Рішення № 81645759, 07.05.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2019
Номер справи
140/733/19
Номер документу
81645759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/733/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Гуцалюк І.О.,

представника позивача Олейника І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Ковельське АТП" до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю "Ковельське АТП" (далі - ТзДВ "Ковельське АТП") звернулося з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області (далі - Управління) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №065879 від 11.02.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 28.12.2018 №СЕ117236 винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №065879 від 11.02.2019 в розмірі 510,00 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого абзацом 9 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Позивач вважає оскаржувану постанову незаконною, оскільки товариство відповідно до дозволу від 19.03.2018 №007891 здійснює міжнародні перевезення пасажирів по маршруту Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва) протяжністю 1199 км, на якому задіяно два автобуси та два екіпажі водіїв. Перший екіпаж у складі одного водія виїжджає з м. Чернівці до м. Нововолинська, другий екіпаж у складі не менше двох осіб виїжджає з м. Нововолинська до м. Вільнюса та у зворотному напрямку з м. Вільнюса до м. Нововолинська. Після прибуття автобуса з м. Вільнюса до м. Нововолинська знову змінюється екіпаж і далі з м. Нововолинська до м. Чернівці їде один водій. Тобто на рейсі Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва) задіяно щонайменше три водії.

У зв`язку з поганими погодними умовами 26.12.2018 ТзДВ «Ковельське АТП» не було направлено автобусу з м. Нововолинська до м. Вільнюс, що підтверджується службовим листом диспетчера служби перевезень від 26.12.2018.

28.12.2018 автобус Mercedes-benz, державний номерний знак НОМЕР_1 з водієм ОСОБА_1 виїхав з автостанції м. Нововолинськ о 04:15 і повинен був прибути на автостанцію м. Чернівці 28.12.2017 о 10:45.

Жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов`язку перебування в автобусі одразу двох водіїв на маршруті протяжністю менше 500 км.

А тому, 28.12.2018 під час зупинки працівниками Укртрансбезпеки об 11:35 автобуса Mercedes-benz, д.н.з НОМЕР_1 водій ОСОБА_1 , що здійснював рейс з м. Нововолинськ до м. Чернівці, відстань між якими 387 км., жодним чином не порушив вимоги закону, оскільки статтею 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена необхідність направлення двох водіїв на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км.

З огляду на викладене, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №065879 від 11.02.2019.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1).

У поданому до суду відзиві на позов від 08.04.2019 №1371/21/24-19 (а.с.21-24) представник відповідача вимог товариства не визнав, посилаючись на те, що контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області 28.12.2018 під час проведення рейдової перевірки був зупинений транспортний засіб марки Mercedes-benz, д.н.з НОМЕР_1 , яким керував водій ОСОБА_1 та який в порушення статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" здійснював перевезення пасажирів на маршруті понад 500 км. один, про що складено акт перевірки від 28.12.2018 №СЕ117236.

Зазначає, що відповідно до пункту 3.5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення №340) на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км направляються два водії, причому період керування кожного повинен становити половину загального періоду керування. Посилаючись на Закон України "Про автомобільний транспорт" вказує на те, що автобусний маршрут (шлях проходження автобуса між початковим та кінцевими пунктами), протяжність якого становить понад 500 км., повинен виконуватись двома водіями від початкового до кінцевого пункту автобусного маршруту.

Вказує, що позивач визнає те, що на відрізку міжнародного автобусного маршруту «Нововолинськ -Чернівці» протяжністю 387 км їхав один водій, а іншого водія в салоні автобуса не було. Направлення у міжнародний рейс «Вільнюс (Литва) - Чернівці (Україна)» одного водія на проміжку з АС м. Нововолинськ до АС м. Чернівці також підтверджується дорожнім листом автобуса у міжнародному сполученні від 28.12.2018.

Посилаючись на правомірність висновків, зроблених при проведенні перевірки, вважає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №065879 від 11.02.2019 винесена відповідно до норм діючого законодавства і підстав для визнання її протиправною та скасування немає.

