те що позивач не звертався заявами щодо ненадання йому послуг.

Ухвалою Печерського районного суду від 5.06.2018р. було відкрито провадження по справі в порядку загального провадження.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази , приходить до слідуючого.

1.05.2017р. з відповідачем був укладений Договір № 112/ПС про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, як власником АДРЕСА_1

Згідно зі статею 162 Житлового кодексу Української РСР плата за користування жилим приміщенням і за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про житло-комунальні послуги", залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт,вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно ст. 14 Закону України "Про житло-комунальні послуги", залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на

які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Згідно ст.ст. 20, 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначені права та обов`язки споживача і виконавця житлово-комунальних послуг, а також визначене коло учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг, якими є власник, споживач, виконавець та виробник.

Зокрема, обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості, згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладання із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за недотримання умов його виконання, згідно з типовим договором.

Правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг, згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов`язком-оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом.

Тобто, особа стає споживачем житлово-комунальних послуг за умови, якщо фактично користується (чи має намір користуватися) цими послугами. Обов`язок оплачувати житлово-комунальні послуги виникає у споживача з моменту користування цими послугами.

Згідно ст.ст. 64, 66-68, 145, 156 ЖК України, повнолітні члени сім`ї наймача, члена кооперативу, власник зобов`язані брати участь в оплаті витрат по утриманню житла і несуть разом з ним солідарну відповідальність.

Відповідно до ст.179 ЖК України, користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду ЖБК, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку;2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення;4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. ототожнює поняття витрат на утримання житлового комплексу з витратами на утримання будинку та прибудинкової території в розумінні положень Закону України «Про житлово - комунальны послуги".

У правовідносинах між власником квартири та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова -4» щодо утримання будинку і споруд та прибудинкової території застосовуються положення Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417- VIII предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку).

Крім того, ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-ІИ (в редакції чинній на час звернення Позивача до суду) встановлено обов`язки співвласника, зокрема співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно з п. 4.2. Статуту Відповідача (Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова -4») сплата встановлених загальними зборами Об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами Об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників. Таким чином внески, розподіляються на утримання будинку та прибудинкової території відповідно до прийнятого на загальних зборах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова -4» кошторису.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

Загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова -4» приймались рішення, оформлені протоколами, якими затверджувався кошторис надходжень та витрат ОСББ «Драгомирова -4» (Відповідача з відповідним тарифом для нарахування внесків на утримання будинку та прибудинкової території для власників квартир.

Щомісячні внески на утримання будинку і споруд та прибудинкової території розраховувались виходячи з площі квартири Позивача помноженої на розмір тарифу.

Крім того, ч. З ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», передбачено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Частиною 2 ст. 317 ЦК України, встановлено, що на зміст права власності не впливають місцезнаходження власника та місцезнаходження майна.

Таким чином власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, в незалежності від свого місцезнаходження.

Як зазначалось вище, загальними зборами ОСББ «Драгомирова - 4» приймались рішення, якими затверджувався кошторис надходжень та витрат Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова -4» з відповідним тарифом для нарахування внесків на утримання будинку та прибудинкової території для власників квартир і розмір тарифу який діє на даний час Позивачем не оскаржується.

Отже, не використання або відмова від використання Позивачем власною квартирою не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.02.2018 № 910/13182/17 та у постанові від 22.02.2018 № 910/11312/17 при розгляді справ за позовами ООСББ про стягнення заборгованості по сплаті внесків, зазначив, що «Обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг (централізованого опалення) щодо нього входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири

(нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку».

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї при відповідному документальному оформленні.

Відповідно до Закону України «Про житлово- комунальні послуги» позивач не надав відповідного документального оформлення тимчасової відсутності його та/або членів його сім`ї.

Аналізуючи зібрані докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та не підлягають задоволенню .

Керуючись ст. 16 ЦК України , ст.ст.12,13,77,79, 81,263,264,27,354, ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити в позові ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Драгомирова-4» про захист прав споживачів.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м.Києва.

Дата складання повного тексту рішення 16.04.2019р.

Суддя Остапчук Т.В.