Рішення № 81613636, 08.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
640/43/19
Номер документу
81613636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 травня 2019 року № 640/43/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1доУправління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністраціїпро стягнення коштів, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (надалі - відповідач), якому просить:

- стягнути кошти на користь ОСОБА_1 з Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації у розмірі 430 500,00 грн.

Позов обґрунтовано тим, що 12.10.2018 позивачем отримано від відповідача довідку, в якій зазначено, що відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю особам які стали інвалідами внаслідок чорнобильської катастрофи із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Управлінням на користь позивача не нараховувалась та не виплачувалась.

Позивач вважає вказаний лист достатньою підставою для стягнення з відповідача коштів.

Відповідач заперечує по суті заявлені позовні вимоги, про що надав письмовий відзив до матеріалів справи. Посилається на те, що позивач в установленому порядку не звертався до Управління з заявою про отримання одноразової компенсації, внаслідок чого в рамках спірних правовідносин відсутнє порушене право позивача зі сторони суб'єкта владних повноважень, що є самостійною підставою для відмови в позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, як учасник ліквідації наслідків авари на Чорнобильській АЕС І категорії перебуває на обліку в Управлінні з 02.03.2006 і отримує компенсаційні виплати відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з довідкою МСЕК від 30.01.2001 № 000358 Позивачу встановлено III групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції до внесення змін від 03.11.2006 Законом № 328-V), військовослужбовці, а також військовозобов'язані, призвані на збори, підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню на випадок загибелі або смерті в розмірі 100-кратного мінімального прожиткового рівня населення України на час загибелі або смерті, а також вразі поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаних у період проходження служби (зборів), у розмірі, залежному від ступеня втрати працездатності, що визначається у відсотковому відношенні від загальної суми страхування на випадок загибелі або смерті.

Як вбачається з листа Національної акціонерної страхової компанії «Оранта» від 09.11.2018 № 03-05-21-58/8076, Позивачем вже отримана одноразова компенсація, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став особою з інвалідністю III групи, внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Страхова сума в розмірі 8544 грн. була перерахована до Київської міської дирекції HACK «Оранта» 09.08.2005.

В той же час, відповідно до статті 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Таким чином, одноразову компенсацію Позивачу, як особі з інвалідністю ІІІ групи, пов'язану з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, було виплачено 09.08.2005 у відповідності до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 760 затверджено Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян.

Відповідно до пункту 9 Порядку, особам, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та інших законодавчих актів і визнані учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплата одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, або сім'ям у зв'язку з втратою годувальника здійснюється відповідно до одного із таких законодавчих актів залежно від причин заподіяння шкоди здоров'ю або смерті годувальника.

Пунктом 3 Порядку визначено, що виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. № 1146 «Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги», поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника.

У разі встановлення вищої групи інвалідності особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплачується різниця одноразової компенсації (пункт 5 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, II групу інвалідності, пов'язану з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Позивачу встановлено 22.08.2018, згідно довідки МСЕК серії АВ № 0963390.

Проте, в матеріалах справи відсутня заява та одночасно відсутні докази звернення позивача з такою заявою до відповідача про виплату одноразової компенсації.

Посилання позивача на довідку від 12.10.2018 №01-23/18610, складену Управлінням про те, що відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація не виплачувалась, судом відхиляються, адже дана довідка не є відмовою суб'єкта владних повноважень в призначенні та виплаті одноразової компенсації, а лише підтверджує факт невиплати позивачу такої компенсації, що відповідачем не заперечується.

З урахуванням того, що передумовою виплати одноразової компенсації є волевиявлення особи у формі звернення до Управління з заявою про таку виплату, а позивачем до матеріалів справи не надано доказів звернення до відповідача з відповідною заявою, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про відсутність в рамках досліджуваного юридичного спору будь-яких рішень, дій або бездіяльності відповідача, які порушують інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин, що є самостійною підставою для відмови в позові.

Відповідно до положень чч. 1 та 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1).

УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ОБОЛОНСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ КИЄВІ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (код ЄДРПОУ 37445416, 04209, м.Київ, ВУЛИЦЯ ОЗЕРНА, будинок 18-А).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.О. Григорович