Рішення № 81635912, 08.05.2019, Сколівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
453/236/19
Номер документу
81635912
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 453/236/19

№ провадження 2-а/453/9/19

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08 травня 2019 року Сколівський районний суд Львівської області у складі: головуючого - судді Микитина В.Я.,

секретаря судового засідання Корнута Т.Б.,

без учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Сколе Львівської області за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу ОДДЗ батальйону № 4 Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Гоїнець Мар`яни Ігорівни про скасування рішення суб`єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 27.02.2019 року звернувся у суд з позовною заявою, в якій просить скасувати постанову серії НК № 634172, винесену відносно нього 24.10.2018 року інспектором взводу ОДДЗ батальйону № 4 УПП у Львівській області лейтенантом поліції Гоїнець М.І. у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, котрою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн..

Ухвалою судді від 18.03.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження.

Судове засідання у справі призначалося на 08.05.2019 року, з повідомленням (викликом) учасників справи.

Розгляд справи по суті відбувся 08.05.2019 року, без учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 24.10.2018 року о 15 год. 40 хв., керуючи автомобілем марки OPEL ASTRA 1.7, д. н. з. НОМЕР_1 , з напівпричіпом, д. н. з. НОМЕР_2 на автодорозі Київ-Чоп на 596 км + 650 м., не вчиняв жодного правопорушення. Обставини, викладені у постанові, а саме щодо перетину суцільної лінії на дорожньому полотні та не ввімкнення аварійної світлової сигналізації після зупинки працівниками, не відповідають дійсності. При цьому, позивач зазначив, що працівник поліції на прохання позивача надати докази так званого порушення, відповіла, що надавати такі не зобов`язана, склала у службовому автомобілі постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, а на прохання про надання позивачем письмових пояснень заявила, що не має відповідного бланку. Проте, після того, як позивач наполіг, все ж-таки надала бланк для пояснень, однак, невдовзі, під час написання позивачем пояснень лейтенант Гоїнець М.І. разом зі своїм напарником підійшли до автомобіля позивача та сказали, що чекати не мають часу, сіли у службовий автомобіль та поїхали, не взявши пояснення та не вручивши постанови. Після дзвінка позивача на 102, його попросили зачекати та запевнили, що скоро приїде поліція. Натомість, працівники поліції так і не приїхали, а на номер позивача зателефонував ОСОБА_3 , який представився працівником відділу моніторингу та порекомендував звернутися в Управління державної автомобільної інспекції УМВСУ у Львівській області. Однак, позивач звернувся з заявою про неправомірні дії працівників поліції до Сколівського ВП Стрийського ВП ГУНП у Львівській області. До вказаної заяви позивач додав бланк своїх пояснень. Про відкриття виконавчого провадження позивач дізнався 21.02.2019 року від працівників Сколівської державної виконавчої служби і лише після цього ознайомився з постановою у справі про адміністративне правопорушення серії НК № 634172 від 24.10.2018 року. За таких обставин, посилаючись на те, що оскаржувана постанова винесена інспектором з порушенням порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення, що призвело до порушення прав, закріплених ст. 268 КУпАП, позивач просить суд визнати дії інспектора взводу ОДДЗ батальйону № 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенанта поліції Гоїнець М.І., постанову у справі про адміністративне правопорушення серії НК № 634172 від 24.10.2018 року скасувати, справу про адміністративне правопорушення закрити.

Ухвалою судді від 18.03.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням та викликом учасників справи.

Позивач у судове засідання не з`явився, подав заяву вх. № 2066 від 08.03.2019 року про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце судового засідання у справі була завчасно повідомленою належним чином, про що стверджує рекомендоване повідомлення про вручення 22.03.2019 року їй (через представника) судової повістки про виклик в судове засідання 08.05.2019 року. Відзиву у порядку, передбаченому ст. 162 КАС України, відповідач не подала.

За наведених обставин, на підставі п.1 ч. 3 ст. 205 КАС України, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна у ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, та зважаючи на особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності та строки розгляду даних справ, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності сторін.

На підставі положення ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 КУпАП України постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП України передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, у порушення зазначених вище вимог Закону щодо обов`язку доказування правомірності своїх дій з приводу складання постанови по справі про адміністративне правопорушення, не надано суду жодних доказів, які б доводили наявність у діях позивача складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як свідчать матеріали справи, при винесені постанови у справі про адміністративне правопорушення інспектором не були з`ясовані вказані обставини. Більше того, наявними в матеріалах справи доказами, а саме відповіддю листом № 5962/62/01-18 від 02.11.2018 року начальника Сколівського ВП Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області, документально підтверджується посилання позивача на факт його звернення з заявою про неправомірні дії працівників поліції до Сколівського ВП Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області. При цьому, доказів додаткового повідомлення позивача про результати перевірки викладених у заяві фактів відповідачем не подано. Не подано відповідачем і будь-яких доказів вчинення позивачем інкримінованих йому правопорушень, відмови позивача від підписання постанови, а також її скерування 25.10.2018 року позивачеві.

Отже, інспектором, як суб`єктом владних повноважень, рішення якого оскаржуються позивачем, суду не надано будь-яких доказів правомірності свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а викладені позивачем у позовній заяві твердження щодо неправомірності дій інспектора взводу ОДДЗ батальйону № 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенанта поліції Гоїнець М.І. жодним чином відповідачем не спростовані, хоча саме на нього покладений обов`язок щодо доведення правомірності прийнятого ним рішення і виконання такого обов`язку судом відповідачеві було забезпечено, однак той такою можливістю не скористався.

Відтак, у діях позивача відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП при викладених обставинах.

За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність скасування постанови інспектора взводу ОДДЗ батальйону № 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенанта поліції Гоїнець М.І. у справі про адміністративне правопорушення серії НК № 634172 від 24.10.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн. на водія ОСОБА_1 ..

Окрім того, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Зважаючи на те, що згідно з ч. 5 ст. 288 КУпАП України особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору, судові витрати слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 90, 229, 241-246, 250, 257-258, 262, 286 КАС України, суд -

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову інспектора взводу ОДДЗ батальйону № 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенанта поліції Гоїнець М.І. у справі про адміністративне правопорушення серії НК № 634172 від 24.10.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн., - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення, - закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Сколівський районний суд Львівської області.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий.

Відповідач: інспектор взводу ОДДЗ батальйону № 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенант поліції Гоїнець Мар`яна Ігорівна; місцезнаходження юридичної особи (за місцем праці): 79053, м. Львів, вул. Перфецького, буд. 19; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39962825.

Суддя В.Я. Микитин