Рішення № 81563571, 26.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2019
Номер справи
580/1039/19
Номер документу
81563571
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2019 року справа № 580/1039/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 про зобов'язання надати житлову субсидію на сплату комунальних послуг, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, в якій просить:

- зобов'язати надати житлову субсидію на сплату комунальних послуг з 01.10.2018;

- визнати дії посадових осіб відповідача неправомірними.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що звернулась до відповідача за отриманням субсидії на сплату комунальних послуг, проте відповідач відмовив їй у призначенні субсидії з тих підстав, що позивач не внесла в декларацію відомості про членів домогосподарства, а саме про сім'ю ОСОБА_4. Члени сім'ї ОСОБА_4 не проживають в даній квартирі. На вселення до вказаної квартири на виконання виконавчого листа, який перебуває на виконанні в Соснівському ВДВС м. Черкаси члени сім'ї ОСОБА_4 не з'являються. Позивач вважає відмову у призначенні субсидії на оплату комунальних послуг протиправною та такою, що порушує її права.

Відповідач проти позову заперечив. 22.04.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач не задекларувала у повному обсязі відомості про членів домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1, тому заява і декларація про призначення житлової субсидії від 13.11.2018 вважаються не поданими. 02.01.2019 на підставі не внесення у декларацію у повному обсязі відомостей про членів домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, було прийнято рішення про не призначення позивачу житлової субсидії.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 проживає вдвох із сином ОСОБА_3 в м. Черкасах за адресою АДРЕСА_2, що підтверджується копією акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №3855 від 03.07.2017.

Позивач 13.11.2018 звернулась до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії №2350 від 13.11.2018.

В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії №2350 від 13.11.2018 зазначені: позивач ОСОБА_1 серія та номер паспорта НОМЕР_3, РНОКПП НОМЕР_1, ОСОБА_3 серія та номер паспорта НОМЕР_4, РНОКПП НОМЕР_2 та особи, які не проживають у домоволодінні з 2010 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Згідно повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги до особової справи №709522 від 02.01.2019 позивачу не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2018 року. Підставою відмови зазначено неповний набір документів.

Листом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради №П-347/28-5/01-24 від 04.03.2019 позивача повідомлено, оскільки позивач не задекларувала відомості про членів домогосподарства, заява і декларація про призначення житлової субсидії вважаються не поданими.

Не погоджуючись із відмовою у призначенні субсидії позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Порядок надання субсидій визначений Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018. (далі - Положення №848).

Згідно пункту 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Пунктом 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з пунктом 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Пунктом 9 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства (абзац перший); до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії (абзац другий); під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються (абзац третій); кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (абзац п'ятий); у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення (абзац шостий); за рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти) (абзац сьомий); рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (абзац дванадцятий).

Згідно з пунктом 10 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Згідно з пунктом 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Згідно абзаців 9, 11 пункту 13 Положення №848 заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером).

Таким чином, в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії мають бути зазначені відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії.

Згідно з абзацом 14 пункту 13 Положення №848 у разі виявлення помилки у зазначених даних структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань (абзац 16 Положення №848).

Форма заяви та декларації затверджена наказом Міністерства соціальної політики України 02.05.2018 №604.

Судом встановлено, що позивач подала відповідачу заяву про призначення житлової субсидії №2350 від 13.11.2018 про призначення субсидії з жовтня 2018 року та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, у якій крім себе вказала зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 членів сім'ї: сина ОСОБА_3 із зазначенням всіх необхідних даних, які передбачені декларацією, а також колишнього зятя - ОСОБА_4, дочку ОСОБА_5, внучок ОСОБА_6, ОСОБА_7 та малолітнього правнука ОСОБА_8 із зазначенням лише їх дати народження та примітки, що інформацією про вказаних осіб щодо їх місця проживання, роботи, доходи, транспортні засоби та придбане майно не володіє.

Отже позивач не вказала у декларації серію та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером) та доходи колишнього зятя ОСОБА_4, дочки ОСОБА_5 та повнолітніх внучок ОСОБА_6 і ОСОБА_7, тому заява та декларація вважаються не поданими.

Згідно з абзацом 21 пункту 14 Положення №848 у разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально (абзац 22 пункту 14 Положення №848).

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії (абзаци 23-27 пункту 14 Порядку №848).

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення (абзац 29 пункту 14 Положення №848).

У разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення (абзац 30 пункту 14 Положення №848).

З наявних в справі письмових доказів вбачається, що відповідач не повідомив позивача про допущені ним помилки, також не запропонував надати додаткові документи, а повідомленням від 02.01.2019 №709522 відмовив у призначенні субсидії.

Суд зазначає, що відповідачу було достеменно відомо про те, що гр.гр. ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8 з позивачем фактично не проживають, про що соціальним працівником відповідача складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №3855 від 03.07.2017.

Згідно абзацу 31 пункту 14 Положення №848 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням.

В свою чергу вищенаведеними нормами пунктів 6, 7, 9 Положення №848 передбачені умови призначення адресної допомоги у разі, коли зареєстровані члени сім'ї фактично за адресою реєстрації не проживають, в тому числі за умови складання акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Також абзац 12 пункту 7 Положення №848 передбачає, що житлова субсидія за рішенням комісії може бути призначена у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідач не вчинив всіх дій, передбачених Положенням №848, з метою вирішення питання про призначення житлової субсидії позивачу, тому рішення про відмову в призначенні житлової субсидії прийнято з формальних підстав, є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідач не встановив обставин, які є підставою для призначення житлової субсидії, тобто не вчинив дії, які відносяться до його дискреційних повноважень, тому позовна вимога про зобов'язання відповідача надати житлову субсидію є передчасною і задоволенню не підлягає.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити частково.

Визнати повідомлення від 2 січня №709522 Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 37853109) про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) протиправним.

Скасувати повідомлення від 2 січня №709522 Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 37853109) про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1).

Зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 37853109) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) від 13 листопада 2018 року про надання житлової субсидії на оплату комунальних послуг з 1 жовтня 2018 року та прийняти рішення, передбачене пунктом 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя А.В. Руденко