
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"06" травня 2019 р. Справа № 906/1018/18.
Господарський суд Житомирської області у складі судді: Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Нероди І.В.
Розглядаючи справу
за позовом: Заступника військового прокурора Житомирського гарнізону в інтересах держави в особі 1. Міністерства оборони України, 2. Військової частини А 1912, 3. Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир
до: 1. Андрушівської районної державної адміністрації (м. Андрушівка)
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Новобуд ЮП " (м. Коростишів)
про визнання незаконним та скасування розпорядження голови райдержадміністрації, визнання недійсним договору оренди,
за участю представників сторін:
від позивача: військовий прокурор: Канарський В.С., посвідчення 049965 від 25.05.18, ОСОБА_1, дов. № 851 від 20.02.19, представник КЕВ м. Житомир, ОСОБА_2, дов. № 350/122/1738 від 29.03.19р., представник Військової частини А 1912,
від відповідача -1: не прибув,
від відповідача -2: ОСОБА_3, адвокат, ордер серія КС № 39663
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до поданої 15.11.2018 року позовної заяви Заступника військового прокурора Житомирського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Військової частини А1912, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир, прокурор просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Андрушівської РДА №30 від 22.01.2009 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" та визнати недійсним договір оренди землі № 17 від 27.03.2009, укладений Андрушівською РДА з ТОВ "Новобуд-ЮП".
Правові підстави позову: ст.ст. 203,215 ЦК України, ст.ст. 77, 141 Земельного кодексу України, ст.ст. 1,2 Закону України "Про використання земель оборони", ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", тощо.
У клопотанні про призначення судової земельно-технічної експертизи від 14.03.19р. (вх. № 7116/19 від 14.03.19р.) військовий прокурор доводить, що Розпорядженням голови Андрушівської РДА № 30 від 22.01.2009р. затверджено проект відведення земельних ділянок для обслуговування цілісного майнового комплексу заводу залізобетонних виробів ТОВ " Новобуд-ЮП", загальною площею 10,1777га терміном на 49 років.
На виконання Розпорядження голови Андрушівської РДА № 30 від 22.01.2009р. укладено договір оренди землі № 17 від 27.03.2009 та передано у користування ТОВ " Новобуд-ЮП" земельні ділянки за кадастровими номерами 1820384800:07:000:0225, 1820384800:07:000:0226 та 1820384800:07:000:0227.
Водночас при розробці документації із землеустрою земельної ділянки площею 642,7 га, що відноситься до земель оборони, та виконання топографо-геодезичних робіт на замовлення КЕВ м.Житомир, розроблено план меж та встановлено, що на земельну ділянку частково накладаються земельні ділянки за кадастровими номерами 1820384800:07:000:0225, 1820384800:07:000:0226 та 1820384800:07:000:0227 , в загальному орієнтовною площею 3,2865га, та які на праві оренди перебувають у користуванні ТОВ " Новобуд-ЮП" .
Зазначені обставини, доводить військовий прокурор, зумовлюють необхідність встановлення експертним шляхом площі накладки земель оборони на орендовані відповідачем -2 земельні ділянки.
Одночасно військовим прокурором запропоновано перелік питань , які необхідно поставити судовому експерту ОСОБА_4, якій прокурор просить доручити проведення судової експертизи у справі.
Клопотання військового прокурора підтримали визначені ним позивачі, про що подали письмові заяви.
У клопотанні про призначення судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 17.04.19р. (вх. № 02-44/556/19 від 17.04.19р.) відповідач-2 ТОВ " Новобуд-ЮП" доводить, що оскільки предметом спору є вимога визнати незаконним та скасувати Розпорядження голови Андрушівської РДА № 30 від 22.01.2009р. , яким затверджено проект відведення земельних ділянок для обслуговування цілісного майнового комплексу заводу залізобетонних виробів ТОВ " Новобуд-ЮП", загальною площею 10,1777га терміном на 49 років, є необхідним встановити експертним шляхом відповідність розробленої та затвердженої документації із землеустрою вимогам земельного законодавства , чинним на дату вчинення цих дій.
Окрім того , відповідач-2 ТОВ " Новобуд-ЮП" доводить, що є необхідним встановити експертним шляхом категорію земельних ділянок за кадастровими номерами 1820384800:07:000:0225, 1820384800:07:000:0226 та 1820384800:07:000:0227 за основним цільовим призначенням та видом цільового призначення в межах категорії. Також відповідач-2 ТОВ " Новобуд-ЮП" погоджується з доцільністю проведення у справі земельно-технічної експертизи для встановлення обставин площі накладки , меж тощо орендованих земельних ділянок на землі оборони.
Відповідач-2 ТОВ " Новобуд-ЮП" просить доручити проведення судових експертиз Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Відповідач -1 Андрушівська РДА не заперечує проти проведення у справі судової експертизи та доручення її проведення судовому експерту ОСОБА_4
Заслухавши учасників справи, суд ухвалює призначити у справі комплексну судову земельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою, тим самим , частково задовольняючи клопотання учасників справи , з наступних підстав.
У частині 2 ст. 98 ГПК України передбачено, що предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Суд також враховує наявність у справі сукупності умов, про які йдеться у ч. 1 ст. 99 Кодексу.
Для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу, зокрема, земельно-технічну (п. 1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Мін'юсту України від 08.10.1998 №53/5 ( далі - Інструкція № 53/5).
Одним із основних завдань земель-технічної експертизи є, зокрема, визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки.
Одним із основних завдань експертизи з питань землеустрою є визначення відповідності розробленої документації із землеустрою та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 ГПК України комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами з різних галузей знань або з різних напрямів у межах однієї галузі знань.
Відповідно до п. 1.12.13 Інструкції № 53/5 комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Господарський суд ухвалює доручити проведення комплексної судової експертизи у справі державній експертній установі - Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України ( ч.3 ст. 99 Кодексу).
З цих підстав , суд відхиляє запропоновану військовим прокурором та іншими учасниками справи кандидатуру судового експерта ОСОБА_4, оскільки комплексна судова експертиза де-юре проводиться не менш як двома експертами з різних напрямів у межах однієї галузі знань.
Питання , з якого має бути проведена експертиза, визначається судом ( ч.ч. 4 та 5 ст. 99 Кодексу).
Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно, як правило, здійснюватись з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Мін'юсту України від 08.10.1998 №53/5.
Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.
Відповідно до ч. 3 ст. 100 ГПК України ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об’єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
Відповідно до ч.1 ст. 102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом.
Відповідно до ч. 3 цієї статті Кодексу при визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Для проведення судової експертизи будуть надані матеріали господарської справи та в ході її проведення розглядатимуться клопотання судових експертів про надання додаткових об'єктів експертного дослідження.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ГПК України експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв’язку з характером досліджень.
Експертиза, яку призначає суд, проводиться поза межами суду.
Відповідно до ч.7 ст. 69 ГПК України, експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов’язаних з проведенням експертизи і викликом до суду.
Для виконання цієї процесуальної норми, суд вчиняє відповідні процесуальні дії згідно резолютивної частини цієї ухвали суду.
На час проведення у справі комплексної судової експертизи суд зупиняє провадження у справі на підставі п. 2 ч.1 ст. 228 ГПК України.
Керуючись ч. 2 ст. 2 , ч. 5 ст. 13, ст. 15, ч. 5 ст. 46, ст. 73, ч. 4 ст. 74 , 99,100 , п. 2 ч.1 ст. 228, ч.2 ст.232, 233-235 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Призначити у справі №906/1018/18 комплексну судову земельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).
2. Попередити судового експерта (судових експертів) Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, який (які) проводитиме (проводитимуть) судову експертизу про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за подання завідомо неправдивого висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених судом обов'язків.
3. На вирішення судової земельно-технічної експертизи поставити наступні питання:
- чи накладаються на межі плану землекористування за Державним актом на право користування землею №5, виданим виконавчим комітетом Житомирської обласної Ради народних депутатів у 1982 році на землі для державних потреб загальною площею 642,7га, земельні ділянки з кадастровими номерами 1820384800:07:000:0225, 1820384800:07:000:0226 та 1820384800:07:000:0227?
- якщо так, то якою є площа накладки в натурі ( на місцевості) ?
