Рішення № 81645052, 11.05.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2019
Номер справи
140/532/19
Номер документу
81645052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/532/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського об`єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Володимир-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ) про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська», зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» для здійснення призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та здійснити призначення і виплату пенсії з урахуванням даного спеціального (пільгового) стажу з 07.02.2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Протоколом від 12.02.2019 року відповідач повідомив, що період роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року не зараховано до страхового та пільгового стажу у зв`язку з несплатою роботодавцем за позивача єдиного соціального внеску, у зв`язку з чим підстави для призначення пільгової пенсії відсутні.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ДП «Шахта №1 «Нововолинська» щомісячно здійснювало відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачувало страхові внески за нього, а сам факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу у періоди роботи з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року.

На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 21 березня 2019 року №1523/06-08 відповідач позов заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки період роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року не зараховано до страхового та пільгового стажу у зв`язку з несплатою роботодавцем за позивача єдиного соціального внеску, у зв`язку з чим підстави для призначення пільгової пенсії відсутні.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що позивач 07.02.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Володимир-Волинське ОУПФУ протоколом від 12.02.2019 року відмовив позивачу у зарахуванні до спеціального (пільгового) стажу та призначені пенсії на пільгових умовах період роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року, так як ДП «Шахта №1 «Нововолинська» не сплатило за нього єдиний соціальний внесок з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року. Пільговий стаж на посаді, який передбачений Списком №1 ОСОБА_1 становить 3 роки 4 місяці 1 день, загальний страховий стаж відповідно складає 24 роки 10 місяців 1 день. Підстав для зарахування до спеціального (пільгового) стажу та призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 згідно статті 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.

З копій трудової книжки ОСОБА_1 . серії НОМЕР_1 та довідки ДП «Шахта №1 «Нововолинська» від 21.02.2019 року №43 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній слідує, що позивач в період роботи з 03.01.2012 року по 04.04.2012 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» виконував виробничу практику за посадою учень гірника, що передбачена Списком 2 та з 03.05.2012 року по теперішній час на «Шахта №1 «Нововолинська» перебуває на посаді гірник підземний, яка віднесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1956 № 461.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).

Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17), оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.

Як слідує з протоколу відповідача від 12.02.2019 року, останній відмовляючи позивачу в зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» виходив з того, що останнім не сплачено страхові внески за вказаний період.

З такими твердженнями суд не погоджується, враховуючи наступне.

З матеріалів справи слідує, що позивачу з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.

При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу

Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періодів його роботи з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська».

Проаналізувавши вищенаведене суд зазначає, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди його роботи та відмовляти в призначенні позивачу пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 року в справі №857/268/18.

Разом з тим, судом також встановлено, що позивач із заявою про призначення пенсії звернувся до відповідача 07.02.2019 року, тобто у віці 53 роки, загальний стаж останнього, як встановлено судом, становить більше 25 років, однак менше 10 років на зазначених роботах.

Таким чином, з врахуванням вимог частини другої статті 114 Закону №1058 позивач, хоч і не має стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим пункту першого цієї частини, але має не менше половини стажу на зазначених роботах, тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону (тобто 60 років) виходячи з того, що пенсійний вік чоловікам зменшується на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання дій неправомірними належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу для призначення пенсії періодів роботи з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська».

Також слід задовольнити позовні вимоги про зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу періоду роботи позивача з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» для здійснення призначення пенсії та призначити пенсію, з урахуванням вказаного спеціального страхового стажу, з 07.02.2019 року (тобто, з дня звернення позивача до відповідача про призначення пенсії).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Володимир-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений позивачем відповідно до квитанції від 28.02.2019 року №10.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Володимир-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Володимир-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.06.2015 року по 31.12.2018 року на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» для здійснення призначення пенсії та призначити пенсію, з урахуванням даного страхового стажу, з 07 лютого 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Володимир-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Відповідач Володимир-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Соборна, 1, ідентифікаційний код 37602528).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич