Рішення № 81611830, 08.05.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
240/358/19
Номер документу
81611830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/358/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення від 09.10.2018, зобов'язання видати посвідчення учасника бойових дій та нагрудний знак,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій від 09 жовтня 2018 року про відмову у визнанні його учасником бойових дій;

- зобов'язати комісію Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій прийняти рішення щодо визнання його учасником бойових дій;

- зобов'язати відповідача видати йому посвідчення учасника бойових дій, нагрудний знак "Ветеран війни-учасник бойових дій".

В обґрунтування позову зазначено, що 07.08.2018 позивач звернувся до військового комісаріату із заявою про визнання за ним статусу учасника бойових дій. Однак, рішенням відповідача від 09.10.2018 відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, у зв'язку з тим, що докази участі позивача у бойових діях відсутні. Позивач вважає, що з урахуванням поданих ним документів є всі підстави для надання йому статусу учасника бойових дій, а тому відмову вважає протиправною.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій правомірним.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено зі змісту військового квитка НК 2237255 ОСОБА_1 з 22.04.1965 по 16.11.1968 проходив військову службу. У складі військової частини №35705 у 1968 році перебував на території ЧССР. Доказів участі у бойових діях та відміток у розділі 18 трудової книжки "участь в бойових діях" не має (а.с.8-9).

Зі змісту архівної довідки від 22.02.2005 встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в період з 02.11.1966 по 16.11.1968 в військовій частині №35705. В складі військової частини №35705 з 28.08.1968 по 30.10.1968 знаходився на території Чехо-Словаччини. Зазначено, що наказом Міністра оборони СССР №242 від 17.10.1968 за відмінне виконання задач всьому особистому складу, що приймав участь у виконанні інтернаціонального обов'язку з захисту соціалістичних завоювань в Чехословакії оголошено подяку (а.с.10).

07.08.2018 позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою про визначення йому статусу учасника бойових дій, оскільки в період з 02.11.1966 по 16.11.1968 був направлений для проходження військової служби на території Чехо-Словаччини (а.с.11).

Витягом з протоколу №8 комісія Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій від 09.10.2018 прийняла рішення про відмову сержанту ОСОБА_1 у визнанні учасником бойових дій (а.с.12).

Не погоджуючись з таким рішенням комісії Житомирського обласного військового комісаріату, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22.10.1993 (далі по тексту Закон України № 3551-XII) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Відповідно до статті 5 Закону України № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час. Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 статті 6 цього Закону учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_2, ОСОБА_3, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.

Перелік держав, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України (ст.6 Закону України № 3551-XII).

Згідно із Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 63 від 8 лютого 1994 року "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" бойові дії на території Чехо-Словаччини велися в період з 20.08.1968 по 01.01.1969.

Суд зазначає, що позивачем для розгляду комісією подана архівна довідка Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації №3/136530 від 22.02.2005, згідно якої ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині 35705. Військова частина №35705 з 28.08.1968 по 30.10.1968 перебувала на території Чехо-Словаччини (а.с.10).

Комісія Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників діє на підставі Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків Ветеран війни - учасник бойових дій та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, затверджених наказом Міністерства оборони України №200 від 07.05.2015 року.

Відповідно до пункту 12 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів: заяв громадян або клопотань командирів (начальників); довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою; партизанського квитка; посвідчення учасника підпілля; посвідчення до знака За розмінування; грамот, фотографій (оригіналів); газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження; історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів; документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, імя та по батькові заявника; документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період; інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).

У цьому Положенні визначено, що підставою для надання статусу учасника бойових дій є такі документи:

1) для військовослужбовців, які були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки: витяг із наказу (по особовому складу) Міністра оборони України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, командувача виду Збройних Сил України відповідно про призначення на посаду в частину, яка перебуває в складі національного контингенту; витяг із відповідного розділу особової справи військовослужбовця про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу; довідка про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу;

2) для військовослужбовців, які перебували у відрядженні в державах, де в той час велися бойові дії: рішення Міністра оборони України або начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України про відрядження; витяг із наказу (по стройовій частині) відповідного командира (начальника) про направлення у відрядження; копії посвідчень про відрядження з відповідними відмітками про вибуття та прибуття;

Згідно пункту 13 цього Положення за відсутності в заявника через незалежні від нього причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником в одній військовій частині (установі, закладі) та визнані учасниками бойових дій, інвалідами війни за цей період.

Довідки про особисту участь позивача у бойових діях на території Чехо-Словаччини до матеріалів справи не надано, у військовому квитку відповідної відмітки про таку участь не міститься, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення його заяви про отримання ним статусу учасника бойових дій.

Крім того, позивачем не надано, а судом не було встановлено, що військова частина №35705 приймала участь в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ, а сам факт дислокування частини на території Чехо-Словаччини права на визначення статусу учасника бойових дій не надає. Будь-якої іншої інформації сторонами суду не представлено.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії про відмову в наданні йому статусу учасника бойових дій, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Зелена,59, с.Висока Піч, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12424, інд. код НОМЕР_1) відмовити за безпідставністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва