
Справа № 560/574/19
РІШЕННЯ
іменем України
06 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1, представника позивача: ОСОБА_2, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа Хмельницький обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Міністерства оборони України, третя особа Хмельницький обласний військовий комісаріат, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України від 22.11.2018 року №248/3/6/2088 про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року №290, зі змінами від 05.03.2015, якою затверджено "Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН";
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими до неї документами щодо призначення одноразової грошової допомоги (компенсаційної суми) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №290 від 05.05.1994 року, з урахуванням висновків суду у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що проходив військову службу у Збройних Силах України у військовій частині А0553. 04 вересня 2006 року його було звільнено з військової служби і направлено на військовий облік до Деражнянського РВК Хмельницької області.
Вказав, що у 2005 році приймав участь у складі Миротворчих Сил ООН в ОСОБА_2 у складі військової частини А1674 у період з 11.04.2005 по 20.12.2005. 27 жовтня 2005 року під час бойових дій в ОСОБА_2 отримав поранення. У 2006 році звільнився з військової служби по стану здоров'я. 20 березня 2006 року отримав посвідчення ветерана війни-учасника бойових дій.
Зазначив, що 05 лютого 2008 року за результатами огляду Хмельницькою МСЕК його визнано інвалідом третьої групи, у зв'язку із отриманням травми при виконанні інтернаціонального обов'язку.
Вказав, що після отримання травми та встановлення йому групи інвалідності компенсаційну виплату не отримував, тому направив заяву у встановленому порядку до відповідної Комісії Міністерства Оборони України через Хмельницький обласний військовий комісаріат для розгляду щодо виплати йому належної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року №290 компенсаційної виплати.
Однак, в січні 2019 року отримав відповідь з Хмельницького обласного військового комісаріату від 07 грудня 2018 року №14/4073, з посиланням на рішення Комісії Міністерства оборони України, в якій вказано, що за результатами розгляду поданих ним документів прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 одноразової компенсаційної виплати.
Позивач, рішення Міністерства оборони України від 22.11.2018 року №248/3/6/2088 вважає протиправним, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.
Ухвалою суду від 05.03.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Суд, ухвалою від 13.03.2019 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, та залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Хмельницький обласний військовий комісаріат.
Ухвалою суду від 06.05.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Міністерства оборони України про проведення судового засідання по адміністративній справі № 560/574/19 в режимі відеоконференції.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, просили їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що позивач отримав травму в жовтні 2005 року, а інвалідність йому встановлено 05 лютого 2008 року, тобто більше ніж через один рік з дня поранення, як того вимагає п.5 Положення № 290 від 05 травня 1994 року. Крім того, позивачу у 2010 році виплачено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи, а відтак не має права на отримання компенсаційної виплати. У зв'язку з чим, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи - Хмельницького обласного військового комісаріату у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду пояснення щодо позову, в якому вказав, що ОСОБА_1 вперше III групу інвалідності відповідно довідки МСЕК серія ХМ№124353 від 05.02.2008 встановлено з 05.02.2008, тобто понад однорічний термін з дня отримання травми 27.10.2005, відповідно довідки про обставини отримання травми, виданої в/ч А1674 від 20.12.2005 №593. Також зазначив, що позивач 26.03.2010, згідно рішення Комісії МОУ від 15.04.2009 №4, відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 №499, отримав одноразову грошову допомогу, на підставі довідки МСЕК серія ХМ №124353 від 05.02.2008 в розмірі 48 місячного грошового забезпечення в сумі 18849,60 грн. Просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 в період з 11 квітня 2005 року по 20 грудня 2005 року проходив службу у військовій частині А 1674 (81 тактична група Українського миротворчого контингенту багатонаціональних сил у республіці ОСОБА_2) та приймав участь у бойових діях та забезпеченні бойової діяльності контингенту, що підтверджується довідкою Військової частини А 1674 від 20 грудня 2005 року №804.
05 лютого 2008 року позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням інтернаціонального обов'язку, що підтверджується довідкою МСЕК серія ХМ №124353 від 05 лютого 2008 року.
20 березня 2017 року за результатами переогляду позивачу встановлено другу групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при виконання інтернаціонального обов'язку, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серія АВ №0922756 від 20 березня 2017 року.
