Рішення № 81646334, 11.05.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2019
Номер справи
400/913/19
Номер документу
81646334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2019 р. справа № 400/913/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 57361

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність щодо перерахунку пенсії та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 85 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року з врахуванням надбавки за шкідливі умови праці 15%.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Після звільнення зі служби їй призначено пенсію за вислугу років в розмірі 85 % від розміру грошового забезпечення.

Відповідач подав відзив, в якому просить в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення.

Ухвалою від 03.04.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач проходила службу в органах Державного департаменту України з питань виконання покарань.

Позивачу було призначено пенсію за вислугу років в розмірі 85 % грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону № 2262-XII.

Згідно з чинною з 01.01.2017 року редакцією частини четвертої статті 63 Закон № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036 (дата набрання чинності 01.01.2017 року, втрата чинності 01.03.2018 року, далі - Постанова № 1036) до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) були внесені зміни, в тому числі шляхом збільшення посадового окладу співробітникам Державної пенітенціарної служби.

Протягом 2017 року позивач отримувала пенсію, розмір якої не був перерахований в зв`язку зі збільшенням посадового окладу.

З 01.01.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України провело перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) та призначено пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення.

З метою проведення перерахунку пенсії, позивачка у лютому 2019 року зверталась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням 85 % грошового забезпечення та 15 % доплати за шкідливі умови праці.

20.02.2019 року листом № 413-К-07 відповідач повідомив позивача, що на виконання Постанови № 103 з 01.01.2018 року ним вже проведено перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, Постановою № 1036 внесено зміни до Постанови № 1294, зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам Державної пенітенціарної служби, у тому числі на посаді, на якій працювала позивач.

Постанова № 1036 від 28.12.2016 року набрала чинності з 01.01.2017 року.

Частиною 3 ст. 51 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки Постанова № 1036, якою підвищено осадовий оклад за посадою, на якій працювала позивач, набрала чинності з 01.01.2017 року, то і перерахунок пенсії позивача відповідач повинен здійснити з 01.01.2017 року, оскільки обов`язок відповідача перерахувати пенсію позивачу виник з часу набрання чинності Постановою № 1036, тому втрата чинності даною постановою не свідчить про відсутність права у позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2017 року.

Відповідно до п. 1, 3 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (далі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З жодної з долучених до матеріалів справи довідок про розмір грошового забезпечення не вбачається отримання позивачем доплати в розмірі 15 % за шкідливі умови праці.

Відтак оскільки на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 01.01.2017 року доплата за шкідливі умови праці не передбачалась та фактично не виплачувалась, то відповідач правомірно не включив такий вид грошового забезпечення під час перерахунку пенсії.

В цій частині позов не підлягає задоволенню.

Щодо зменшення відсотку грошового забезпечення, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі № 686/12623/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Тому, позовні вимоги позивача щодо зменшення основного розміру пенсії з 85 % до 70 % грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає частковому задоволенню.

Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1302010504.1 від 20.03.2019 року і з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, судові витрати присуджуються позивачу в розмірі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в розмірі 85 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року.

3. В задоволенні позову в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року, з врахуванням надбавки за шкідливі умови праці 15 %, відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз