
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" травня 2019 р. справа № 300/345/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення №215-23/2018 від 12.12.2018, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 15.02.2019 звернулась до суду з адміністративним позовом до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113".
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернулась 06.11.2018 до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області із заявою, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою та передати у приватну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,2330 га в урочищі АДРЕСА_8 . Однак, відповідач прийняв рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113", яким відмовив позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою. ОСОБА_1 вважає наведене рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 протиправним, оскільки відповідач не мав жодних правових підстав, які передбачені чинним законодавством, для відмови у наданні дозволу на виготовлення технічної документації на вищевказану земельну ділянку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 дану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. На виконання ухвали суду позивачем усунуто недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 25.03.2018, відповідно до якого відповідач щодо заявлених позовних вимог заперечив (а.с.25-38). Представник відповідача зазначив, що причиною прийняття Краснянською сільською радою Рожнятівського району Івано-Франківської області рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113", яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, є відсутність вільної земельної ділянки площею 0,2330 га в урочищі АДРЕСА_8 . При цьому, представник відповідача зазначив, що згідно рішення від 28.10.2010 №6-40/2010 позивачу надано дозвіл на складання проекту відведення на земельну ділянку площею 0,13 га в АДРЕСА_8 із земель запасу сільської ради для ведення особистого селянського господарства, яке не скасоване, а також частина земельної ділянки використовується під заїзну дорогу та межує із пам`ятником загиблим воїнам та автобусною зупинкою. Представник Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області просив суд відмовити в задоволенні позову.
03.04.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністравтиного суду надійшла відповідь на відзив, згідно якого ОСОБА_3 вказала на безпідставність доводів відповідача (а.с.40-41).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
06.11.2018 позивач звернулась до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області із заявою про безоплатну передачу земельної ділянки у власність та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,2330 га в урочищі АДРЕСА_8 (а.с.27).
За результатом розгляду заяви від 06.11.2018 Краснянська сільська рада Рожнятівського району Івано-Франківської області прийняла рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113", згідно якого відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в урочищі АДРЕСА_8 в зв`язку із тим, що подані графічні матеріали не відповідають вимогам земельного законодавства, Генерального плану села, схем землеустрою (а.с.28). Позивачу також рекомендовано розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,13 га в АДРЕСА_8 із земель запасу сільської ради, для ведення особистого селянського господарства на підставі рішення Краснянської сільської ради №6-40/2010 від 28.10.2010.
Вважаючи наведене рішення відповідача №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113" протиправним, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом, в якому просить його скасувати.
Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус сільських, селищних, міських рад визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що ради є органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси відповідних територіальних громад та здійснюють повноваження, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, земля, що є в комунальній власності територіальної громади села. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (частини 3 та 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Також повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 Земельного кодексу України.
Зокрема, за змістом пунктів "а" і "б" частини 1 коментованої статті Кодексу до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян відповідно до цього Кодексу
При цьому, відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами регламентовано статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 вказаної статті передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Як встановлено судом вище, 06.11.2018 позивач звернулась до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області із заявою про безоплатну передачу земельної ділянки у власність та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,2330 га в урочищі АДРЕСА_8 (а.с.27).
За результатом розгляду заяви ОСОБА_3 від 06.11.2018 Краснянська сільська рада Рожнятівського району Івано-Франківської області прийняла рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113", згідно якого відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в урочищі АДРЕСА_8 у зв`язку із тим, що подані графічні матеріали не відповідають вимогам земельного законодавства, Генерального плану села, схем землеустрою (а.с.28). Позивачу також рекомендовано розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,13 га в АДРЕСА_8 із земель запасу сільської ради, для ведення особистого селянського господарства на підставі рішення Краснянської сільської ради №6-40/2010 від 28.10.2010.
Окрім цього, в наведеному рішенні №215-23/2018 від 06.11.2018 відповідач зазначив, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,2330 га в АДРЕСА_8 в селі Красне не може бути передана у власність ОСОБА_1 із наступних причин: рішенням Краснянської сільської ради п`ятого демократичного скликання №6-40/2010 від 28.10.2010 ОСОБА_1 уже надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,13 га в АДРЕСА_8 із земель запасу сільської ради, для ведення особистого селянського господарства, згідно поданої нею заяви (графічні матеріали про бажане місце розташування земельної ділянки громадянкою не подавалися); проект землеустрою відповідно до даного рішення не розроблено; дане рішення сільською радою не скасовано. Земельна ділянка площею 0,2330 га, вказана у графічних матеріалах, накладається на земельну ділянку, на яку уже надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою у 2010 році (0,13 га); частина землі в даному урочищі використовується під заїзну дорогу до земельних ділянок суміжних землекористувачів ( ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ., ОСОБА_21), дорога не зазначена у поданих графічних матеріалах; дана ділянка межує із об`єктами: пам`ятник загаблим воїнам у роки Другої світової війни, автобусна зупинка, для обслуговування яких теж використовується частина землі.
На підтвердження наведених обставин, відповідач надав суду архівний витяг від 20.03.2019 №К-300/04-01 з протоколу сорокової сесії п`ятого демократичного скликання Красненської сільської ради від 28.10.2010 №6-40/2010, згідно якого надано дозвіл ОСОБА_1 на складання проекту відведення на земельну ділянку площею 0,13 га в АДРЕСА_8 із земель запасу сільської ради для ведення особистого селянського господарства за її згодою, згідно поданої заяви (а.с.29-30).
Також в матеріалах справи наявна схема виносу земельної ділянки в натурі ОСОБА_1 в АДРЕСА_8 по вул. Незалежності для ведення особистого селянського господарства, на якій відображено пам`ятник, заїзну дорогу та автобусну зупинку, що спростовує доводи позивача про відсутність вказаних об`єктів на земельній ділянці орієнтовною площею 0,2330 га в АДРЕСА_8 в селі Красне, про безоплатну передачу у власність якої та отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства позивач зверталась із заявою від 06.11.2018 до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області.
Згідно частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на встановлені вище обставини, Краснянська сільська рада Рожнятівського району Івано-Франківської області за результатом розгляду заяви ОСОБА_3 від 06.11.2018 відповідно до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України прийняла рішення №215-23/2018 від 12.12.2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 . №О-113", яким відмовила позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в урочищі АДРЕСА_8, детально зазначивши обґрунтовані мотиви такої відмови.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області від 12.12.2018 №215-23/2018 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 №О-113".
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що відповідач разом з відзивом на позовну заяву надав копію постанови від 30.10.2012, яка набрала законної сили 09.11.2012, прийнятої Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області за результатом розгляду справи №913/1615/2012 за позовом ОСОБА_1 до Красненської сільської ради Рожнятівського району, третя сторона без самостійних вимог на стороні відповідача, управління Держкомзему в Рожнятівському районі, про визнання протиправними та скасування рішень сільської ради (а.с.32-34).
Обгрунтовуючи позовні вимоги в наведеній справі №913/1615/2012 позивач зазначала про те, що її бабусі ОСОБА_15 на праві власності належав житловий будинок, 1948 року забудови та в її користуванні постійно перебувало 0,25 га. землі, що знаходилася в с.Красне Рожнятівського району, що підтверджується виписками з господарських книг №3 за 1983-1986 роки, виданих Красненською сільською радою. 2 квітня 1986 року ОСОБА_15 померла і на день смерті за останньою рахувалося 0,25 га. землі. В 2010 році позивач звернулася до Красненської сільської ради із заявою про приватизацію згаданої вище земельної ділянки, де їй стало відомо про існування рішення сесії Красненської сільської ради від 10 грудня 2003 року, згідно якого у власність її батька ОСОБА_16 передано у власність земельну ділянку 0,125 га., що знаходиться в урочищі АДРЕСА_8 , що раніше перебувала в користуванні її бабусі ОСОБА_15 , хоча згідно заповіту та вимірів земельної ділянки в натурі, розмір даної ділянки становив 0,25 га.