Як вбачається із Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства Оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.06.2017 року №57, згідно з частиною четвертою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пункту 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 №975, у разі зміни групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулася протягом двох років після первинного встановлення інвалідності. ОСОБА_1 групу інвалідності змінено понад дворічний термін. Допомога у зв’язку з встановленням ІІІ групи інвалідності виплачена в сумі 18849,60 грн.
14 серпня 2018 року позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату із заявою про направлення останньої до відповідної Комісії Міністерства Оборони України для розгляду щодо виплати ОСОБА_1 належної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року №290 компенсації.
Хмельницький обласний військовий комісаріат листом від 07.12.2018 року №14/4073 повідомив позивача, що в Хмельницький обласний військовий комісаріат 06.12.2018 за вхідним від 06.12.2018 №6555 надійшла відповідь (лист від 22.11.2018 №248/3/6/2088) з Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо розгляду документів для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. 09.06.2017 документи розглядались Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. За результатами розгляду прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 доплати одноразової грошової допомоги.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року № 290 затверджено Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках (далі - Положення № 290, в редакції чинній на момент отримання інвалідності позивачем та встановлення інвалідності).
Відповідно до абз. 2 п. 1 Положення № 290 виплата зазначених компенсаційних сум проводиться у конвертованій валюті (доларах США) або в національній валюті України за офіційним курсом Національного банку на день виплати (за бажанням одержувачів).
Відповідно до п.2 Положення № 290 виплата компенсаційних сум проводиться Пенсійним фондом за рахунок коштів державного бюджету, що перераховуються в кожному конкретному випадку Пенсійному фонду Міністерством оборони та Міністерством внутрішніх справ на підставі списків осіб, які мають право на одержання компенсаційних сум, наданих зазначеними міністерствами.
Згідно з п.5 Положення № 290 компенсаційні суми виплачуються в разі, серед іншого, встановлення інвалідності в межах одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН.
Відповідно до п. 7 Положення № 290 у разі встановлення інвалідам II і III груп протягом одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва більш високої групи інвалідності або смерті інваліда виплачується в установленому порядку різниця в розмірах компенсаційних сум, зазначених у пункті 6.
Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Відповідно до абз. 1 п. 4.1 розділу IV Положення № 530 (в редакції чинній на момент отримання інвалідності позивачем та встановлення інвалідності) компенсаційні суми виплачуються згідно з Положенням про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, а також в інших окремих випадках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року № 290 (зі змінами), у разі: установлення інвалідності в межах одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби в складі Миротворчих Сил ООН.
Відповідно до п. 4.3 Положення № 530 для отримання компенсаційних сум до обласного військового комісаріату подаються такі документи:
1) інвалідами:
заява (довільної форми) на ім'я Голови правління Пенсійного фонду України про виплату компенсаційних сум згідно з постановою, зазначеною у пункті 4.1 цього розділу (із зазначенням валюти, найменування банку та його місцезнаходження, номера особистого рахунку, на який необхідно перерахувати кошти);
копія довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності;
копія виписного епікризу чи витягу з історії хвороби від лікувальної установи національного контингенту або іншого військово-медичного документа, який підтверджує факт і дату отримання поранення, контузії чи каліцтва під час виконання обов'язків військової служби в складі національного контингенту чи національного персоналу;
висновок Міністерства охорони здоров'я України про ступінь втрати працездатності у відсотках згідно з Керівними принципами оцінки стійких порушень Американської медичної асоціації, складений відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 06 листопада 2006 року № 731 "Про проведення медико-соціальної експертизи колишніх військовослужбовців Українського миротворчого контингенту під егідою ООН", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2006 року за N 1223/13097;
витяг з наказу командира військової частини про настання нещасного випадку із зазначенням дати, місця, причин нещасного випадку, прізвища, імені та по батькові постраждалого;
копія довідки командира військової частини або військового комісаріату про проходження служби, у тому числі в складі національного контингенту чи національного персоналу;
копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації);
копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою).
Зазначені у підпунктах 1, 2 цього пункту документи мають бути засвідчені в установленому порядку відповідними посадовими особами.
На підставі вищевказаних документів складаються список військовослужбовців, які стали інвалідами при виконанні обов'язків військової служби у складі національного контингенту, та список військовослужбовців, які загинули при виконанні обов'язків військової служби у складі національного контингенту (додатки 7 та 8), які підписуються обласним військовим комісаром і начальником відділу соціального забезпечення обласного військового комісаріату та скріплюються печаткою.
