
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2019 р. № 1440/2455/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. 68 Десантників, 35, м. Миколаїв, 54003 до відповідача:Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області , вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (надалі – відповідач або Управління) про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбаченого чинним законодавством, за формою згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, та ненаправлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для подальшого перерахунку пенсії;
зобов’язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії з повною реальною інформацією відповідно до норм законодавства чинного станом на 01.01.2016 в наступних розмірах за посадою заступника начальника районного відділу по роботі з персоналом Заводського РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області: посадовий оклад – 3 250 грн.; оклад за військовим (спец.) званням підполковник міліції – 2 200 грн.; надбавка за стаж служби 35%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988, надбавка за виконання особливо важливих завдань 47%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 12%; премія 23%, врахованих при перерахунку пенсії 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі – Постанова № 1294);
встановлення судового контролю, шляхом зобов’язання відповідача, згідно із статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Закон № 2262). 29.12.2015 Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (надалі – Закон № 900) внесені зміни до статті 63 Закону № 2262, якими передбачено, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Однак, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана Управлінням, містить не всі види додаткового грошового забезпечення (або не в повному обсязі), чим порушуються права позивача.
Відповідач подав відзив (ар. с. 35-42), згідно з яким просить відмовити у задоволенні позову, оскільки надбавки грошового забезпечення та премії, встановлені Постановою № 1294, на день виникнення права на перерахунок пенсії скасовані та не виплачувалися. Відповідно, грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою, з якої звільнено позивача, встановлено відповідно до норм чинного законодавства і підстави для виготовлення нової довідки відсутні.
Ухвалою від 10.10.2018 суд відкрив провадження у справі в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою від 10.10.2018 суд зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а.
Ухвалою від 21.02.2019 суд поновив провадження у справі, у зв’язку з набранням законної сили рішенням Верхового Суду в зразковій справі № 802/2196/17-а.
Дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262.
Згідно з довідкою від 07.06.2012 позивачу було враховано грошове забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії 23%.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.07.2017 ПС № 213 (ар. с. 27) позивач отримує пенсію, виходячи з грошового забезпечення, що складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії 3,11%.
Таким чином, у порівнянні з 2012 роком у довідці 2017 року відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, а розмір премії зменшено 23% до 3,11%, що на думку позивача свідчить про протиправність дій відповідача.
Позивач 19.09.2018 звернувся до Управління із заявою про виготовлення нової довідки про грошове забезпечення (ар. с. 20-22). Листом від 25.09.2018 (ар. с. 23-24) відповідач відмовив позивачу у виготовленні нової довідки, посилаючись на відповідність довідки 03.07.2017 ПС № 213 вимогам законодавства.
13.03.2018 Верховним Судом розглянуто зразкову справу № 802/2196/17-а. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії щодо нескладання нової довідки про розмір грошового забезпечення та зобов’язання виготовити та направити нову довідку із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відмовлено повністю. Постановою ОСОБА_2 Верховного Суду від 12.12.2018 рішення Верховного Суду залишено без змін.
Справа, що розглядається, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а (надалі – Рішення ВС).
Статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у типовій справі, зокрема, згідно з частиною третьою цієї статті при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При прийнятті рішення, суд виходив з такого.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі – Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до частини третьої та четвертої статті 63 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (надалі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачується, тому, ці надбавки правомірно не були вказані в довідці про розмір грошового забезпечення від 03.07.2017 ПС № 213.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії в меншому, ніж він отримував розмірі, а саме: 3,11% замість 23%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, вказаний Ліквідаційною комісією розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, у зв’язку з чим підстав для врахування премії в розмірі 23%, як отримував позивач, немає.
Судом встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2017 року, зокрема середній розмір премії за посадою позивача становить 5,74%, що було взято до уваги при складанні довідки позивача від 16.03.2018, що також не призвело до зменшення розміру пенсії позивача.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що при виготовленні довідки Управління діяло відповідно до норм законодавства, в зв’язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. 68 Десантників, 35, м. Миколаїв, 54003, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 08592253) відмовити
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна