Рішення № 81637388, 10.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2019
Номер справи
420/538/19
Номер документу
81637388
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/538/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранслайн» до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранслайн» з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області про скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091323 від 03.12.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзив.

Позов обґрунтований позивачем тим, що під час розгляду справи єдиним доказом на підставі якого Управління Укртрансбезпеки винесло постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу був акт. При цьому, не було ані результатів зважування, ані будь-яких інших вимірювань габаритів автотранспортного засобу, вантажу. Позивачем подавались клопотання про закриття провадження у зв`язку з відсутністю складу правопорушення і відсутністю достатньої кількості підстав вважати підприємство винним, оскільки, Акт складається на підставі фактичної ваги вантажу, який проводиться шляхом зважування на переносних або стаціонарних вагах, і вже результат зважування як доказ долучається до акту, але в даному випадку зважування не здійснювалось. Крім того, транспортний засіб під керуванням водія ОСОБА_1 , внаслідок перевищення ваги не затримувався, подальший рух транспортного засобу не заборонявся, таким чином перевищення вагових параметрів не було, що не відповідає п. 22.5 Правил дорожнього руху. Під час розгляду справи начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Талала С.М., було допущено порушення вимог законодавства щодо розгляду справи, а саме, заперечення та товарно-транспортна накладна не були взяті до уваги, але це є основним доказом, в якому вказана вага вантажу, яка не перевищує норм вказаних в законодавстві, а це означає що дозвіл не потрібен. Враховуючи вищевикладені обставини оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідачі є суб`єктами владних повноважень, відзиви на позовну заяву не надали, а тому суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних доказів.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, п. п. 15, 27 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки, в тому числі, на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , НОМЕР_4 ТОВ «Автотранслайн» є власником автомобілю марки «MERCEDES-BENZ» реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричепу марки «ВАРЗ» реєстраційний номер НОМЕР_3 (аркуш справи 19).

Згідно товарно-транспортної накладної №25595 від 03.10.2018 року автомобільний перевізник ТОВ «Автотранслайн» здійснював перевезення вантажу (щебінь) масою 39,600 т. (аркуш справи 16).

Перевезення здійснювалось на автомобілі ТОВ «Автотранслайн» марки «MERCEDES-BENZ» реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричепом марки «ВАРЗ» реєстраційний номер НОМЕР_3 .

03.10.2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Кіровоградській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №095346, яким встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, надання послуг з перевезення вантажу згідно накладної №12200 від 03.10.2018 року з перевищенням вагових обмежень: автомобіль «MERCEDES-BENZ», 7 т 162 кг + напівпричіп «ВАРЗ» 7500 т + вантаж (щебінь) 34,560 т = 49 т 222 кг без оформлення документів перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженими органами (аркуш справи 10). Від пояснень та підпису в акті водій ОСОБА_4 відмовився, про що здійснена відповідна відмітка в акті.

12.11.2018 року за №11911/1-32-18 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області направлено позивачу запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким ТОВ «Автотранслайн» запрошено на розгляд справи по акту №095346 від 03.10.2018 року (аркуш справи 11).

Позивач не погодився з Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом та подав до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області заперечення на акт, в яких просив закрити провадження у зв`язку з відсутністю складу правопорушення та достатньої кількості підстав вважати підприємство винним (аркуші справи 17-18).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ «Автотранслайн» 03.12.2018 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесена постанова №091323 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн. (аркуш справи 12).

ТОВ «Автотранслайн» не погодилось із правомірністю акту перевірки та постанови №091323 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн. та оскаржило їх в адміністративному порядку до Державної служби з безпеки на транспорті, проте скарга позивача залишена без задоволення, а постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу без змін (аркуші справи 20-24) .

Позивач не погодився із правомірністю постанови №091323 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн. та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до п. 4, 20 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2007 року № 1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Відповідно до ст. 1, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення-перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Так, з акту перевірки вбачається, що при перевірці встановлено, що рух автомобільними дорогами України здійснювався перевізником із перевищенням вагових обмежень, а дозвіл, що дає право на такий рух у водія підприємства ТОВ «Автотранслайн» - відсутній.

