Постанова № 81667030, 13.05.2019, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
335/1948/19
Номер документу
81667030
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/1948/19 3/335/455/2019

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Соболєвої І.П., за участю секретаря судового засідання Хома Д.М., прокурора Козаря К.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Запоріжжя, який має вищу освіту, одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей віком ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3, ФОП за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

15.02.2019 в провадження Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 57 від 14.02.2019 встановлено, що ОСОБА_1 , будучи начальником дільниці цеху телебачення Філії ПАТ »НСТУ» «Запорізька регіональна дирекція», згідно з п.п. »а» п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.08.2016 № 3, подав її несвоєчасно, а саме 04.04.2018, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Протокол обґрунтований, зокрема листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.08.2018 №71-05/32656/18 яким підтверджено, що ОСОБА_1 натиснув кнопку «Нова декларація на основі цієї» та почав заповнювати щорічну декларацію за 2017 рік тільки 04.04.2018 о 15 год. 25 хв. 48 сек., а натиснув кнопку «Подати документ» 04.04.2018 о 15 год. 49 хв. 09 сек. Подання документу (Декларації) було підтверджено ЕЦП року о 15 год. 49 хв. 24 сек.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що з 2016 року до квітня 2018 року він працював на посаді начальника дільниці Філії ПАТ «НСТУ» «Запорізька регіональна дирекція». Положення Закону України «Про запобігання корупції» щодо необхідності подання щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік до 01 квітня йому відомі. Також зазначив, що приблизно у лютому-березні 2018 року у нього закінчився термін дії електронного ключа для входу на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). За допомогою сервісу «Приват 24» ним було створено та отримано новий електронний ключ, проте інформацію про ключ було направлено на електронну адресу з доменом «ru», оскільки раніше її використовував для отримання першого електронного ключа. Тому ОСОБА_1 знадобився деякий час для вирішення ситуації з електронною поштою. 08.03.2018 у він намагався увійти до особистого кабінету на офіційному веб-сайт НАЗК, проте не вдалося, оскільки він не міг змінити свій старий електронний ключ на новий. У зв`язку із великою завантаженістю на роботі, він зміг тільки 04.04.2018 заповнити та подати декларацію. Крім того, зазначив, що сплив тримісячний строк для притягнення її до адміністративної відповідальності. Винним у несвоєчасному поданні декларації ОСОБА_1 себе не визнає.

Прокурор в судовому засіданні наполягав на обставинах, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, з урахуванням пояснень, наданих суду, у мінімальному розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Також прокурор вважає, що строк накладення адміністративного стягнення не сплив, оскільки його перебіг починається зі дня складення протоколу про адміністративне правопорушення 14.02.2019.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Наказом Запорізької обласної державної телерадіокомпанії від 03.08.2015 №91-к ОСОБА_1 переведено на посаду начальника дільниці цеху телебачення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.

Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ «НСТУ») (код за ЄДРПОУ 23152907, м. Київ, вул. Мельникова, буд. 42) є Держава в особі Кабінету Міністрів України. Крім того, вказана юридична особа має відокремлений підрозділ - філію ПАТ «НСТУ» «Запорізька регіональна дирекція» яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. О . Матросова, буд. 24а.

Відповідно до Статуту ПАТ «НСТУ», затвердженого постановою Кабміну від 28.12.2016 № 1039, Публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (далі Телерадіокомпанія) є юридичною особою, що утворена шляхом перетворення Національної телекомпанії України відповідно до Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» (далі - Закон), постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 693 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та від 05.08.2015 № 567 «Деякі питання утворення публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України».

Відповідно до посадової інструкції начальника дільниці стаціонарних засобів цеху телебачення (з якою ОСОБА_1 ознайомлений 03.08.2015), начальник дільниці безпосередньо підпорядкований начальнику цеху телебачення. Начальнику дільниці цеху телебачення безпосередньо підпорядкований весь персонал відділу стаціонарних засобів телебачення згідно штатного розпису, а при відсутності начальника цеху телебачення, або за його дорученням, персонал цеху згідно штатного розпису.

Начальник дільниці цеху телебачення очолює експлуатаційний персонал дільниці стаціонарних засобів телебачення, планує і організовує виконання організаційних і технічних заходів щодо забезпечення високоякісної підготовки технічних засобів дільниці для роботи по виконанню планового завантаження.

Організовує і забезпечує випуск цехом телебачення продукції високої якості, при дотриманні технології телевізійного мовлення, правил техніки безпеки і пожежної безпеки та охорони праці.

