
Справа № 420/1647/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 21 березня 2019 року надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому просить суд скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни ВП № 58514074 від 01.03.2019 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та постанову ВП № 58514074 від 01.03.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.
Ухвалою від 25 березня 2019 року судом на підставі положень ч.1 ст.169 та ч.1 ст.123 КАС України даний адміністративний позов залишено без руху та надано п`ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.
Ухвалою суду від 15 квітня 2019 року продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області термін усунення недоліків позовної заяви та встановлено 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
22 квітня 2019 року від позивача за вх.№14671/19 надійшла заява з належним чином оформленою позовною заявою (у двох примірниках), у якій позовні вимоги викладені в наступній редакції: визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни ВП № 58514074 від 01.03.2019 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та ВП № 58514074 від 01.03.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.
02 травня 2019 року ухвалою Одеського окружного адміністративного суду судом прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вх.№14671/19) та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 11.03.2019 з відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшли постанови ВП 58514074 від 01.03.2019 про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 по справі №815/1976/18 у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до головного управління про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії було відмовлено. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 (отримана головним управлінням 31.10.2018) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року скасовано. Зобов`язано головне управління провести з 12 січня 2017 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії до дня Збройних Сил України, зазначених в довідці про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року від 13.10.2017 року №116/2/12/14132 з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією. На підставі наданого оригіналу довідки Військової частини А0105 від 13.10.2017 № 116/2/12/14132 головним управлінням 02.11.2018 проведено перерахунок пенсії на виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018. Внаслідок проведеного згідно з рішенням суду перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 становить 14040,00 грн. Також, за період з 12.01.2017 по 30.11.2018 виникла доплата у розмірі 33447.31 грн. Враховуючи, що 28.08.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», виплата розрахованої доплати у розмірі 33447.31 грн. проводиться у такому порядку: доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 24.10.2018 по 30.11.2018 в сумі 2358,59 грн. зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 05.12.2018; залишок доплати пенсії за період з 12.01.2017 по 23.10.2018 в сумі 31088,72 грн. буде виплачено згідно з Порядком затвердженим постановою №649 та розробленому відповідно до постанови Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. На даний час на запит Пенсійного фонду України головним управлінням для формування реєстру в електронній формі підготовлено та 18.01.2019 відправлено інформацію про судові рішення, ухвалені починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, у тому числі про виконання рішення по справі № 815/1976/18. А отже доплата, яка утворилась після набрання законної сили постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018, а саме з 24 жовтня по 30 листопада 2018 року виплачена головним управлінням в повному обсязі, оскільки питання виплати зазначеної виплати не підлягає розгляду Комісією з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, а доплата, яка утворилась до набрання законної сили постанови від 24.10.2018, а саме з 12 січня 2017 по 23 жовтня 2018 підлягає виплаті лише після прийняття Комісією відповідного рішення та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначених на цю мету. У подальшому 11.03.2019 на адресу головного управлінню надійшли постанови ВП № 58514074 від 01.03.2019 про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа). Порядок №649 був прийнятий саме для реалізації вимог вищевказаного Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». З урахуванням того, що виконання таких рішень суду здійснюється виключно за рахунок коштів. передбачених у державному бюджеті (частина 1 Порядку № 649). Згідно пункту 3 частини 5 статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень. Оскільки виконання рішення по справі № 815/1976/18 здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та, відповідно, Порядком №649, головне управління наполягає на тому, що виконавчий збір щодо виконання рішення суду по справі №815/1976/18 не підлягає стягненню з головного управління.
