Рішення № 81612090, 08.05.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
340/697/19
Номер документу
81612090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/697/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради про зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить зобов’язати службу соціального захисту населення розглянути його заяву щодо нарахування субсидії з 15.10.2018 р. не потребуючи він нього довідки про доходи.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що у жовтні 2018 року звернувся до відповідача з заявою та декларацією на отримання субсидії. В зв’язку з відсутністю довідки про доходи, що надається податковим органом ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради позивачу відмовлено у надані субсидії. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, у зв’язку із чим звернувся до суду.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що позивачу відмовлено у наданні субсидії на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством. Зокрема вказав, що ОСОБА_2 вживались заходи щодо повідомлення позивача про необхідність надання довідки про доходи відповідного зразка, проте позивачем цього не взято до уваги, та не надано до управління відповідної довідки про доходи (а.с.16-18).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 у 17 жовтня 2018 року звернувся до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради із заявою на отримання субсидії.

За результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради позивачу надіслано лист від 27.02.2019 року, яким останньому повідомлено про відмову в наданні субсидії (а.с.10).

Зокрема, в листі відповідач зазначив, що ОСОБА_2 неодноразово було направлено запит до Державної фіскальної служби України. Натомість Державна фіскальна служба України не надає інформацію про доходи позивач, оскільки відображається помилка (а.с.10).

Також вказано, що ОСОБА_2 на адресу позивача було направлено листи від 03 грудня 2018 року № 6344/16-08, від 02 січня 2019 року № 14/16-08, в яких зазначалося про неможливість отримання управлінням інформації про доходи в Державної фіскальної служби України та відповідно було проінформовано ОСОБА_1 про відмову у призначенні житлової субсидії у разі, якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення останній не вчините дій щодо виправлення помилки та отримання управлінням інформації, необхідної для призначення житлової субсидії (а.с.10). Оскільки у визначений законодавством термін позивач не вчинили дій щодо виправлення помилки та ним не надано довідку про доходи з Державної фіскальної служби України, йому відмовлено у призначенні субсидії з жовтня 2018 року (а.с.10).

При розгляді заяви позивача ОСОБА_2 соціального захисту населення та районна комісія керувалися діючою на той час редакцією Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (із змінами), пунктом 14 якого передбачено, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: - доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Міністерством соціальної політики України; - доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа -підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - Державною фіскальною службою України у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

Якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії, отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації.

У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Судом встановлено, що позивачем до управління було подано листа (довідку) об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС в Кіровоградській області від 18.10.21018 року № 16570, згідно якого фізична особа серія номер паспорта ЕА 263639 не перебуває на обліку в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Натомість відповідач зазначив, що зазначені в листі (довідці) обставини не можуть бути враховані ОСОБА_2, оскільки згідно наданого листа (довідки) неможливо отримати доходи боржника та врахувати при призначенні субсидії, здійснити контроль за правомірністю надання субсидії та її обсягів.

Відтак, представник відповідача вважає, що ОСОБА_2 вживались заходи щодо повідомлення позивача про всі вище зазначені обставини, проте їх позивачем не взято до уваги та не надано до управління довідку про доходи відповідного зразка.

Позивач не погоджуючись з рішенням відповідача, яким останній повідомив про відмову в наданні йому житлової субсидії, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 35 Конституції України кожному гарантоване право на свободу світогляду і віросповідання. Обов’язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, визначено у статті 67 Основного Закону.

Судом встановлено, що позивач у 2018 році вже звертався до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом про зобов'язання службу соціального захисту населення розглянути його заяву щодо нарахування субсидії з 15.10.2017 року.

Так, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року по справі № П/811/856/18, позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради про відмову в надані субсидії – задоволено, зокрема зобов'язано ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування субсидії з 15.10.2017 року не потребуючи довідки про доходи.

Вказане рішення суду набрало законної сили 03.07.2018 року.

Даним рішенням суду встановлено, що позивач є віруючим громадянином України та через свої релігійні переконання не бажав мати ідентифікаційного номеру або реєстраційного номеру облікової картки платника податків, тому, відповідно до рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 24.09.2004 року зобов’язано Кіровоградську об’єднану державну податкову інспекцію зробити в паспорті позивача відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та виключити його з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в паспорті ЕА 263639, виданому 26 березня 1997 року Кіровським РВУМВС України в Кіровоградській області, на сторінці 7 має відповідну відмітку засвідчену начальником Кіровоградської ОДПІ ОСОБА_3 та гербовою печаткою - “Має право здійснювати різні платежі без ідентифікаційного коду”. Крім того, Кропивницькою об’єднаною державною податковою інспекцією на запит відповідача надана відповідь, від 20.10.2017 року № 1916, із зазначенням що за вказаними в запиті серією і номером паспорту фізична особа не перебуває на обліку.

Відповідно до ч. 4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що на дату звернення позивача до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради з заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг вищевказана відмітка у паспорті позивача вже була.

Згідно статті 2 Закону України “Про захист персональних даних” персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Пунктом 4 статті 6 Закону України “Про захист персональних даних” зазначено , що первинними джерелами відомостей про фізичну особу є: видані на її ім'я документи; підписані нею документи; відомості, які особа надає про себе.

Відповідно до письмових пояснень представника відповідача, на вимогу ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради позивачем надавалися для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг починаючи з жовтня 2017 року, документи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” - паспорт та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

Відповідно до абз. 4 пункту 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Статтею 7 Закону України “Про захист персональних даних” забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров’я, статевого життя, біометричних або генетичних даних.

Суд вважає, що позивачем, в контексті вищевказаного, на вимогу відповідача було надано необхідні персональні дані та письмові документи, і інформація, необхідна для розрахунку та призначення субсидії.

Суд зазначає, що одним із соціальних прав, які гарантує і повинна забезпечувати держава, є право на соціальний захист. Право на соціальний захист центральне соціальне конституційне право. Це право відповідно до ст. 46 Конституції України включає право на забезпечення громадян у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від нього причин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положення ст. 46 Конституції України свідчить, що соціальний захист розуміється як більш широке поняття, яке включає матеріальне забезпечення особи у певних випадках втрати доходів і неможливості набути їх власними зусиллями. Зазначений перелік не є вичерпним.

Відповідачем фактично порушено ст. 46 Конституції України та позбавлено позивача конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведена законність своїх вимог щодо нарахування житлової субсидії.

Згідно з ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне захистити право позивача, шляхом зобов’язання ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування субсидії з 17.10.2018 року не потребуючи з нього довідки про доходи

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судовий збір у вказаному вище розмірі підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25009) до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради (вул. Шатило, буд.12, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25013, код ЄДРПОУ 03197635) про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування субсидії з 15.10.2018 року не потребуючи довідки про доходи.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн. сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради (код ЄДРПОУ 03197635).

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_4