Згідно із п. 22.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до п. 2, 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

Згідно із п. 21 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до п. 1.10 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Відповідно із п. п. 4, 5-1 п. 2 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Таким чином саме документальний габаритно-ваговий контроль було здійснено посадовим особами Управління Укртрансбезпеки в Кіровоградській області на підставі наданих водієм ТОВ «Автотранслайн» Рудим документів: свідоцтв про реєстрації транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричепу марки «ВАРЗ» реєстраційний номер НОМЕР_3 , а також накладної №12200 від 03.10.2018 року.

Так, відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Так, при вирахуванні габаритно-вагових параметрів були взяті данні щодо маси вантажу саме з накладної №12200 від 03.10.2018 року, а не з товарно-транспортної накладної, як то передбачено Законом.

При цьому, товарно-транспортна накладна є основним первинним документом, який містить інформацію про перевезення вантажу, обсяги такого перевезення та відповідальних за його здійснення осіб. Цей документ використовується для внутрішніх (в межах України) перевезень.

Крім цього, суд звертає увагу, що ані «Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, ані Закон України «Про автомобільний транспорт» взагалі не містить переліку документів на підставі яких можливо здійснити документальний габаритно-ваговий контроль.

Таким чином, законодавством чітко не встановлено чи можливо інформацію саме з видаткової накладної щодо маси вантажу враховувати при проведенні документального габаритно-вагового контролю.

Також, відповідно до п. п. 16, 18, 20 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Тобто, із зазначених положень вбачається, що тільки при отриманні довідки про здійснення габаритно-вагового контролю, посадові особи Укртрансбезпеки можуть достовірно визначити чи належить транспортний засіб до великовагових та/або великогабаритних.

Також, слід зазначити, що «Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року не закріплений механізм визначення відношення транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних за результатами саме документального габаритно-вагового контролю.

Таким чином поняття габаритно-вагового контролю закріпленого у «Правилах дорожнього руху», чітко встановлено, що це перевірка вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження).

Тобто, окрім визначення ваги транспортного засобу (що відображена у реєстраційни документах, документах на вантаж), причепу та вантажу, обов`язковому визначенню підлягає ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу, а також навантаження фактичне і маса окремо на осі).

Відповідно до Акту перевірки перевищення вагових параметрів встановлено на підставі даних визначених у свідоцтвах про реєстрацію транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» та напівпричепу марки «ВАРЗ» загальної маси вантажу за накладною.

Вага автомобілю «MERCEDES-BENZ» дорівнює 7162 т, напівпричепу «ВАРЗ» 7500 т, вантажу (щебінь) 34 т 560 кг, що у сумі дорівнює 49 т 222 кг, на підставі чого посадовим особами Укртрансбезпеки зроблено висновок про перевищення вагових параметрів та відсутність дозволу відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», що дає право на рух у разі такого перевищення.

При визначенні вагових параметрів транспортного засобу ТОВ «Автотранслайн», посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Кіровоградській області були допущені значні порушення законодавства про автомобільний транспорт, «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, що виключає можливість точного визначення перевищення, оскільки не враховані ряд показників.

Таким чином суд не приймає до уваги розрахунок щодо встановлення вагових параметрів зроблений у Акті перевірки від 03.10.2018 року №095346, оскільки він не підтверджується письмовими доказами та матеріали справи містять лише масу без навантаження автомобілю «MERCEDES-BENZ», напівпричепу «ВАРЗ» та вантажу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, відповідач не довів правомірності свого рішення, не спростував доводи та докази наявні в справі щодо розрахунку встановлення вагових параметрів зробленого у Акті перевірки від 03.10.2018 року №095346, тощо.

Враховуючи зазначені обставини, постанова Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091323 від 03.12.2018 року, якою до позивача застосований адміністративно-господарський штраф є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранслайн» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранслайн» (67000, м. Одеса, вул. Генуєзька, буд. 1а, код ЄДРПОУ 34253462) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845), Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Успенська, буд. 4), Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (25031, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Автолюбителів, буд. 2) про скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091323 від 03.12.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу - задовольнити.

Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №091323 від 03.12.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранслайн» (67000, м. Одеса, вул. Генуєзька, буд. 1а, код ЄДРПОУ 34253462) сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.