Рішенням сесії Красненської сільської ради від 28 жовтня 2010 року, №6-4/2010 ОСОБА_1 . надано дозвіл на складання проекту відведення на земельну ділянку, площею 0,13 га. в урочищі «Біля памятника», що раніше належала її бабусі ОСОБА_15 На її заяву встановити межі та реально виміряти площу земельної ділянки згідно рішення сесії Красненської сільської ради від 28 жовтня 2010 року, сільський голова с.Красне ОСОБА_17 . надав відповідь за №5/02-23 від 17 листопада 2011 року, в якій зазначено, що надана їй земельна ділянка межує з однієї сторони із домоволодінням ОСОБА_18 , а з іншої сторони із землекористувачем ОСОБА_19 , однак про існування останнього як межівника їй не було відомо. ОСОБА_1 вважає, що вона отримала в спадщину земельну ділянку, площею 0,25 га., однак відповідач надав їй право на приватизацію тільки 0,13 га.
Згідно постанови Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 30.10.2012 в позові ОСОБА_1 про скасування рішення Красненської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області від 10 грудня 2003 року, яким передано у власність ОСОБА_16 земельну ділянку у розмірі 0,125 га., що знаходиться в урочищі АДРЕСА_8 та рішення сесії Красненської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області №6-40/2010 від 27 жовтня 2010 року, яким дано дозвіл ОСОБА_1 на складання проекту відведення земельної ділянки, площею 0,13 га. в урочищі АДРЕСА_8, відмовлено за безпідставністю позовних вимог.
Також відповідач разом з відзивом на позовну заяву надав копію рішення від 03.01.2019, яке набрало законної сили 05.02.2019, прийнятого Івано-Франківським окружним адміністративним судом за результатом розгляду справи №0940/2279/18 за позовом ОСОБА_1 до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій (а.с.35-37).
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач користується земельною ділянкою в урочищі АДРЕСА_8. Поряд з цією земельною ділянкою розташована земельна ділянка, що знаходиться у користуванні гр. ОСОБА_18 , який захопив частину земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ОСОБА_1
Позивач у відповідності із статтями 212, 158, 159 Земельного кодексу України звернувся до відповідача із заявою і просила сільську раду після смерті її батька ОСОБА_20 розглянути цей земельний спір у тижневий строк з дня подання цієї заяви, про дату, час та місце розгляду повідомити позивача заздалегідь. Однак, не зважаючи на її заяву, відповідач відмовив позивачу у розгляді заяви про вирішення земельного спору, мотивуючи свою відмову тим, що позивач не є власником земельної ділянки, що знаходиться у її користуванні і згідно рішення сесії Красненської сільської ради №6-40-2010 від 28.10.2010 їй надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на приватизацію даної земельної ділянки. Однак через порушення межі позивач не може провести приватизацію до кінця та в повній мірі користуватися нею.
Відповідно до наведеного рішення від 03.01.2019 в задоволенні позову ОСОБА_1 до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - відмовлено.
Вищевказані судові рішення від 30.10.2012 в справі №913/1615/2012 та від 03.01.2019 в справі №0940/2279/18 свідчать про існування спору щодо розміру земельної ділянки в АДРЕСА_8 в с. Красне Рожнятівського району Івано-Франківської області, оскільки ОСОБА_1 вказує на порушення її земельних прав щодо наведеної земельної ділянки як Краснянською сільською радою Рожнятівського району Івано-Франківської області, так і суміжними землекористувачами.
В свою чергу, згідно частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України справи, що виникають, зокрема, із земельних правовідносин, розглядаються у порядку цивільного судочинства.
Тобто, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Виходячи з наведених норм, можна зробити висновок, що здійснення захисту такого цивільного права, як і встановлення його існування, не віднесено до компетенції адміністративного суду, а при розгляді вказаної адміністративної справи судом надано вище оцінку правомірності дій суб`єкта владних повноважень щодо розгляду звернення позивача від 06.11.2018 та дотримання процедур при прийнятті оскаржуваного рішення.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення №215-23/2018 від 12.12.2018, є необґрунтованим і не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1, АДРЕСА_9 ) до Краснянської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ - 04355109, вул. Незалежності, 1, с. Красне, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77660) про визнання протиправним та скасування рішення №215-23/2018 від 12.12.2018, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.