Рішення № 81574032, 06.05.2019, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
06.05.2019
Номер справи
214/8219/18
Номер документу
81574032
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 214/8219/18

2/214/499/19

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

06 травня 2019 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:

головуючого судді – Ткаченка А.В.,

за участю: секретаря – Фастовець Ю.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу № 214/8219/18 за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, -

ВСТАНОВИВ

Представник позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, та просила суд стягнути з відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 3168 гривень, а також судовий збір у розмірі 1921,00 гривні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 є матір’ю малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала на обліку в ОСОБА_1 як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 із заявою про призначення соціальної допомоги, та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан.

На підставі наданих документів 20.03.2017 року позивачем прийнято рішення про призначення з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року включно (на період 6 місяців) сім’ї ОСОБА_2 державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

При заповненні заяви відповідач власноруч ставила підпис про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення, щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім’ї.

Позивачем ініційована перевірка достовірності наданих відповідачем у заяві відомостей та документів для отримання державної соціальної допомоги.

За результатами перевірки, виявлено, що відповідач при заповненні розділу II декларації про доходи та майновий стан відповідач власноручно зазначила, що «згідно з трудовою книжкою (записів у ній) не працюю з 25.03.2016, в центрі зайнятості не стою. Натомість перевіркою встановлено, що відповідач не зазначила розмір та джерело отриманого нею доходу від ФО-П ОСОБА_4.

Тобто, відповідач свідомо приховала відомості, не задекларувавши в декларації дохід від ФО-П ОСОБА_4, отриманий у першому кварталі 2017 року.

Сума надміру виплаченої допомоги за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року включно склала – 3168,00 грн., як державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям.

31.07.2018 року відповідачу на адресу зареєстрованого місця проживання відправлено повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої допомоги за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року, але станом на дату подання даної позовної заяви до суду, відповідачем в добровільному порядку не повернуто надміру отриману допомогу, у зв’язку із чим позивач вимушений звернутися до суду.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Відповідач будучи належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справу в судове засідання повторно не з’явилася, причини неявки суду не повідомила.

Зі згоди представника позивача, яка не заперечує проти заочного розгляду справи, суд вважає за можливим проводити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280-281 ЦПК України.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, звернулась до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан (а.с. 5, 7-8,50).

Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та пунктів 6, 9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, на підставі наданих документів, 20.03.2017 року позивачем прийнято рішення про призначення з 01.03.2017 по 31.08.2017 року включно (на період 6 місяців) ОСОБА_2 державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 528 грн. на місяць (а.с. 20).

При заповненні заяви, відповідач власноруч ставила підпис про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення, щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім’ї (а.с. 6;50).

Відповідно до п. 27 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п’яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім’ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім’ї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.

Так, позивачем ініційована перевірка достовірності наданих відповідачем у заявах від 09.03.2017 року та 05.09.2017 року відомостей та документів для отримання державної соціальної допомоги.

За результатами перевірки, виявлено, що відповідач при заповненні розділу II декларації про доходи та майновий стан від 09.03.2017 року не зазначила розмір та джерело отриманого нею доходу від ФО-П ОСОБА_5

Факт отримання відповідачкою вищевказаного доходу підтверджується довідкою про доходи від 05.09.2017 року (а.с. 17).

Так, згідно вищевказаних документів відповідач працювала на посаді завідувача складу в ФОП ОСОБА_6, та за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року їй нараховано та виплачено заробітної плати в сумі 23070 грн. (а.с. 17).

Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до розрахунків наданих позивачем (а.с.20), сума надміру виплаченої допомоги за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року включно склала - 3168 грн., як державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям.

31.07.2018 року відповідачу на адресу зареєстрованого місця проживання (м. Кривий Ріг, м-н. ГірницькийАДРЕСА_1) відправлено повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої допомоги за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року (а.с. 19), але відповідачем в добровільному порядку кошти не повернуто.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, про те, що при заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року, відповідачем свідомо приховано відомості про доходи за перший квартал 2017 року, у зв’язку із чим, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 3168 гривень.

Крім того, ухвалою суду від 13.02.2019 року позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради підлягають задоволенню, то з відповідача слід стягнути судовий збір в розмірі 1921,00 гривень в дохід держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 18, 81, п.1, ч. 2 ст. 141, 247, 259, 263-265, 279, 280-282 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 3168 гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 1921 гривні 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте Саксаганським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за письмовою заявою відповідача, оформленою згідно ст.285 ЦПК України та поданою протягом 30 днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом 30 днів з дня його ухвалення не подано заяву про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу.

Відомості про сторін:

Позивач: ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 05411280, юридична адреса: вул. ОСОБА_7, 16А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.

Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: м-н. Гірницький, буд. 47, кв. 48, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.

Суддя А.В. Ткаченко