- чи розташовуються фактично будівлі, споруди та інші об'єкти в межах площі накладки в натурі ( на місцевості) земельних ділянок з кадастровими номерами 1820384800:07:000:0225, 1820384800:07:000:0226 та 1820384800:07:000:0227 на межі плану землекористування за Державним актом на право користування землею №5, виданим виконавчим комітетом Житомирської обласної Ради народних депутатів у 1982 році на землі для державних потреб загальною площею 642,7га?
- якщо так, то яким є фактичне розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж площі накладки в натурі ( на місцевості) вищенаведених земельних ділянок на землі для державних потреб загальною площею 642,7га?
4. На вирішення судової експертизи з питань землеустрою поставити наступні питання:
- чи відповідає розроблена на підставі Розпорядження Андрушівської державної адміністрації Житомирської області № 715 від 09.12.2005 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" та затверджена Розпорядженням Андрушівської державної адміністрації Житомирської області №30 від 22.01.2009року " Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" документація із землеустрою, а саме проект відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "Новобуд-ЮП" ( код ЄДРПОУ 33484886) для обслуговування цілісного майнового комплексу заводу залізобетонних виробів на території Івницької сільської ради за межами населеного пункту Андрушівського району Житомирської області , кадастровий номер 1820384800:07:000:0225, площею 4,6482га, кадастровий номер 1820384800:07:000:0226, площею 3,2863га, кадастровий номер 1820384800:07:000:0227, площею 2,2408га та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування?
- якщо документація із землеустрою таким вимогам не відповідає, вказати в чому полягають такі невідповідності?
5. Судовому експерту (судовим експертам) Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, який (які) проводитиме (проводитимуть) судову експертизу надіслати висновок на адресу господарського суду у строк, визначений п. п. 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 53/5.
У разі необхідності встановлення більш розумного строку для проведення судової експертизи у справі погодити останній з господарським судом шляхом звернення до суду з відповідним клопотанням.
6. Керівнику КНДІСЕ Міністерства юстиції України надіслати на адресу господарського суду негайно після настання відповідних юридичних фактів:
- наказ про призначення конкретного судового експерта (судових експертів) для проведення судової експертизи у цій справі, засвідчену копію Свідоцтва судового експерта з правом проведення судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою , докази включення його (їх) до Реєстру судових експертів, докази ознайомлення його ( їх) зі змістом ухвали суду під розписку.
Окрім того, надіслати на адресу суду копію платіжного документа про вартість витрат на проведення судової експертизи для здійснення судом контролю за належним виконанням учасниками справи вимог п. 7 резолютивної частини ухвали суду.
7. Покласти оплату витрат на проведення у справі комплексної судової експертизи на:
- Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир ( 10014, м. Житомир, вул. Дмитра Донцова,20, код ЄДРПОУ 08492505) в частині земельно-технічної експертизи;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Новобуд-ЮП" ( 12504, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Олега Ольжича,1-А, код ЄДРПОУ 33484886) в частині експертизи з питань землеустрою.
8. Надіслати до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз справу № 906/1018/18 у трьох томах.
9. Зупинити провадження у справі на час проведення судової експертизи.
Ухвала набрала законної сили 06.05.2019р. та може бути оскаржена на підставі статті 255 ГПК України. Повний текст ухвали складено 07.05.19.
Суддя ОСОБА_5
Друк:
1 - в справу
2- Військ. прок. Житом. гарнізону (рек. з повідомл.)
3- Міноборони Укр. (рек. з повідомл.)
4- В/ч А 1912 (рек. з повідомл.)
5- КЕВ м. Житомира (рек. з повідомл.)
6- Андрушівській РДА (рек. з повідомл.)
7- 8 ТОВ "Новобуд - ЮП" на дві адреси (рек. з повідомл) :
- 12504, Жит. обл., Коростишівський район, м.Коростишів, вул. Енгельса, буд 1-А;
- 03146, АДРЕСА_1 .
9 - Івницьку сільську раду ( 13420, Житомирська область, Андрушівський район, село Івниця , вул. Миру,1 ) (рек. з пов.)
10 - Регіональне відділення фонду державного майна України по Житомирській області ( 10008, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера,20 (рек. з пов.)
11- Київському науково-дослідного інституту судових експертиз ( 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6) (рек. з пов..) - надіслати після закінчення строку на апеляційне оскарження ухвали суду.