07 травня 2019 року до суду від відповідача за вх.№ЕП/3359/19 надійшов відзив (а.с.64-69), у якому зазначено, що Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не відповідають правилам правозастосування та не підлягають задоволенню. На виконанні у Відділі примусового виконання рішень. Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області з 01.03.2019 перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 815/1976/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 06.11.2018 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 12.01.2017 перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії до дня Збройних сил України, зазначених у довідці про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року від 13.10.2017 № 116/2/12/14132 з виплатою різниці між перерахованої та виплаченою пенсією. 01.03.2019 державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору з ГУПФУ. 25.03.2019 до відділу надійшов лист ГУ ПФУ в Одеській області про часткове виконання рішення суду, а саме про проведений перерахунок від 01.11.2018 та часткову виплату заборгованості,за період з 24.10.2018 по 30.11.2018 у сумі 2358,59 грн. Виплата заборгованості у сумі 31088,72 грн. за період з 12.01.2017 по 23.10.2018 буде здійснена за Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень,- виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. Таким чином рішення суду боржником не виконано в повному обсязі, адже проведений перерахунок та часткова виплата не означає виконання рішення у повному обсязі. Посилаючись на ст.19 Конституції України, ст.ст.18, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» відповідач у відзиві зазначає, що виконавець приймаючи постанову про стягнення з ГУПФУ в Одеській області виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн. за виконавчим провадження № 58514074 від 01.03.2019 діяв на підставі Закону України «Про виконавче провадження» та у межах своїх повноважень, а доводи позивача щодо відсутності підстав для винесення такої постанови є необґрунтованими та спростовуються чинним законодавством та матеріалами виконавчого провадження. Право на отримання пенсії є безперечним і забезпечення нього поява становить суть взятих на себе державою зобов`язань. Відсутність грошових коштів у Бюджеті не є підставою невиконання рішення суду, виконання чого є обов`язковим, що передбачено статтею 129-1 Конституції України. Аналогічна позиція викладена у рішення Європейського суду з прав люди у справі «Сук проти України», «Бурдов проти Росії».
Враховуючи викладене, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити.
Представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Таким чином, оскільки сторони не з`явились, у зв`язку з відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, суд 10.05.2019 року вирішив усною ухвалою суду, внесеною в протокол судового засідання, розглядати дану справу у письмовому провадженні.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року (далі - Закон №1404-VIIІ) (тут і в подальшому у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
У відповідності до ч.6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з ч.1 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Суд зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року (а.с.57-60) в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились у прийнятті рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року протиправними, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та підвищення пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року, починаючи з моменту її призначення 6 листопада 2016 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 140971,17 грн., грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 19674,00 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11535,50 грн. та премії до дня Збройних Сил України в загальному розмірі 11048,50 грн., зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату ОСОБА_1 донарахованих сум пенсії після її перерахунку на підставі довідки про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року, в т.ч. донарахованих сум за минулий час, починаючи з моменту її призначення 6 листопада 2016 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 140971,17 грн., грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 19674,00 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11535,50 грн. та премії до дня Збройних Сил України в загальному розмірі 11048,50 грн. - відмовлено повністю.
24 жовтня 2018 року П`ятим апеляційним адміністративним судом винесено постанову по справі №815/1976/18 (а.с.19-32), якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових та премії до дня Збройних Сил України. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 12 січня 2017 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії до дня Збройних Сил України, зазначених в довідці про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року від 13.10.2017 року №116/2/12/14132 з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вказану постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду отримано позивачем 31.10.2018 року, що підтверджується вхідним штампом на супровідному листі П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018 року №815/1976/18/2223/18 (а.с.18).
06 листопада 2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №815/1976/18 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 12 січня 2017 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії до дня Збройних Сил України, зазначених в довідці про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року від 13.10.2017 року №116/2/12/14132 з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією.
02 листопада 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання вищевказаного рішення здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2017 року (а.с.26), з 01 січня 2018 року (а.с.27), з 01 липня 2018 року (а.с.28) та з 01 грудня 2018 року (а.с.29) з урахуванням довідки про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року від 13.10.2017 року №116/2/12/14132 (а.с.25).
При цьому згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1501019077 від 02.11.2018 року (а.с.30) сума доплати за період січень 2017 року - листопад 2018 року становить 33447,31 грн.
Сума доплати за жовтень 2018 року та листопад 2018 року, що згідно розрахунку на доплату від 02.11.2018 року (а.с.31) становить 2358,59 грн., була виплачена позивачу у грудні 2018 року, що підтверджується довідкою про доходи пенсіонера №387 від 05.04.2019 року (а.с.42).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 01 березня 2018 року за виконавчим листом Одеського окружного адміністративного суду №58514074 від 06.11.2018 року відкрито виконавче провадження за №58514074 (а.с.16-17).
