
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 травня 2019 рокум. Ужгород№ 303/5238/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання Гулай М.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Пензеника В.І.,
представника відповідача - Поповича І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області через уповноваженого представника з позовом звернулася ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації (надалі - відповідач, Управління соцзахисту), в якій позивач просить:
1) визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації з розгляду заяви ОСОБА_1 про реалізацію права безоплатного одержання ліків для дітей багатодітних сімей - неправомірною;
2) зобов`язати Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 про реалізацію права безоплатного одержання ліків дітей багатодітних сімей - в строки та в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян", та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України рішення.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 04.09.2018 року на підставі статтей 20, 29 Кодексу адміністративного судочинства України, після набрання нею законної сили, адміністративну справу №303/5238/18 передано на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду.
16.01.2019 року вказана адміністративна справа надійшла до Закарпатського окружного адміністративного суду та ухвалою суду від 17 січня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою суду витребувано докази та зобов`язано учасників справи надати суду докази у визначений строк.
Проте, у зв`язку з ненаданням витребуваних доказів у визначений судом строк та з огляду на об`єктивні причини ненадання таких ухвалами суду від 05.02.2019 та 18.02.2019 року було продовжено процесуальні строки для подання доказів учасниками справи.
Разом з тим, учасниками процесу у визначений строк належних доказів суду не подано та 12 березня 2019 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду, враховуючи недостатність доказів, та з метою з`ясування всіх обставин, дану адміністративну справу призначено розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Суд констатує, що зі змісту позовних вимог неможливо встановити яку саме заяву ОСОБА_1 просить суд зобов`язати відповідача розглянути. Разом з тим, свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до п.8 ч.2 ст.6 Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 року №2402-ІІІ держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя. З цією метою держава вживає заходів щодо пільгового забезпечення дітей ліками та харчуванням у порядку, встановленому законодавством. Тому позивач з метою реалізації цього законного права звернулася до Мукачівської районної ради Закарпатської області із зверненням щодо порушення прав багатодітних сімей, звідки її звернення 11.05.2018 року було направлено в управління соціального захисту населення Мукачівської РДА для розгляду. 27 червня 2018 року на адресу позивача з Мукачівської РДА направлена відповідь у вигляді (про надання інформації) в якій описано пільги дітей багатодітних сімей, в тому числі безоплатне одержання ліків.
Отже, як встановлено судом та підтверджено в судовому засіданні учасниками справи, предметом розгляду у даній адміністративній справі є порядок розгляду відповідачем звернення ОСОБА_1 , яке 11.05.2018 року було направлено в управління соціального захисту населення Мукачівської РДА для розгляду.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити. Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, письмового відзиву до суду не подано.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР (надалі - Закону України "Про звернення громадян") органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Згідно статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року зобов`язано Мукачівську районну раду Закарпатської області надати суду оригінал або належним чином завірену копію заяви (звернення), з якою ОСОБА_1 зверталася до Мукачівської районної ради Закарпатської області щодо порушення прав багатодітних сімей, та яка в подальшому (11.05.2018) була направлено до відповідача для розгляду та зобов`язано Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації надати суду оригінал або належним чином завірену копію заяви (звернення), з якою ОСОБА_1 зверталася до Мукачівської районної ради Закарпатської області щодо порушення прав багатодітних сімей, та яка 11.05.2018 була направлено до Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА для розгляду та докази отримання вказаної заяви Управлінням соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації з відповідною відміткою про дату отримання (надходження) такої.
06 травня 2019 року Мукачівською районною радою Закарпатської області надано суду витребовувані докази.
З поданих доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до голови Мукачівської районної ради Закарпатської області з письмовим зверненням. Згідно відмітки Мукачівської районної ради Закарпатської області вказане звернення зареєстроване 08.05.2018 року за вхідним номером 272/02-11 (а.с.108). Зміст звернення з яким позивач звернулася до Мукачівської районної ради Закарпатської області 07.05.2018 викладено наступним чином: "звертаюся зі скаргою дискримінації та геноциду сімей малозабезпечених та багатодітних сімей. Порушення прав користування пільгами передбачених законом України від 19.05.2009 №134-VІ передбачено наданих дітям з багатодітних та малозабезпечених сімей" (а.с.108).
Як вбачається з вищенаведеного, позивач не зверталася із заявою про реалізацію права безоплатного одержання ліків для дітей багатодітних сімей, про що зазначає у позовній заяві.
Вказану заяву позивача від 07.05.2018 (вх..№272/02-11 від 08.05.2018 супровідним листом від 11.05.2018 №150/02-11 направлено до Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА для розгляду (а.с.107).
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів адміністративної справи, листом від 22.05.2018 №С-188/02-13 повідомлено ОСОБА_1 про розгляд звернення, що особисто підтвердила позивач у судовому засіданні, вказавши, що вказаний лист отримала. Згідно вказаного листа відповідачем надано ОСОБА_1 інформацію на її звернення щодо дискримінації та геноциду сімей малозабезпечених та багатодітних сімей, про те, що остання перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, як "багатодітна сім`я" та роз`яснено прядок надання пільг (а.с.110).
Отже, підсумовуючи вищенаведене, суд вказує, що у даних спірних правовідносинах відсутня бездіяльність з боку Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації та відповідач під час розгляду звернення ОСОБА_1 за вх.№272/02-11 від 08.05.2018 діяв у межах строку визначеного статтею 20 Закону України "Про звернення громадян". Окрім цього, суд зауважує, що згідно вказаного звернення у відповідача був відсутній обов`язок розгляду питання про реалізацію права безоплатного одержання ліків дітей багатодітних сімей, оскільки як встановлено судом, позивачем такого питання, зокрема у межах вказаного звернення, не ставилося.
Відповідно до частин 7 та 8 статті 5 Закаону України "Про звернення громадян" у зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 8 вказаного Закону письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.
Отже, оскільки у вказаному зверненні відсутні відомості про місце проживання ОСОБА_1 , то таке взагалі могло і не розглядатися суб`єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що всі дії відповідача, пов`язані з предметом даного позову, відповідають критеріям щодо правомірності в контексті ст. 2 КАС України.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Проаналізувавши приписи чинного законодавства у взаємозв`язку з обставинами даної справи, суд дійшов переконання, що заявлені позивачем вимоги є безпідставними й спростованими долученими до матеріалів справи письмовими доказами.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 72-76, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, буд.18, код ЄДРПОУ 03192891) про визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації з розгляду заяви ОСОБА_1 про реалізацію права безоплатного одержання ліків для дітей багатодітних сімей та зобов`язання Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 про реалізацію права безоплатного одержання ліків дітей багатодітних сімей - в строки та в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян" і прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 10.05.2019 року.
СуддяЮ.Ю. Дору