Рішення № 81637094, 06.05.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2019
Номер справи
200/3262/19-а
Номер документу
81637094
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2019 р. Справа№200/3262/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойки В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області в якій просив:

визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо подання до ГУ ПФУ в Донецькій області документів для призначення пенсії за вислугою років без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, а також доплати за несення служби в нічний час та премії, передбачених постановою КМУ від 31 січня 2015 року № 24 «Про особливості виплати винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій», Інструкцією про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, затвердженої наказом МВС України від 06.04.2016 року № 259, виданим на підставі пункту 1 Постанови КМУ від 20.01.2016 року № 18 та постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області скласти оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням нижченаведених доплат, надбавок та грошових винагород на загальну суму (27 388, 13грн.) яка складається з грошової винагороди за участь в антитерористичної операції (25 777, 13 грн.), доплати за роботу в нічний час з січня 2017 року по червень 2017 року (1611, 00грн.)

зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області надати до ГУ ПФУ оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення позивача за останні повні 21 місяць служби в Національній поліції України перед звільненням на загальну суму 27 388, 13 грн.

На обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідачем, на думку позивача, до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправно не включені дані про розмір грошового забезпечення щодо грошової винагороди за участь в АТО, премії та надбавки за службу в нічний час.

Ухвалою суду від 07.03.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії і відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 04.04.2019 року.

У відзиві на позовну заяву, який було надано 04.04.2019 року, відповідач вказав на безпідставність позовних вимог та зазначив, що грошова винагорода за участь в АТО не входить до структури і складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та поліцейських для нарахування пенсії, з огляду на те, що має особливий і разовий вираз виплати. Поряд з цим служба в нічний час це тимчасова виплата, яка не має постійного характеру, нарахування якої здійснюється на підставі окремих умов. Враховуючи наведене, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Позивач через канцелярію суду надав заяву про підтримання позовних вимог, в якій також зазначив, що доводи, викладені у відзиві, є необгрунтованими.

Ухвалою суду від 15.04.19 року в задоволені клопотання представника Головного управління Національної поліції України в Донецькій області від 03.04.2019 року про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзивів, суд з`ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно з витягом з електронної пенсійної справи, який було надано ГУ ПФУ в Донецькій області на звернення позивача, грошове забезпечення для обчислення пенсії складається з посадового окладу - 2400, 00грн., окладу за військове звання - 2000, 00грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 1980, 00грн., середньомісячної суми додаткових видів ГЗ на 24 місяці у т.ч. премія % в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8933, 89 грн., основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення у розмірі 6253, 72 грн., підвищення або надбавка до пенсії: учасник АТО, часник бойових дій - 374, 25 грн. та 40,00 грн. відповідно.

Листом ГУ НП від 29.01.2019 року позивача повідомлено, що грошова винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичні операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період проходження служби та інші одноразові винагороди не входять до складу довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у зв`язку з тим, що не мають постійного характеру.

Згідно довідки про грошове забезпечення, наданої УФЗБО ГУНП в Донецькій області за період з 7 листопада 2015 року по 31 грудня 2016 року грошова винагорода Геращенка С.В, за участь в АТО склала: червень 2016 - 2775, 53 грн.; липень 2016 - 1179, 35 грн.; серпень 2016 - 1200, 00; жовтень 2016 - 1400 грн.; листопад 2016 - 1006, 45 грн.; грудень 2016 - 1200 грн.

Відповідно довідки про грошове забезпечення, наданої УФЗБО ГУНП в Донецькій області за період з 01 січня 2017 року по 06 вересня 2017 року грошова винагорода Геращенка С.В, за участь в АТО склала: з січня 2017 року по травень 2017 року - 1200, 00грн., червень 2016 року - 890, 32 грн., липень 2017 року 440, 00 грн., серпень 735, 48 грн., вересень 2017 року - 1200, 0 грн., доплата за роботу в нічний час - 1611, 00 за липень 2017 року.

