Рішення № 81562314, 07.05.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2019
Номер справи
620/940/19
Номер документу
81562314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 травня 2019 року Чернігів Справа № 620/940/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Адміністрації державної прикордонної служби України, в якому просить:

- визнати неправомірними дії (бездіяльність) відповідача щодо відмови в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років на пільгових умовах та зобов'язати відповідача підготувати на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем невірно трактуються норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в поєднанні з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" . На його думку, він має право на пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вислуга років у пільговому обчисленні становить понад 23 роки.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.

Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує, що право на пенсію за вислугу років можливе лише за наявності відповідної кількості виключно календарних років вислуги, а не вислуги років, обчисленої на пільгових умовах.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Чернігівському прикордонному загоні Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України за контрактом.

Наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 03.07.2017 №224-ос припинено контракт позивача та звільнено його з військової служби за підпунктом "ї" п.1 ч.8 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" в запас з правом носіння військової форми одягу.

На підставі наказу начальника Чернігівського прикордонного загону від 03.07.2017 №224-ос позивача наказом від 01.08.2017 №226-ос виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

Згідно вищезазначеного наказу вислуга років позивача станом на 01.08.2017 становить: календарна: 21 рік 03 місяці 15 днів; пільгова: 09 років 05 місяців 25 днів; всього:30 років 09 місяців 10 днів.

В лютому 2018 року позивач звернувся до начальника Чернігівського прикордонного загону з заявою, в якій просив оформити та направити до органів пенсійного фонду матеріали для призначення пенсії за вислугу років.

Листом від 27.02.2018 №30/543 відповідач повідомив позивачу, що станом на 01.08.2017, а саме на момент виключення зі списків особового складу Чернігівського прикордонного загону, календарна вислуга років позивача становила 21 рік 03 місяці 15 днів, а тому він не має права для призначення пенсії за вислугу років, відповідно і підстав для оформлення та направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років немає.

Отримавши зазначену відповідь, позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просив визнати неправомірними дії (бездіяльність) відповідача щодо відмови в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років на пільгових умовах, зобов'язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи на позивача для призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 позов було задоволено повністю, проте, у зв'язку з тим, що відповідач не є уповноваженим структурним підрозділом, через який подаються заяви про призначення пенсії за вислугу років, що передбачений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду рішення від 18.10.2018 скасувала (рішення від 05.02.2019).

Враховуючи вказане, 12.02.2019 позивач звернувся до Адміністрації державної прикордонної служби України з відповідною заявою, та 25.02.2018 був повідомлений листом №11/Л-2483 про відмову у підготовці та поданні до органів Пенсійного фонду документів для призначення пенсії, оскільки календарна вислуга років при звільненні складала 21 рік 3 місяці та 15 днів.

Вважаючи такі дії протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України від 03.04.2003 №661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (зі змінами) держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч.2 ст.25 Закону).

Як встановлено ст.1-2 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог ч.5 ст.30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.

Умови призначення пенсії за вислугу років визначені в розділі ІІ Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, згідно п."а" ст.12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" ст.1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч.3 ст.5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Відповідно до п."б" наведеної статті, пенсія за вислугу років призначається також особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" ст.1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у ч.3 ст.5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив умови, за яких призначається пенсія за вислугу років, зокрема, звільнення зі служби та наявність необхідної календарної вислуги років на дату звільнення з військової служби або досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба.

Судом встановлено, що станом на дату звільнення позивача вислуга років у календарному обчисленні становить 21 рік 03 місяці 15 днів та позивача не досяг 45-річного віку, що підтверджується копією паспорта (а.с.20). А отже, позивач не відповідає жодній із зазначених вище умов, які б надавали йому право для призначення пенсії за вислугу років.

Суд зазначає, що ст.17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії. В Законі №2262 не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності 23 років вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 23 календарних років вислуги, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 22.11.2018 у справі №161/4876/17, від 31.01.2019 у справі №295/15121/16-а.

Так у постанові Верховного Суду від 22.11.2018 у справі №161/4876/17 зазначено, що на підставі викладеного Верховний Суд у справі №725/1959/17 дійшов правового висновку, що в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності 23 років вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 23 років, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. І відповідно, Верховний Суд не вбачає підстав для відступлення від зазначеного правового висновку (п.20, п.21 постанови).

Отже, оскільки суд зобов'язаний враховувати останню правову позицію Верховного Суду щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії, суд не вбачає підстав для застосування до спірних правовідносин положень ст.17-1 Закону №2262, в частині положень постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393, оскільки підзаконний нормативно-правовий акт не узгоджується із Законом №2262, як законодавчим актом вищої дії, із змінами, внесеними згідно із Законами України від 08.07.2011 №3668-VI та від 02.07.2015 №580-VIII до пункту "а" ч.1 ст.12.

Щодо оформлення документів для призначення пенсії, суд вказує наступне.

Відповідно до п.1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до п.1 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 23.05.2011 №372 "Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсії" єдиним уповноваженим структурним підрозділом є Фінансово-економічний департамент Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Згідно з п.12 Порядку 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п.6 цього Порядку.

Суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.

У своїй відповіді від 27.02.2018 №30/543 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для призначення пенсії за вислугу років у порядку п."а" ст.12 Закону №2262, а саме за недостатністю вислуги років. Крім того, судом зазначено й про неможливість призначення позивачу пенсії згідно з п."б" ст.12 Закону №2262, оскільки на день звільнення зі служби позивач не досяг 45-річного віку.

За таких обставин, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Доказів протилежного матеріали справи не містять. При цьому, суд зазначає, що предметом даного позову є протиправна відмова в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років на пільгових умовах. В той же час, питання включення до вислуги років певного періоду роботи позивача в даній справі не розглядається.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача та відмові у задоволенні його позовних вимог повністю.

Керуючись ст.ст. 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1);

Відповідач - Адміністрація державної прикордонної служби України (вул. Володимирівська, 26, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039).

Повне рішення суду складено 07.05.2019.

Суддя Л.О. Житняк