
Справа №560/308/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Сидоренко З.С., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Дубровицького ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Права та обов’язки, передбачені ст.268 КУпАП, ОСОБА_1 роз’яснені.
в с т а н о в и в:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №268782, 13 лютого 2019 року о 15 год. в с. Миляч по вул. Дружби Дубровицького району Рівненської області ОСОБА_1 керував мотоциклом марки "VIPER-125" без державного номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння шкіри обличчя)
Пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп’яніння ОСОБА_1 відмовився.
Під час розгляду справи у суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та суду показав, що 13 лютого 2019 року він ремонтував мотоцикл. Коли закінчив ремонтувати, то вирішив подивитися як він їде. Він проїхав близько 100 метрів і повертався назад, як побачив, що за ним їхав поліцейський екіпаж. Тоді він зупинився, а коли підійшли поліцейські, то сказали йому сідати у їхній автомобіль. Сказали йому, що складуть відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за керування без водійського посвідчення та за керування в стані алкогольного сп'яніння. Тоді його завезли в кінець с. Лугове Дубровицького району та склали там протокол про адміністративне правопорушення. Продувати газоаналізатор Драгер він відмовився.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є відмова особи від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на суспільний порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління, за які законом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Основним доказом по справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №112091 вiд 13.02.2019 року. Однак, слід зазначити, що дата складання вказаного протоколу містить виправлення.
Пунктом 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року №1376 (далі - Інструкція) передбачено, що не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення
В ході судового розгляду встановлено, що вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений не на місці вчинення порушення, яке зазначене в протоколі, а саме в с. Миляч вул. Дружби Дубровицького району, а в с. Лугове Дубровицького району, що є незрозумілим суду.
Як пояснив ОСОБА_1, працівники поліції на службовому автомобілі завезли його в село Лугове Дубровицького району, де і складали протокол про адміністративне правопорушення. Чому саме складення протоколу відбулося в зазначеному місці, ОСОБА_1 пояснити не зміг, оскільки працівники поліції йому це теж не пояснили.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп’яніння визначається ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 (далі Інструкція) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою КМ України від 17.12.2008 року №1103 (далі Порядок).
Згідно п. 27 Постанови Пленуму ВС України №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп’яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп’яніння в заклади охорони здоров’я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп’яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
Водночас, матеріали справи не містять відомостей, що працівником поліції при складанні зазначеного протоколу були дотримані вищевказані вимоги.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 стверджує, що продути газоаналізатор йому пропонували саме в с. Лугове Дубровицького району, а не на місці зупинки в с. Миляч Дубровицького району.
Зазначене є порушенням п. 6 Р. ІІ Інструкції та п. 3 Порядку, де чітко зазначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів.
До того ж, згідно п. 6 Р. ІІ Інструкції та п. 4 Порядку огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №112091 від 13.02.2019 року, свідками значаться ОСОБА_2 та ОСОБА_3, однак, до протоколу додано пояснення лише одного свідка ОСОБА_3, що не відповідає вимогам п. 15 Р. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 року №1376.
Вказані свідки, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, викликалися у судове засідання, однак, будучи належним чином повідомленими про дату та час розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Оскільки такі свідки проігнорували виклик до суду, тому суд ставить під сумнів присутність цих свідків під час відмови ОСОБА_1 від огляду на стан сп'яніння та під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Окрім цього, за правилами ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.
Згідно вимог ч. 1 ст. 265-2 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачене частинами першою статті 130 цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху, або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. При тимчасовому затриманні транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Також, з матеріалів справи вбачається, що склавши відносно ОСОБА_1 протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, в порушення зазначених вимог статей 265-2 і 266 КУпАП зважаючи на те, що мотоцикл фактично не створював реальну загрозу безпеці руху, не затримали даний мотоцикл шляхом блокування та не переконались в тому, що водій буде продовжувати керувати автомобілем, підтвердивши цим самим необґрунтованість своїх підозр щодо перебування водія у стані алкогольного сп'яніння.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у даному випадку не може становити складу адміністративного правопорушення оскільки дії працівників поліції не відповідали вимогам закону.
Пунктом 24 Постанови Пленуму ВС України №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №112091 від 13.02.2019 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не може бути належним доказом в розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки містить суперечливі дані. Обставини, викладені у зазначеному протоколі, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
Згідно роз’яснень, які містяться в ч. 2 п. 19 Постанови Пленуму ВС України №9 від 01.11.1996 року "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в тому разі, якщо відсутня подія або склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене та керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 251, 252, 284, 287, 294 КУпАП
п о с т а н о в и в :
Закрити провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно
Голова Дубровицького
районного суду ОСОБА_4