
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 480/684/19
Провадження № 2-а/480/17/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2019 року Миколаївський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Войнарівського М.М.,
при секретарі Трифонової І.О.,
представника позивача Кондратенко Р.М
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миколаєві адміністративну справу за позовом Миколаївського РС Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області до громадянина ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся з позовом до ОСОБА_3 про примусове видворення за межі території України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 24 вересня 2014 року, в Миколаївському РС УДМС України в Миколаївській області був виявлений громадянин Грузії ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач), який прибув на територію України у приватних справах в безвізовому порядку через КПП «Платонове» за національним паспортом серії 09АК22692 виданому ОВС Грузії від 08.06.2010 строком дії до 08.06.2020, в якому присутній відповідний штамп перетину кордону від 08.11.2012. Після закінчення строку перебування гр. ОСОБА_4 не виїхав за межі України та не продовжив строк перебування з власної недбалості. На момент виявлення Відповідача 24.09.2014 року, ним було порушено норми міграційного законодавства України, а саме порушення терміну перебування в Україні - понад 90 днів з дня прибуття до України. Відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП (протокол ММК№018668) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу п`ятсот десять гривень. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення Відповідач визнав свою вину повністю, штраф сплачено ним в повному обсязі.24 вересня 2019 року завідувачем Миколаївським РС УДМС України в Миколаївській області Кондратенком Р.М. прийнято рішення про примусове повернення з України гр. Грузії ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та роз`яснено Відповідачу, про зобов`язання покинути територію України у термін до 23.10.2014 року. Під час прийняття рішення про примусове повернення з України Відповідачу було роз`яснено, що у випадку невиконання ним цього рішення, до нього буде застосоване примусове видворення. У вказаний строк територію України Відповідач не покинув.Так, в ході активних заходів щодо перевірки законності перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, робітниками Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУ НП, 10.04.2018 року, повторно було виявлено Відповідача за адресою його мешкання: АДРЕСА_1 та запрошено до Миколаївського РС УДМС України в Миколаївській області для прийняття заходів відповідно до діючого законодавства України, де було його притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 203 КУпАП. Виходячи з вищевикладеного, на думку позивача Відповідач самостійно не покине територію України, навмисно буде ухилятись від виїзду та несе небезпеку для суспільства в цілому. Подальших підстав для законного перебування Відповідача на території України не має.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 у судовому засідання, позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24 вересня 2014 року, співробітникамиМиколаївського РС УДМС України в Миколаївській області був виявлений громадянин Грузії ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1
У зв`язку з порушенням громадянином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правил перебування іноземців в Україні, відносно нього 24.09.2014 року складено протокол серія ПР ММК № 018668(а.с.15)
Постановою серії ПН ММК № 018668 на ОСОБА_6 накладено адміністративне стягнення за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.(а.с.16)
Рішенням №9 від 24.09.2014 року вирішено примусово повернути в країну походження громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано його покинути території України у термін до 23.10.2014року(а.с.18)
Крім того відносно відновідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за порушення правил перебування іноземців в Україні, 10.04.2019 року складено протокол серія ПР ММК № 0459839(а.с.19)
Постановою серії ПН ММК № 045983 на ОСОБА_6 накладено адміністративне стягнення за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.(а.с.20)
У визначений термін громадянин ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з території України не виїхав.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Пунктом 2 ст.25 цього Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
За приписами частини першої статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).
Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, зі змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов`язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.
Статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.
Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки, громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення; відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" відсутні, з наведених обставин, суд вважає, що громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перебуває на території України з порушенням міграційного законодавства, не має законних підстав для перебування на території України, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 19-20, 22,26, 192, ч.1 ст. 211, 241-246, 250, 371 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Миколаївського РС Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області (юридична адреса вул..Очаківська,164 м.Миколаїв) до громадянина ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ,місце мешкання в Україні: АДРЕСА_1 ) про примусове видворення за межі території України - задовольнити.
Примусово видворити громадянина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 за межі території України.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М. М. Войнарівський
07.05.2019