
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2019 року справа № 580/818/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника відповідача - Мосійчук Т.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - відділ архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради, управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; далі - позивач) з позовом до Уманської міської ради (20300, Черкаська область, м. Умань, пл. Соборна, 1; далі - відповідач), в якому просить зобов`язати Уманську міську раду Черкаської області вчинити дії, щодо погодження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, "для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд", що знаходиться на території Уманської міської ради, кадастровий номер НОМЕР_1 .
11.04.2019 перейдено до розгляду справи у письмове провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Уманською міською радою в порушення ст. 20 та 186-1 Земельного кодексу України, протиправно відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється кадастровий номер НОМЕР_1 .
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги повністю.
Представником відповідача до суду подано відзив на адміністративний позов, згідно якого, у задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю з огляду на те, що проект не міг бути погоджений комісією у сфері регулювання земельних відносин виконавчого комітету Уманської міської ради та винесений на розгляд постійної депутатської комісії з питань архітектури, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Уманської міської ради. На думку відповідача заяву позивача було розглянуто.
В судовому засіданні представник відповідача щодо задоволення позову заперечувала.
Відділ архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради надав до суду пояснення, відповідно до яких відділом надано висновок щодо погодження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення земельної ділянки - площею 0.0057га із земель «для будівництва та обслуговування гаража» на землі «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд» за адресою: АДРЕСА_2 .
В судове засідання представник третьої особи не з`явився, причин неявки суду не повідомив.
Представник управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області в судове засідання також не з`явився, причин неявки суду не повідомив.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 , є власницею земельної ділянки площею 0,0057га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер: НОМЕР_1 , цільове призначення - для будівництва індивідуальних гаражів у відповідності до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.11.2014 року та свідоцтва про право власності серії НОМЕР_2 .
06.05.2016 ОСОБА_1 звернулася до ПП «Профікон» з заявою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення земельної ділянки площею 0,0057га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер: НОМЕР_1 із земель «для будівництва та обслуговування гаража» на землі «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд».
ПП «Профікон» розроблено проект землеустрою із зміною цільового призначення земельної ділянки площею 0,0057га, кадастровий номер: НОМЕР_1 із земель «для будівництва та обслуговування гаража» на землі «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд».
Згідно довідки управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області від 13.05.2016 за № 27-28-99.2-3682/15-16, яка міститься в проекті, обмежень прав на земельну ділянку і встановлених земельних сервітутів не встановлено, а згідно висновку від 13.05.2016 № 27-28-99.2-3682/15-16 Держгеокадастру, останній погоджує проект землеустрою.
Крім того, в проекті знаходиться висновок відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради щодо погодження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення земельної ділянки - площею 0.0057га із земель «для будівництва та обслуговування гаража» на землі «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд» за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно протоколу № 37 засідання комісії у сфері регулювання земельних відносин виконавчого комітету Уманської міської ради від 06.12.2018, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення земельної ділянки від 28.11.2018, вирішено рекомендувати заявниці спільно з розробником документації привести у відповідність до ст.55 ЗУ «Про землеустрій». Доручити відділу з питань комунальної власності та земельних відносин підготувати та передати матеріали до місцевої прокуратури для здійснення відповідної перевірки стосовно правомірності діяльності розробника документації.
Не погоджуючися з бездіяльністю відповідача в частині не прийняття рішення, позивач звернувся до суду.
Судом також встановлено, що у відповідності до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер: НОМЕР_1 , у загальних відомостях про землю зазначено категорію «Землі житлової та громадської забудови», що узгоджується з довідкою Держгеокадастру від 13.05.2016 за № 27-28-99.2-3682/15-16.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4, 5, 6 ст. 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. (ч. 2 ст. 186-1 ЗК України).
Частиною 4 ст. 186-1 ЗК України, передбачено, що розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Відповідно до ч. 5 ст. 186-1 ЗК України, органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.( ч. 6 ст. 186-1 ЗК України)
Згідно ч. 7 ст. 186-1 ЗК України, органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Позивач згідно ст. ст. 20 та 186-1 ЗК України виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подала на затвердження до Уманської міської ради.
Відповідач в порушення ст. 186-1 ЗК України, протоколом комісії у сфері регулювання земельних відносин виконавчого комітету Уманської міської ради, не прийняв жодного рішення (висновку) у погодженні проекту землеустрою, не зазначивши вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Щодо зобов`язання Уманської міської ради Черкаської області вчинити дії, щодо погодження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, суд зазначає, що не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень. Такі дії суду виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
При цьому суд звертає увагу, що при прийнятті в подальшому відповідачем рішення, останній не вправі відмовляти позивачу з тих самих підстав.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи від 11.03.1980 року, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Повноваження відповідача щодо прийняття відповідних рішень, в тому числі про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за своєю правовою природою є дискреційними.
Водночас, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Також, у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Проте відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Вихід за межі позовних вимог є не лише правом, а й обов`язком суду, оскільки, суд зв`язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, а у випадку, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів.
Також, відповідно до принципу диспозитивності кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності. Такими правами є насамперед: право на звернення до суду за захистом.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на викладене суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області щодо не розгляду проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, "для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд" та знаходиться на території Уманської міської ради, кадастровий номер НОМЕР_1 і прийняти рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень не доведено суду правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.
На підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлену позовну вимогу частково обґрунтованою.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області щодо не розгляду проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, "для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд" та знаходиться на території Уманської міської ради, кадастровий номер НОМЕР_1 .
Зобов`язати Уманську міську раду Черкаської області розглянути проект землеустрою з відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, "для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд", що знаходиться на території Уманської міської ради, кадастровий номер НОМЕР_1 та прийняти рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар