
Справа № 689/1220/17
2/689/14/19
УХВАЛА
Іменем України
23.04.2019 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий - суддя Баськов М.М.
за участю:
секретаря судового засідання Кушнір О.М..
позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
ОСОБА_6
представників позивачів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9
представників відповідача ОСОБА_20., ОСОБА_21
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом ОСОБА_10 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 про скасування наказів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність,
встановив:
В червні 2017 року ОСОБА_10 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 звернулися до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що в листопаді 2016 році вони, як члени селянського (фермерського) господарства "Олена", що розташоване в с. Боднарівка Ярмолинецького району Хмельницької області, головою та засновником якого був ОСОБА_19 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявами про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель, які перебували у користуванні фермерського господарства, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Проте, позивачам було відмовлено у наданні вказаних дозволів через те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області 17 та 18 листопада 2016 року були видані накази про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою відповідачам, а саме: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18
Вважаючи, що вони, як члени фермерського господарства, мають переважне право на отриманні у власність земельних ділянок із земель, які перебували у користуванні фермерського господарства, позивачі просили скасувати вказані накази про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою відповідачам.
В ході судового розгляду позивачі та їх представники підтримали заявлені вимоги, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заперечили проти задоволення позову, вважаючи його необґрунтованим.
Співвідповідачі ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , які у встановленому порядку оповіщені про час і місце розгляду справи, не з'явилися.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Ярмолинецької районної ради Хмельницької області від 7 липня 2000 року №13 ОСОБА_19 було надано земельну ділянку площею 15 га в постійне користування з земель запасу Боднарівської сільської ради для створення селянського (фермерського) господарства (т. 2 а.с. 79). На підставі вказаного рішення ОСОБА_19 було видано державний акт на право постійного користування вказаною земельною ділянкою серії НОМЕР_1 від 20.07.2000 р. (т. 2 а.с. 94). В подальшому, 26.07.2000 р. Ярмолинецькою райдержадміністрацією був зареєстрований статут селянського (фермерського) господарства "Олена", головою якого був ОСОБА_19
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_19 помер, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 23.03.2015.
В листопаді 2016 року, зокрема 7 та 9 листопада, на адресу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надішли заяви ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та ОСОБА_18 про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель, які перебували у користуванні фермерського господарства, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Наказами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-30661-сг, №22-30660-сг, №22-30664-сг від 17.11.2016, №22-30670-сг, №22-30673-сг, №22-30677-сг, №22-30672-сг від 18.11.2016, №22-31058-сг від 25.11.2016 відповідачам були надані дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним призначенням - землі сільськогосподарського призначення (кадастровий номер НОМЕР_3 ), яка розташована за межами населених пунктів Боднарівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.
В той же час позивачам, заяви яких про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель, які перебували у користуванні фермерського господарства, надійшли на адресу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 10 листопада 2016 року, було відмовлено у видачі таких наказів.
Отже, предметом позову у даній справі є скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, якими відповідачам були надані дозволи на розробку документації із землеустрою і які, на думку позивачів, порушують їх права.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 15 ЦПК України (в редакції, чинній на момент звернення із позовом) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Згідно із частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (тут і далі - КАС України, у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення, якщо не зазначено інше) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням пункту 7 частини першої статті 3 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
В силу частини другої статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Наведені норми узгоджуються з положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України
(у чинній редакції), якими визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУкраїни від 14.01.2015 року № 15, визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (п.1).
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (затвердженого Наказом Державної служба України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308) Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Водночас, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Положеннями статті 123 ЗК України визначено, що передача земельних ділянок відбувається шляхом прийняття рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно з частиною шостою статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Таким чином, набуття особами права власності або користування на земельну ділянку відбувається поетапно - починаючи з отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який оформлюється відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади, погодження та затвердження такого проекту землеустрою та завершується рішенням про передачу земельної ділянки у власність або користування.
Отже, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.
Відтак - правовідносини, пов`язані з прийняттям та реалізацією такого рішення не підпадають під визначення приватноправових, оскільки не породжують особистих майнових прав та зобов`язань осіб.
При прийнятті такого рішення орган державної влади виконує дозвільну функцію, що притаманна органу державної влади у публічно-правових відносинах.
Тому спір як щодо рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, так і оскарження дій суб`єкта владних повноважень щодо надання чи відмови у наданні такого дозволу є публічно-правовим.
Саме такий висновок щодо застосування норм права викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц, який відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України має враховувати суд при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
За таких обставин, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст. 2, 255, 258-261, 354, 355 ЦПК України, суд
ухвалив:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_10 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 про скасування наказів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність - закрити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 06.05.2019.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя М.М.Баськов