Отже, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» та посадової інструкції ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та зобов`язаний у визначеному Законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником дільниці цеху телебачення Філії ПАТ «НСТУ» «Запорізька регіональна дирекція», відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016, був зобов`язаний до 01.04.2018 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Управлінням захисту економіки в Запорізькій області ДЗЕ Національної поліції України, на виконання вимог Закону України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки», за результатами аналізу дотримання вимог антикорупційного законодавства було встановлено, що провідний інженер ПТС Філії ПАТ «НСТУ» «Запорізька регіональна дирекція» ОСОБА_1 несвоєчасно подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за 2017 рік.

19.07.2018 оперуповноваженим відділу Управління захисту економіки в Запорізькій області майором поліції Дерев`янком А.С. отримані письмові пояснення від ОСОБА_1 щодо подання щорічної декларації за 2017 рік.

20.07.2018 Управлінням захисту економіки в Запорізькій області ДЗЕ Національної поліції України направлено запит вих. № 3599/39/107/01-2018 до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо отримання інформації стосовно послідовності дій ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції № 71-05/32656/18 від 01.08.2018 адресату повідомлено, що реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на ви конання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 зареєструвався 13.03.2017 о 18:43.

Згідно інформації про послідовність дій ОСОБА_1 при поданні декларації за 2017 рік, ОСОБА_1 :

- натиснув кнопку «Нова декларація на основі цієї» та почав заповнювати щорічну декларацію за 2017 рік 04.04.2018 о 15 год. 25 хв. 48 сек.;

- натиснув кнопку «Подати документ». Відкрито сторінку накладення ЕЦП 04.04.2018 о 15 год. 49 хв. 09 сек.;

- подання документу підтверджено ЕЦП, документ подано відбулось 04.04.2018 о 15 год. 49 хв. 24 сек.

Разом зтим, посилання ОСОБА_1 на те, що йому не вдалось подати декларацію у зв`язку з завантаженістю на роботі та несвоєчасністю отримання нового ЕЦП, суд не приймає до уваги як аргумент своєчасної подачі е-декларації, оскільки з дослідженої в судовому засіданні послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (за період з 01.01.2018 по 27.07.2018), вбачається, що останній вперше 02.04.2018 увійшов до системи, а 04.04.2018 завершив дії по заповненню декларації.

На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом з тим, у відповідності зі ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, повязаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Матеріали справи містять беззаперечні відомості про момент виявлення вчиненого правопорушення, вкими встановлено, що днем вчинення правопорушення є 08 квітня 2018 року, яке було виявлено у серпні 2018 року.

В матеріалах справи міститься лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 71-05/32656/18 від 01.08.2018 про надання інформації на запит щодо відомостей про послідовність дій ОСОБА_1 при подачі щорічної декларації за 2017 рык.

Вказаний лист надійшов до Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України 03.08.2018 (вх. № 1600), про що свідчить штамп вхідної кореспонденції.

Лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.08.2018, у поєднанні з письмовими поясненнями ОСОБА_1 наданими 19.07.2018 оперуповноваженому відділу Управління захисту економіки в Запорізькій області майору поліції Дерев`янку А.С., містять дані про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, диспозицією якого передбачена відповідальність саме за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, слід вважати, що днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення є дата отримання листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.07.2018 - 03.08.2018.

І лише, 14.02.2019 старшим оперуповноваженим відділу протидії злочинам у галузях економіки, житлово-комунальному господарстві та сфері інфраструктури Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майором поліції Дерев`янком А.С. складено протокол № 57 стосовно ОСОБА_1 , який порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобіганнякорупції» щодо вчинення адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією, за яке передбачена відповідальність згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Особою якою складено протокол про адміністративне правопорушення, до нього додані наступні докази, якими підтверджується вчинення адміністративного правопорушення, зокрема:

-роздруківка з Єдиного державного реєстру декларації декларації ОСОБА_1 за 2017 рік, яка роздрукована 18.01.2019 про що свідчить дата зверху у лівому кутку аркуша, гіперпосилання https://declarations.com.ua/declaration/nacp_ff237147-c750-4fea-84ff-6bfe155a52e2 (а.с.20 -25);

-роздруківка з офіційного сайту ПАТ «НСТУ» його Статуту, яка роздрукована 18.01.2019 про що свідчить дата зверху у лівому кутку аркуша, гіперпосилання https://suspilne.media/documents/2 (а.с. 53-61);

-інформація щодо відомостей про юридичну особу ПАТ «НСТУ» яка отримана на сайті Міністерства юстиції України за адресою: https://usr.minjust.gov.ua/ не має дати її роздрукування.

Суд звертає увагу, що перелічені докази є відкритими і загальнодоступними, але роздруковані лише 18.01.2019.

Вважаю за необхідне у даній справі констатувати, що обчислення строку притягнення особи до адміністративної відповідальності не може залежати від спритності посадової особи (швидкості дій вчинених уповноваженою особою) у наданні оцінки доказам, інакше буде свавільним.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Оскільки строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП закінчився, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 38, 247, 283-284 КУпАП суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя І.П. Соболєва