
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07 травня 2019 р. № 520/3146/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Зінченко А.В.
при секретарі- Алавердян Е.А.
за участі сторін:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Новоселівська, буд. 462,с. Тернова,Харківський район, Харківська область,62421, код НОМЕР_1) до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків,61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправною відмову ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області листом за № Х-30/0-588/0/95-19 від 31.01.2019 року у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,000 га, яка розташована на території Перекіпської сільської ради Валківського району Харківської області та зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відве дення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га, яка розташована на території Перекіпської сільської ради Валківського району Харківської області, з урахуванням висновків суду по даній справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачем, як учасником бойових дій та громадяни ном України направлено на адресу відповідача заяву та доданими до неї витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ІКК № 6321286000:01:000:0597 та проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Перекіпської сільської ради Валківського району Харківської області.
ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області від 31.01.2019 року № Х-30/0-588/0/95-19 ОСОБА_1, було повідомлено, що земельна ділянка, яку він бажає отримати у власність, розташована в межах земельної ділянки, наданої для ведення фермерського господарства та перебуває в користуванні третьої особи відповідно до державного акта на право постійного користування серії Б №074158. На підставі цього, ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Харківській області відмовле но ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Позивач вважає відмову ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали у повному обсязі, просили його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, наддав до суду відзив на позов, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що ОСОБА_1 звернувся із заявою від 02.01.2019р. до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Перекіпської сільської радії Валківського району Харківської області, для подальшої передачі у власність.
На вищезазначену заяву листом ОСОБА_4 управління від 31.01.2019 року № Х-30/0-588/0/95-19 була надана відповідь, в якій зазначалось, що земельна ділянка, яку гр. ОСОБА_1 бажає отримати у власність, розташована в межах земельної ділянки, наданої для ведення фермерського господарства та перебуває в користуванні третьої особи відповідно до державного акта на право постійного користування серії Б №074158.
З урахуванням вищевикладеного, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відмовило гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки для веденню особистого селянського господарства.
Суд вказує, що ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 116 ЗК громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 (далі по тексту - Положення) встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до підпункту 31 пункту 4 Положення Держгеокадастру розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Згідно з підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від № 308 Головне управління розпоряджається землями сільськогосподарського призначення державної власності в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Харківської області.
Суд вказує, що частиною 5 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Згідно із частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, суд встановив, що при перевірці заяви та доданих до неї матеріалів ОСОБА_4 управлінням було виявлено, що земельна ділянка яку бажає Позивач по справі входить у межі земельної ділянки, яка надана для ведення фермерського господарства та перебуває у користуванні третьої особи відповідно до державного акту на право постійного користування серія Б № 074158 у зв'язку з чим Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, для недопущення порушення прав третьої особи, відмовило у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою гр. ОСОБА_1
Враховуючи викладене вище, з урахуванням того, що при прийнятті оскаржуваного рішення Головне управління діяло в порядку, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією України, Земельним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на їх виконання, а також в межах строків, визначених ст. 118 ЗК, отже підстави для скасування листа ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області від 30.01.2019 № Х-30/0-588/0/95-19 відсутні.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні Відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242–246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Новоселівська, буд. 462,с. Тернова, Харківський район, Харківська область,62421, код НОМЕР_1) до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків,61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення у повному обсязі складено 08 травня 2019 року.
Суддя Зінченко А.В.