Таким чином загальна сума грошової винагороди за участь в АТО (згідно довідок про грошове забезпечення № 41 та № 42) дорівнює - 18 027, 13 грн., доплата за роботу в нічний час - 1611, 00 грн.

З довідки ГУ НП в Донецькій області від 02.10.2017 року вбачається, що позивач отримував премію у грудні 2015 року, та у період з лютого 2016 року по серпень 2017 року на загальну суму 53631, 72 грн.

Стосовно пропуску строку звернення позивача з даним позовом, суд зазначає, що частиною 2, 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, листом відповідача від 04.02.2019 року повідомлено позивача про відсутність підстав для зарахування винагороди за участь в АТО до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Згідно відбитку поштового штемпелю на конверті, 29.01.2019 року позивач звернувся до суду за захистом своїх прав. Таким чином суд вважає, що строк звернення позивача до суду за захистом своїх прав не є порушеним.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановами Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» та від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях» встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях.

Зазначена грошова винагорода виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, правоохоронних органів, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць, а у 2015 році розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у зв`язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

Таким чином, зазначена грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО постійно з часу її запровадження, і має щомісячний характер.

Оскільки позивач фактично отримував вказану винагороду та з неї утримувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому вона включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.

Зазначена правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №420/1232/16-а (номер в Єдиному Державному реєстрі судових рішень - 74941648).

Поряд з цим суд зазначає, що при зазначені суми грошової винагороди за участь в антитерористичних операціях позивач помилково взяв до уваги суму грошової винагороди (строка № 6 Довідки про грошове забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.12.2016 року) замість належного (строка № 5 Довідки про грошове забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.12.2016 року), що спричинило визначення помилкової суми. Відповідно, загальна сума винагороди за участь в АТО становить 18 027, 13 грн., замість заявленого позивачем 25 777, 13грн., відповідно суд задовольняє дані позовні вимоги частково.

Відповідно до статті 10 Закону № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Пунктом 7 цього Порядку №3-1 передбачено для призначення пенсії необхідність подання серед інших документів грошового атестату, або довідки про розмір грошового забезпечення, а також довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Відповідно до п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Орган Пенсійного фонду України не може самостійно, без наявності відповідної довідки, визначати розмір і види складових грошового забезпечення, з яких здійснюється обчислення розміру пенсії.

Як встановлено раніше, в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 до 31 серпня 2017 №218 від 02.10.2017, наданій сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, не було зазначено, окрім суми премії, жодного іншого з додаткових видів грошового забезпечення позивача. Зарахування певного розміру премії до загальної суми пенсії у тому числі підтверджується витягом з електронної пенсійної справи. Таким чином позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо та подання до ГУ ПФУ в Донецькій області документів для призначення пенсії позивачу без зазначення у складі грошового забезпечення суми премії задоволенню не підлягають.

З приводу доплати за несення служби в нічний час суд зазначає наступне.

Згідно додатку 26 до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, вказана доплата відноситься до додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто також не є разовою виплатою, мала щомісячний характер, тобто є однією зі складових грошового забезпечення.

Сторонами по справі не заперечується, що позивач сплачував страхові внески з даної виплати.

Таким чином суд зазначає, що зобов`язаний за діючим законодавством враховувати висновки Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №420/1232/16-а (номер в Єдиному Державному реєстрі судових рішень - 74941648), тому отримані позивачем за період служби в Національній поліції додаткові види грошового забезпечення, а саме: щомісячна грошова винагорода за участь в АТО, доплата за роботу в нічний час, мали реальний, фіксований та постійний (щомісячний) характер, а тому відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ підлягають обов`язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років та підлягають включенню до довідки про додаткові види грошового забезпечення.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, адреса місцезнаходження: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 86) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Донецькій області щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в Донецькій області документів для призначення пенсії ОСОБА_1 без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, а також доплати за несення служби в нічний час.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Донецькій області розглянути питання щодо складання та надання до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про надані види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в Національній поліції України з урахуванням грошової винагороди за участь в АТО та доплати за роботу в нічний час - з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.