Рішення № 81631126, 19.04.2019, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
703/3814/17
Номер документу
81631126
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 703/3814/17

2/703/120/19 .

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинської О.П.

при секретарі судового засідання Бойко Л.М.

представника позивача Корчебна Н.Г.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої субсидії,-

встановив:

Управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої субсидії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 28 грудня 2015 року на адресу Управління праці надійшла заява про призначення житлової субсидії від ОСОБА_1 В графі щодо зареєстрованих осіб вказано чотири особи, а саме, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Згідно довідки кварткому №10 від 28 грудня 2015 року вказані особи дійсно зареєстровані за вказаною в заяві адресою, а тому, згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_1 та членам її родини було призначено субсидію з грудня 2015 року по листопад 2016 року , а потім продовжено по квітень 2017 року. Однак, коли заявник, ОСОБА_4 повторно звернулася до Управління праці за призначенням субсидії в серпні 2017 року, вказавши, що вказані нею у попередній заяві особи не прописані в будинку, було виявлено порушення, допущені заявником при подачі заяви. Оскільки, члени сім`ї заявника в АДРЕСА_1 лише проживали у вищевказаному будинку, а зареєстровані були за іншими адресами, відтак, заявник не мала права на отримання субсидії. У зв`язку з виявленими порушеннями Управлінням праці та соціального захисту населення було здійснено відповідачу перерахунок субсидії за період її отримання, а саме з грудня 2015 року по квітень 2017 року, за наслідками якого встановлено надмірно виплачені суми субсидій у загальному розмірі 20491 гривня 43 копійки. З метою повернення надмірно виплачених державних коштів позивач звернувся до відповідача з повідомленням про відшкодування коштів по переплаченій субсидії, проте відповідач в добровільному порядку переплачені кошти не повертає тому Управління праці та соціального захисту звернулося до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму переплаченої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 20491 гривня 43 копійки.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що відповідач отримувала державну допомогу без правових на те підстав, оскільки надала неправдиві відомості в поданій декларації, відтак, права на отримання субсидії не мала. Вказала також, що відповідач несе персональну відповідальність за правильність заповнення заяви та декларації, а оскільки, ОСОБА_1 надала Управлінню праці та соціального захисту неправдиві відомості, що призвело до надмірного нарахування субсидії, просила позовні вимоги задовольнити та стягнути з останньої суму переплаченої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 20491 гривня 43 копійки.

Відповідач позов не визнала та пояснила, що подала заяву до Управління праці та соціального захисту населення для призначення субсидії відповідно до вимог чинного законодавства. Наміру приховувати осіб, які зареєстровані та проживають у будинку АДРЕСА_1 не мала, крім того, в поданій декларації зазначила, що вказаний будинок є недобудованим.

Суд вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи приходить до наступного.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).

Відповідно до ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В судовому засіданні встановлено, що 28 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту із заявою про призначення житлової субсидії де вказано її зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 та зазначено інші дані (а.с. 6).

Цього ж дня, ОСОБА_1 була заповнена декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій вона зазначила осіб, які зареєстровані у вищевказаному будинку (а.с. 6 на звороті).

Рішенням Управління праці та соціального захисту від 10 березня 2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з грудня 2015 року по листопад 2016 року включно щомісячно (а.с. 7).

15 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту із заявою про призначення житлової субсидії де вказано її зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 та зазначено інші дані (а.с. 10).

Цього ж дня, ОСОБА_1 була заповнена декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій вона зазначила, що члени її сім`ї, що вказані в довідці про склад сім`ї, у будинку АДРЕСА_1 проживають, однак за вищевказаною адресою не зареєстровані (а.с. 10 на звороті).

Рішенням Управління праці та соціального захисту від січня 2017 року ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з грудня 2016 року по квітень 2017 року включно (а.с. 7).

З пояснювальної записки заступника голови кварткому №10 Шулякової Г.В . від 26 серпня 2017 року вбачається, що така видала довідку ОСОБА_1 з невірно вказаними відомостями стосовно осіб, які проживають та зареєстровані в будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 9).

13 вересня 2017 року начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій субсидії в сумі 20491 гривня 43 копійки (а.с. 13).

10 жовтня 2017 року ОСОБА_1 начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено лист з вимогою про добровільну сплату переплаченої субсидії (а.с. 14).

Питання надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива врегульовано постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Згідно з п. 13 Положення для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій. У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня лінія (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Таким чином, обов`язок витребовувати довідки про осіб, які прописані в житлі, законодавець поклав саме на органи соціального захисту. Позивач повинен був робити запити та безоплатно отримувати інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за признанням субсидій.

Відповідно до п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Звертаючись з позовом Управління праці зазначає, що відповідач подала недостовірні дані стосовно осіб, які дійсно зареєстровані в будинку АДРЕСА_1 , що вплинуло на призначення субсидії. Однак, доказів на предмет свідомого чи умисного подання відповідачем недостовірних даних у декларації матеріали справи не містять. Зокрема, нею подавалися до Управління праці та соціального захисту довідки про склад сім`ї, видані головою кварткому, в яких немає жодних виправлень та доповнень.

Крім того, суд також звертає увагу на те, що невірно видана головою кварткому довідка від 28 грудня 2015 року не свідчить про недобросовісність відповідача стосовно поданих даних.

Саме обов`язком Управління праці було перевірити зазначені у довідці від 28 грудня 2015 року при вирішенні питання призначення субсидії дані, уточнити відомості зазначені у ній. Однак, з матеріалів справи вбачається, що такі дії відповідачем вчинені не були.

Крім того, суд звертає також увагу, що відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи вищевикладене та той факт, що в судовому засіданні не встановлено недобросовісності відповідача у отриманні призначеної допомоги, ненадання позивачем належних та допустимих доказів на предмет свідомого подання нею недостовірних даних про осіб, які були зареєстровані (фактично проживали) у житловому приміщенні, що в свою чергу вплинуло на призначення субсидії та з урахуванням того, що вказана помилка виникла з вини позивача, яка виразилася у неналежному виконанні обов`язку щодо перевірки даних на предмет підтвердження факту зареєстрованих осіб у помешканні, які претендують на отримання субсидії, відтак суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 11, 12, 76, 79, 80, 81, 89, 263, 265 ЦПК України, ст. 1215 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, -

вирішив:

У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої субсидії відмовити.

Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його перегляд та оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо його не буде скасовано.

Повний текст рішення виготовлено 8 травня 2019 року.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, місцезнаходження: вул. М.Дорошенка, 4 м. Сміла Черкаська область.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 .

Головуючий О.П.Опалинська