Рішення № 81612472, 08.05.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
360/1387/19
Номер документу
81612472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

08 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1387/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката ОСОБА_1 (далі представник) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач 1), ОСОБА_3 (далі - позивач 2), до Управління праці та соціального захисту населення Северодонецької міської ради (далі - відповідач, УПСЗН Сєвєродонецької міської ради), в якій просить: - зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Северодонецької міської ради призначити та виплатити позивачу 1 щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 18.10.2018;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Северодонецької міської ради призначити та виплатити позивачу 2 щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 18.10.2018.

В обґрунтування позовних вимог, зазначено, що позивачі є внутрішньо переміщеними особами та перебувають на обліку у відповідача. Позивач 1 отримував щомісячну адресну допомогу по грудень 2016 року. Однак, через те що Позивач-1 не працевлаштувався виплату щомісячної адресної допомоги припинено з 16.12.2016.

Позивачу 2 також припинено виплату щомісячної адресної допомоги з 05.04.2015 через те, що він не працевлаштувався. Повідомлення про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги Позивач-1 та Позивач-2 не отримували.

26 вересня 2018 року на звернення позивачів щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, отримано відповідь Відповідача від 18.10.2018 за № 10131/04, в якій зазначено, що за заявою від 21 лютого 2018 році про подовженням призначення щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний термін позивачами надані довідки про працевлаштування ОСОБА_3 з 06.06.2017 та ОСОБА_2 з 03.04.2017. Згідно п. 3 Порядку особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається. Через те, що Позивачі не працевлаштувалися у період призначення допомоги немає підстав для продовження виплати допомоги як працюючим особам.

Представником відповідача надано до суду копію особової справи та зазначено, що позивачі 18 жовтня 2018 року за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг не звертались (арк.спр. 44).

Ухвалою від 08 квітня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні), витребувано необхідні для розгляду справи докази (арк. спр. 1-2).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2, ОСОБА_3, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на час розгляду справи перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи в Управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, що підтверджується довідками від 26.04.2018 № 12192, №12193 (арк.спр. 9, 16).

Управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з 05.12.2014 призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг наступним чином: ОСОБА_2 з 05.12.2014 по 15.10.2016 у розмірі 442,00 грн щомісячно, із скороченням терміну призначення та зменшення суми з 16.10.2016 по 15.12.2016 у розмірі 221,00 грн щомісячно, ОСОБА_3 з 05.12.2014 по 04.02.2015 у розмірі 442,00 грн щомісячно, із скороченням терміну призначення та зменшення суми з 05.02.2015 по 04.04.2015 у розмірі 221,00 грн щомісячно. (арк.спр. 25). Тобто, позивачам призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виплату якої припинено: ОСОБА_2 з 16.12.2016, ОСОБА_3 з 05.04.2015 (арк.спр.25).

В подальшому позивач 1 зверталась до відповідача із заявами від 16.08.2016, 20.02.2017, 21.08.2017, 21.02.2018, про продовження виплати грошової допомоги на наступний період (арк.спр. 88, 95, 99, 105).

26 вересня 2018 року позивач 1 звернулась до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яка зареєстрована 26.09.2018 за № 17/2563 (арк.спр. 34).

З матеріалів справи вбачається, що УПСЗН Сєвєродонецької міської ради розглянуто звернення позивача, що підтверджується відповідним листом від 18.10.2018 за № 10131/04, у якому зазначено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено у призначенні допомоги як працездатним працюючим особам з посиланням на п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, відповідно до якого особам працездатного віку, яким виплата грошової допомоги припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається (арк. спр. 21-22).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до довідки від 06.11.2018 ОСОБА_2 працює у ПП “Галактика” на посаді торгівельного представника з 27.03.2018 (арк.спр.10).

Відомості щодо працевлаштування та трудової діяльності ОСОБА_2 підтверджуються записами в трудовій книжці серії АВ №349375 (арк.спр. 11-12).

Крім того, згідно довідки від 15.02.2018 № 3 ОСОБА_3 з 06.06.2017 працює у ФОП ОСОБА_4 на посаді начальника відділу збуту (арк.спр.109.).

Відомості щодо працевлаштування та трудової діяльності ОСОБА_3 підтверджуються записами в трудовій книжці серії АВ №191481 (арк.спр. 18-20).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 19 жовтня 2018 року б/н про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не включено до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 212 (арк.спр. 123).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

02.09.2014 прийнятий Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, що набрав чинності 15.10.2014, яким визначено тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб (далі - Порядок № 509).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Кабінетом Міністрів України 01.10.2014 прийнята постанова № 505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок № 505).

Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (тут і надалі посилання на норми Порядку наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім’ї (далі - уповноважений представник сім’ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, та дітей - 1000 гривень на одну особу (члена сім’ї); для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім’ї).

Загальний розмір допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім’ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім’ї - 5000 гривень.

Якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім’ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім’ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім’ї.

Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається.

Відповідно до абзаців другого, четвертого пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно з абзацом першим, другим, третім пункту 7 Порядку № 505 якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період – припиняється.

У разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім’ї грошова допомога на цього члена сім’ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов’язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Відповідно до абзацу другого пункту 8 Порядку № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім’ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім’ї.

Аналіз вищезазначених норм Порядку № 505 свідчить, що грошова допомога у разі її припинення відповідно до пункту 7 цього Порядку не призначається на наступний строк (чергові шість місяців) тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. У разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла особу працездатного віку, яка працевлаштувалась та, як і раніше, має статус внутрішньо переміщеної особи, права на отримання грошової допомоги. Також Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Як встановлено судом раніше, позивачі працевлаштувались, що підтверджено довідками та інформацією з трудових книжок ( арк спр. 10,11-12,18-20, 109).

Отже, за заявою від 26 вересня 2018 року управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради повинно було призначити позивачам щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

У позовній заяві позивачі просять зобов’язати УПСЗН Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити їм адресну допомогу з 18 жовтня 2018 року.

Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Тобто зазначена норма дає право суду вийти за межі позовних вимог з метою захисту порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 як уповноважений представник сім’ї звернулась до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою від 26.09.2018 про призначення відповідної адресної допомоги, а тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити позивачам щомісячної адресної допомоги, як особам, які переміщені з окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг саме з 26.09.2018.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у призначенні адресної грошової допомоги, чим порушено права позивача на соціальний захист, гарантований Конституцією України, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачам щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як внутрішньо переміщеним особам, визнаються судом обґрунтованими, відтак підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду кожним позивачем, окремим платіжним документом сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., на загальну суму 1536, 80 грн, що підтверджується квитанціями № 0.0.1253556936.1 від 29.01.2019, 0.0.1253562819.1 від 29.01.2019.

Оскільки адміністративний позов задоволено повністю, відповідно до ст.139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн та на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору у розмірі 768, 40 грн.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 (місце проживання: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 5/18, РНОКПП НОМЕР_1, НОМЕР_2) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи: 24179564, 93414, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови ОСОБА_5 та ОСОБА_3 в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як внутрішньо переміщеній особі.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи: 24179564, 93414, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б) призначити та виплатити ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, рнокпп НОМЕР_1, щомісячної адресної допомоги, як особам, які переміщені з окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 26.09.2018.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи: 24179564, 93414, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б) призначити та виплатити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, рнокпп НОМЕР_2, щомісячної адресної допомоги, як особам, які переміщені з окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 26.09.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області (93414, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15-Б, код ЄДРПОУ 24179564) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 5/18, РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області (93414, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15-Б, код ЄДРПОУ 24179564) на користь ОСОБА_3 (місце проживання: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 5/18, РНОКПП НОМЕР_2) витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_6