Рішення № 81638239, 10.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2019
Номер справи
520/2914/19
Номер документу
81638239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 травня 2019 р. № 520/2914/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168, код ЄДРПОУ00034022) , Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум - про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлене пунктом 28 протоколу № 13 від 08.02.2019 року;

- зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 975 від 25.12.2013 р., у зв`язку з встановленням другої групи інвалідності, та надіслати вказане рішення Харківському обласному військовому комісаріат) для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно направити документи ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України;

- зобов`язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання судового рішення протягом 45 днів з дня набрання ним чинності.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що проходив військову службу в період з 06.10.1982 по 17.11.1984 в Збройних Силах, в тому числі брав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан у складі військової частини 35919. Під час проходження служби отримав поранення. З 01.02.2010 йому було визначено ІІІ групу інвалідності у зв?язку з пораненням, захворюванням, що пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебув в країнах, де велись бойові дії. З 01.05.2018 року під час повторного огляду органами МСЕК позивачу з тих самих підстав була визначена II група інвалідності.

22.05.2018 позивач звернувся із заявою до Харківського обласного військового комісаріату про призначення йому одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у зв`язку з встановленням йому інвалідності, пов`язаної з проходженням військової служби.

Рішенням Комісії МО України з розгляду питань, пов?язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.09.2019 №13 (п. 28) позивачу незаконно, на його думку, відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

На виконання ухвали від 12.01.2018 року відповідачами було надано відзиви, в яких вони просили суд відмовити у задоволені позову, у зв`язку з тим, що дії Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству України, оскільки одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби під час проходження військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби. Також позивачем з заявою про виплату одноразової грошової допомоги не було надано документа, що свідчить про причини та обставини поранення.

Також відповідач - Міністерство оборони України - у своєму відзиві просив суд розглянути справу з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою від суд у задоволенні цього клопотання відмовив з огляду на приписи ч. 1 ст. 263 КАС України.

Дослідивши доводи позову, відзивів, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно витягу з протоколу № 905 від 10.11.2009 р. засідання Центральної військово- лікарської комісії МО України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - поранення та захворювання рядового у відставці ОСОБА_1 - пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.

З 22.03.2010 р. позивачу змінена категорія інвалідності та встановлена третя група інвалідності внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, що підтверджується витягом з протоколу засідання Комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.02.2019 р. № 13, п. 28.

З 01.05.2018 р. позивачу з тих же підстав встановлено другу групу інвалідності (довідка до акта огляду МСЕК серії 12 ААА № 710111 від 14.05.2018 р.)

22.05.2018 р. звернувся до Харківського ОВК з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішенням Комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 08.02.2019 р. № 13 позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги з огляду на наступне:

- згідно з п.6 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у редакції, яка діяла на час встановлення позивачу інвалідності в 2010 та 2018 році, одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби під час проходження військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби;

- згідно з абз. 2 п. 4 ст. 16-3 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі зміни групи інвалідності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється;

- всупереч вимогам пункту 11 Постанови КМ України від 25.12.13р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» позивач одночасно з заявою про виплату одноразової грошової допомоги не надав документ, що свідчить про причини та обставини поранення.

Дослідивши доводи позову, відзивів, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Згідно з п.2 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, в редакції, що діяла на час вчинення оскаржуваних дій, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Позивачу встановлено третю групу інвалідності з 22.03.2010, а другу групу інвалідності - з 01.05.2018.

Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції станом на 22.03.2010, тобто на час встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності передбачено, що одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцю строкової військової служби у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби.

Згідно висновку, сформульованого Верховним Судом у Постанові від 28.06.2018 у справі №750/5074/17, частиною шостою статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції чинній на час звернення позивача з заявою про виплату допомоги) для військовослужбовців строкової військової служби встановлено окремий порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до яких обмежено проміжок часу у який, у разі настання інвалідності, виникає право військовослужбовців строкової військової служби на отримання одноразової грошової допомоги і такий проміжок часу визначений періодом проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби. У разі встановлення інвалідності в період дії зазначеної редакції ст.16 Закону після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби, права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги у військовослужбовця строкової військової служби не виникає.

Позивача було звільнено зі служби 17.11.1984, отже інвалідність в нього настала через 25 років після звільнення зі служби (ІІІ група), тобто більше ніж через 3 місяці, як передбачено вказаним вище Законом, отже право на отримання одноразової грошової допомоги в цьому випадку у позивача не виникає.

Отже, позивач невірно інтерпретує в позові зміст ст.16 вказаного Закону.

Крім того, згідно з п. 4 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі зміни групи інвалідності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.

Позивачу III групу інвалідності встановлено з 22.03.2010, а II групу - з 01.05.2018, тобто понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності, отже виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим протоколом засідання комісії № 13 від 08.02.2019 прийнято в порядку, у спосіб та в межах наданих законом повноважень, відтак підстави для скасування цього рішення відсутні.

З огляду на правомірність рішення підстав для задоволення позову в частині вимог щодо зобов`язання Харківського обласного військового комісаріату повторно направити документи ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України, та зобов`язання Міністерства оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачу також не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Дослідивши доводи позову, відзивів та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.