З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити. Разом з тим, не погодився з доводами, наведеними у відзиві на позов з тих підстав, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов`язку перебування в автобусі одразу двох водіїв, а чітко визначено обов`язок здійснення перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 кілометрів не одним водієм. Оскільки, 26.12.2019, у зв`язку з погодними умовами, автобус з м. Нововолинська до м. Вільнюс у рейс не вийшов та відповідно зворотного рейсу не робив, шлях проходження автобуса між початковим та кінцевими пунктами (м. Нововолинськ - м. Чернівці) склав 387 км., а тому, позивач жодним чином не порушив вимоги Закону України "Про автомобільний транспорт".

В судовому засіданні, що відбулося 16.04.2019 представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 07.05.2019, для розгляду справи по суті не з`явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, заяв про відкладення розгляду справи не надав. Судом ухвалено розгляд справи проводити за відсутності відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 28.12.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області відповідно до направлення на перевірку від 26.12.2018 №004298 на 206 км автомобільної дороги Н-10 "Стрий - Івано-Франківськ - Чернівці - Новоселиця" проведена рейдова перевірка транспортного засобу Mercedes-benz, державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ТзДВ "Ковельське АТП" та яким керував водій ОСОБА_1 , про що складено акт від 28.12.2018 №СЕ117236 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с.25).

У наведеному акті зафіксовано, що під час перевірки виявлено порушення при виконанні автобусним маршрутом у міжнародному сполученні "Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва)" при наданні послуг з перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 кілометрів одним водієм, чим порушено статтю 35 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Водій з актом проведення перевірки ознайомлений, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 У наданих поясненнях до акту вказав, що з даним актом не згідний, оскільки далі їде другий водій (а.с.25).

На підставі акту перевірки від 28.12.2018 №СЕ117236 та за наслідками розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт відповідачем 11.02.2019 винесено постанову №065879 про застосування до "ТзДВ Ковельське АТП" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 510,00 грн. на підставі абзацу 9 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (а.с.26).

Не погоджуючись з винесеною постановою позивач оскаржив її в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові, суд враховує наступне.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ).

Статтею 5 Закону №2344-ІІІ визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Згідно зі статтею 6 цього Закону державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 1, абзацом першим пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Абзацом третім пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.

З наведеного випливає, що територіальні Управління Укртрансбезпеки є структурними підрозділами апарату Служби, які від імені Укртрансбезпеки здійснюють, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Згідно з Порядком №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

При цьому, відповідно до статті 1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; міжнародні перевезення пасажирів і вантажів - перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону; регулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень; автобусний маршрут - шлях проходження автобуса між початковим та кінцевими пунктами з визначеними місцями на дорозі для посадки (висадки) пасажирів.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку №1567).

Державний контроль здійснюється, зокрема, шляхом проведення рейдових перевірок.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

При цьому, за приписами пункту 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Порядком №1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п. 14 Порядку №1567).

Відповідно до пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до дозволу від 19.03.2018 №007891 ТзДВ "Ковельське АТП" здійснює міжнародні регулярні перевезення пасажирів по міжнародному маршруту "м. Чернівці (Україна) - м. Вільнюс (Литва)" (а.с.6) протяжністю 1199 км. Згідно із розкладом руху автобусів на міжнародному маршруті "Чернівці (Україна) - Люблін (Польща) - Вільнюс (Литва)" встановлюється час прибуття та відправлення по маршруту.

Судом встановлено, що по вказаному маршруту ТзДВ "Ковельське АТП" використовує два автобуси.

Відповідно до дорожнього листа від 26.12.2018 №245 автобуса в міжнародному сполученні серії АБВГ №000223948 по міжнародному маршруту "Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва)" з автостанції м. Нововолинськ 26.12.2018 з часом відправлення о 02 год. 10 хв. автобус BOVA FHD 127.365, державний номер НОМЕР_2 , з водіями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в напрямку автостанції м. Вільнюс з часом прибуття 26.12.2018 о 19 год. 25 хв. не вийшов у рейс у зв`язку з погодними умовами.

Відповідно, 27.12.2018 з автостанції м. Вільнюс з часом відправлення об 11 год. 00 хв. в напрямку автостанції м. Нововолинськ з часом прибуття на неї 28.12.2018 о 03 год. 30 хв. не відправлявся.

Крім того, з службового листа диспетчера служби перевезень ТзДВ "Ковельське АТП" Чапко Д.Я., вбачається, що 25.12.2018 через погодні умови (снігові заметілі) автобус марки BOVA FHD державний номер НОМЕР_2 в місті Кременчук Полтавської області не зміг продовжити рух. Вищевказаний автобус зміг продовжити свій рух по маршруту приблизно в 11 год. 00 хв. 26.12.2018. Через свої запізнення автобус немає можливості забезпечити відправку 27.12.2018 з м. Вільнюс (Литва) згідно графіку (а.с.14).

Тобто, автобус марки BOVA FHD державний номер НОМЕР_2 , який відповідно до дорожнього листа від 26.12.2018 №245 по міжнародному маршруту "Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва)" мав би відправитись з автостанції м. Нововолинськ 26.12.2018 о 02 год. 10 хв., лише об 11 год. 00 хв. 26.12.2018 відправився з міста Кременчук Полтавської області, тобто 26.12.2018 не вийшов в рейс до м. Вільнюс та відповідно 27.12.2018 не міг здійснити зворотного рейсу з м. Вільнюс.

Відповідно до дорожнього листа від 28.12.2018 автобуса в міжнародному сполученні серії АБВГ №00023981 з автостанції м. Нововолинськ 28.12.2018 о 04 год. 15 хв. відправився автобус Mercedes-benz, державний номерний знак НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 в напрямку до автостанції м. Чернівці з часом прибуття 28.12.2018 о 10 год. 45 хв., що також підтверджується даними аналогового тахографу, яким обладнаний автобус Mercedes-Benz, державний номер НОМЕР_1 , та який у зв`язку з проведенням рейдової перевірки і був 28.12.2018 зупинений та перевірений працівниками Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області (а.с.10-11).

Відповідно до вищевказаного дорожнього листа від 28.12.2018 АБВГ №00023981, 30.12.2018 автобус Mercedes-benz, державний номерний знак НОМЕР_1 мав відправлятись з автостанції м. Чернівці о 19 год. 00 хв. до автостанції м. Нововолинськ, на яку прибуває 31.12.2018 о 02 год. 05 хв. (а.с.10).

Крім того, графіком роботи та відпочинку водіїв на маршруті Чернівці (Україна ) - Люблін (Польща) - Вільнюс (Литва) передбачено періоди кермування та відпочинку водіїв, а також заміну екіпажу водіїв по прибуттю в м. Нововолинськ (а.с.12-13).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що ТзДВ "Ковельське АТП" здійснювало міжнародні перевезення на автобусному маршруті "Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва)" протяжністю 1199 км. та по вказаному маршруту товариство використовувало два автобуси (BOVA FHD державний номер НОМЕР_2 та Mercedes-benz, державний номерний знак НОМЕР_1 ).

Разом з тим, судом встановлено, що 26.12.2018 автобус марки BOVA FHD державний номер НОМЕР_2 , який відповідно до дорожнього листа від 26.12.2018 №245 по міжнародному маршруту "Чернівці (Україна) - Вільнюс (Литва)" мав би відправитись з автостанції м. Нововолинськ о 02 год. 10 хв. не вийшов в рейс до м. Вільнюс та відповідно 27.12.2018 не міг здійснити зворотного рейсу з м. Вільнюс.

Відтак, оскільки протяжність автобусного маршруту з м. Нововолинськ до м. Чернівці складає менше 500 км, тому вимоги пункту 3.5 Положення №340, яким передбачено, що на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км направляються два водії та статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" в даному випадку застосуванню не підлягають.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що факт перевезення ТзДВ "Ковельське АТП" пасажирів на маршруті протяжністю 500 км одним водієм не підтверджується належними та допустимими доказами, а тому відповідачем безпідставно притягнуто позивача до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідно до абзацу 9 частини першої статті 60 Закону України №2344-III.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірність прийняття оскаржуваної постанови, з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №065879 від 11.02.2019.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на користь ТзДВ "Ковельське АТП" слід стягнути судовий збір в сумі 1921,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 14.03.2019 №259 (а.с.2).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №065879 від 11.02.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Волинській області (43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Зв`язківців, 1-Б, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Ковельське АТП" (45006, Волинська область, м. Ковель, вул. Володимирська, 154, код ЄДРПОУ 39374520) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 11 травня 2019 року.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук