
Справа № 591/2933/19
Провадження № 2-а/591/216/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Сидоренко А.П.,
з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.,
перекладача – Дяченко І.В.,
представника позивача – Левицької А.М.,
відповідача – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина Нігерії ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення, -
в с т а н о в и в :
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 10 грудня 2018 року працівниками Управління ДМС України в Сумській області було виявлено громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При проведенні перевірки встановлено, що зазначений громадянин має паспорт серії НОМЕР_1 , є уродженцем м. Ілорін, Нігерії.
Після дозволеного строку перебування громадянин Нігерії ОСОБА_1 територію України не покинув, проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
10 грудня 2018 року відносно відповідача складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МСМ № 054098 за ч. 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення іноземцями правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні), та начальником Управління ДМС України в Сумській області застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ №050530. Штраф порушником сплачений.
Відповідач з питання продовження строку перебування на території України чи оформлення документів, що підтверджують право проживання в Україні до підрозділів Державної міграційної служби не звертався та підстав для отримання ним статусу біженця чи притулку в Україні не надав.
За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») встановлено, що відповідач останній раз перетнув державний кордон України 27 серпня 2015 року.
За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП установлено, що відповідач на території України громадянства не набував, але у зв`язку з навчанням 18 грудня 2014 року був документований посвідкою на тимчасове проживання, термін дії якої закінчився 15 грудня 2015 року.
Тобто, на сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні в нього не має та він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
10 грудня 2018 року Управлінням ДМС України в Сумській області з метою досудового врегулювання спору (пункт частини 5 статті 160 КАСУ), було прийнято рішення №197 про примусове повернення з України відповідача, з яким він ознайомився. Зі змістом ознайомився через перекладача, що підтверджується його підписом та підписом перекладача на копії рішення, та також шляхом проставлення підпису зобов`язався виїхати за межі України у визначений термін, а саме до 24 грудня 2018 року.
Посилаючись на зазначені обставини, а також на те, що наявні підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове видворення, позивач просить примусово видворити громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України, затримати його строком на 6 місяців з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також звернути рішення суду до негайного виконання.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявленого до нього позову, зазначивши, що він навчався в Київському екологічному університеті та мав намір перевестися до Сумського державного університету. Йому було відомо, що термін його перебування в країні закінчується 20 вересня 2018 року та за місяць до цієї дати він подав необхідні документи. Свій паспорт він віддав агенту, який мав вирішити питання про продовження дії його документів. В подальшому з`ясувалося, що агент документи вчасно не подав. За вказівкою агента він звернувся до міграційної служби, де підписав документи про штраф та місце його проживання. Зазначив, що про те, що його зобов`язано залишити територію України до 24 грудня 2018 року він не знав. Його було проінформовано лише про необхідність сплатити штраф. Перекладача при цьому не було.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 грудня 2018 року працівниками Управління ДМС України в Сумській області було виявлено громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає на території України без документів на право проживання на території України.
В зв`язку з цим начальником УДМС України в Сумській області від 10 грудня 2018 року громадянина Нігерії ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП з накладенням штрафу (а.с.11).
В матеріалах справи наявна копія паспорту серії НОМЕР_2 з фотокарткою ОСОБА_1 , з якої вбачається що він є уродженцем м. Ілорін, Нігерія (а.с. 9).
10 грудня 2018 року головним спеціалістом відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС України в Сумській області Циганком В.А. було прийняте рішення №197 про примусове повернення за межі України громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 24 грудня 2018 року (а.с.14-15).
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
У відповідності до ч. ч. 1, 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Заходи, визначені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Згідно до п. п. 2, 7, 10 Розділу І Загальних положень Інструкції Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, що затверджена наказом МВС України, Адміністрацією ДПС України, Службою безпеки України №353/271/150 від 23 квітня 2012 року, у цій Інструкції терміни «примусове повернення» та «примусове видворення» означають систему адміністративно-правових заходів, спрямованих на примушування іноземців, які незаконно перебувають в Україні, покинути територію України всупереч їх волі і бажанню.
Підставами для подання позову про примусове видворення іноземців є:
невиконання іноземцем в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення;
наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, крім випадків затримання іноземця за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та його передачі прикордонним органам суміжної держави.
З обставин встановлених під час судового розгляду вбачається, що відповідач не був належним чином поінформований щодо змісту постановленого відносно нього рішення про примусове повернення на зрозумілій йому мові. В судовому засіданні при пред`явленні копії зазначеного рішення від 10 грудня 2018 року на а.с. 14-15 відповідач зазначив, що підпис, який там міститься, належить йому, але він вважав, що підписує документи стосовно штрафу, та категорично заперечує факт перекладу цього документу.
Всупереч вимог ст. 77 КАС України позивачем не спростована вказана позиція відповідача та представником не надано належних та допустимих доказів на підтвердження здійснення перекладу рішення про примусове повернення відповідача та вручення його останньому.
Вказані обставини дають підстави стверджувати, що відповідач у відведений термін для добровільного виконання рішення про примусове повернення з поважних причин був позбавлений можливості в добровільному порядку залишити територію України, оскільки про наявність такого обов`язку йому не було доведено на зрозумілій для нього мові.
За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 77, 78, 241-246, 289 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина Нігерії ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 27, код ЄДРПОУ 37846270.
Відповідач: громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання в Україні: АДРЕСА_1 .
Суддя А.П.Сидоренко