Вказана постанова направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області 01.03.2019 року та отримана позивачем 11.03.2019 року (а.с.15).
Також старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 01 березня 2019 року прийнято постанову ВП №58514074 про стягнення з боржника з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн. (а.с.13-14).
Вказана постанова надіслана позивачу 01.03.2019 року та отримана ним 11.03.2019 року (а.с.12).
Листом від 20.03.2019 року за вих. №4576/03 (а.с.82) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління Юстиції в Одеській області, що на підставі постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 головним управлінням ОСОБА_1 02.11.2018 проведено перерахунок пенсії з 12.01.2017 з урахуванням до грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для. оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії до дня Збройних Сил України, зазначених в довідці про фактично виплачене грошове забезпечення за період з листопада 2014 року по листопад 2016 року від 13.10.2017 №116/2/12/14132. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 становить 14350,00 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто , з 24.10.2018 по 30.11.2018 в сумі 2358,59 грн. зарахована на його поточний рахунок 05.12.2018. Доплата пенсії за період з 12.01.2017 по. 23,10.2018 в сумі 31088,72 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1. На запит Пенсійного фонду України головним управлінням для формування реєстру в електронній формі підготовлено та листом від 18.01.2019 № 1049/02 відправлено інформацію про судові рішення, ухвалені починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, у тому числі про виконання рішення по справі № 815/1976/18.
Згідно із Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», Законом України «Про виконавче провадження», інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Міністерства юстиції України розроблена Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року № 489/20802 (далі - Інструкція), яка визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 8 розділу III Інструкції стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1404-VIIІ виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Згідно з ч.3 ст.27 Закону №1404-VIIІ за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Частиною 4 статті 27 Закону №1404-VIIІ визначено, що державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Відповідно до ч.5 ст.27 Закону №1404-VIIІ виконавчий збір не стягується:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Водночас, п.8 розділу III Інструкції визначено, що про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.
Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією.
Вказані положення відображені також у ч.3 ст.40 Закону №1404-VIIІ.
За частиною дев`ятою статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Таким чином, стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання, яке виконавець розпочинає на підставі виконавчого документа. Відтак, одночасно з відкриттям виконавчого провадження виконавець повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок №649).
Згідно з п.1 цієї постанови, установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Відповідно до п.п.4, 5 Порядку №649 черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 18.01.2019 року №1049/02 «Про надання інформації» (а.с.32) на виконання листа пенсійного фонду України від 02.01.2019 року №101/02-11 направило Департаменту пенсійного забезпечення пенсійного фонду України реєстр рішень суду, ухвалених починаючи з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Так, у вказаному реєстрі (а.с.33-34) зазначено також постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 року №815/1976/18.
Суд зазначає, що частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, визначений Порядком №649 діяло у відповідності до законодавства та фактично виконало зобов`язальну частину постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 року по справі №815/1976/18 ще до моменту відкриття 01.03.2019 року виконавчого провадження ВП №58514074, а саме здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виплатило йому заборгованість, що утворилася після винесення постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 року по 30.11.2018 року (місяць здійснення перерахунку) та здійснило дії щодо розрахунку заборгованості по пенсії ОСОБА_1 з 12.01.2017 року по 23.10.2017 року та направлення його органу (Пенсійний фонд України), у якого наявні повноваження щодо виділення коштів для виплати заборгованості по пенсії, наявної у позивача перед ОСОБА_1 .
У зв`язку з викладеним суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача визнати протиправними та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни ВП № 58514074 від 01.03.2019 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни ВП № 58514074 від 01.03.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 1921,00 грн. згідно платіжного доручення №6594 від 04.04.2019 року (а.с.5).
З урахуванням задоволення позовної заяви Головного управління ПФУ в Одеській області, суд доходить висновку про стягнення з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судовий збір у загальному розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст.7, 9, 205, 241-246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни ВП № 58514074 від 01.03.2019 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни ВП № 58514074 від 01.03.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.
Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судовий збір у загальному розмірі 1921,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул.Розумовська, 37, м.Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 34929741).
Суддя О.А. Вовченко
.