Оформлені списки і документи надсилаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України.
Посадові особи, відповідальні за оформлення документів на виплату компенсаційних сум, призначаються наказами обласних військових комісарів.
Згідно з п. 4.4. Положення № 530 при оформленні документів для отримання виплати від ООН обласний військовий комісаріат подає до Департаменту фінансів Міністерства оборони України:
висновок Міністерства охорони здоров'я України про ступінь втрати працездатності у відсотках згідно з Керівними принципами оцінки стійких порушень Американської медичної асоціації, складений відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 06 листопада 2006 року N 731 "Про проведення медико-соціальної експертизи колишніх військовослужбовців Українського миротворчого контингенту під егідою ООН", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2006 року за N 1223/13097;
копію військово-медичного документа, який підтверджує факт і дату отримання поранення, контузії, каліцтва чи захворювання під час виконання обов'язків військової служби в складі Миротворчих Сил ООН;
копію довідки командира військової частини або військового комісаріату про проходження служби в складі Миротворчих Сил ООН;
копії сторінок паспорта постраждалого або копії сторінок паспортів членів сім'ї загиблого (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації);
копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
витяг з наказу командира військової частини про настання нещасного випадку із зазначенням дати, місця, причин нещасного випадку, прізвища, імені та по батькові постраждалого;
список військовослужбовців, які стали інвалідами при виконанні обов'язків військової служби у складі національного контингенту, або список військовослужбовців, які загинули при виконанні обов'язків військової служби у складі національного контингенту (додатки 7, 8).
Наказом Міністра оборони України від 26 жовтня 2016 року № 564 затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Положення № 564).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Положення № 564 основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", статтею 21-4 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН та постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року N 290 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках".
Відповідно до п. 2 Розділу ІІ Положення № 564 з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана: приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для прийняття рішення про виплату компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, які визначаються Організацією Об'єднаних Націй відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН та постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року N 290 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках"; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів; приймати рішення про виплату компенсаційних сум в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, а в окремих випадках - після надходження коштів від Секретаріату ООН.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до п. 5, п.7 Положення № 290 в редакції чинній на момент отримання інвалідності позивачем, визначено перелік випадків, коли особам виплачуються компенсаційні суми. Так, компенсаційні суми виплачуються в разі: встановлення інвалідності в межах одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, та у разі встановлення інвалідам II і III груп протягом одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва більш високої групи інвалідності або смерті інваліда виплачується в установленому порядку різниця в розмірах компенсаційних сум, зазначених у пункті 6.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, позивач отримав травму 27 жовтня 2005 року, ІІІ група інвалідності йому встановлена 05 лютого 2008 року, а ІІ група інвалідності (під час повторного огляду) встановлена позивачу 20.03.2017 року, тобто більше ніж через річний строк з дня поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби у складі миротворчих сил ООН, та встановлення більш високої групи інвалідності.
Також, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції чинній на момент встановлення інвалідності позивачу) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 9 ст. 16 вказаного закону, якщо військовослужбовці, військовозобов'язані або резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, проходять службу у військовому резерві, та члени їх сімей одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цією статтею, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими законами, виплата відповідних грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором особи, яка має право на отримання таких виплат.
Вказане також кореспондується з ч. 7 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції чинній на момент звернення позивача про виплату компенсаційних сум, якою визначено, що якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
Як встановлено судом, позивач 26.03.2010, згідно рішення Комісії Міністерства оборони України від 15.04.2009 №4, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №499, отримав одноразову грошову допомогу, на підставі довідки МСЕК серія ХМ №124353 від 05.02.2008 в розмірі 48 місячного грошового забезпечення в сумі 18849,60 грн.
Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи копіями Витягу з наказу Військового комісара Хмельницького обласного військового комісаріату від 16.03.2010 року №94 про виплату ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року №284 та довідки МСЕК серія ХМ №124353 від 05.02.2008 одноразової грошової допомоги у сумі 18849,60 грн, та Витягу з Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 15.04.2009 року №4 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у сумі 18849,60 грн.
Відтак, суд вважає, що позивач ще у 2010 році скористався своїм правом на отримання одноразової допомоги з підстав, передбачених статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Судом також взято до уваги, що будь-яких інших доводів та обґрунтувань протиправності оскаржуваного рішення позивачем не наведено.
Отже, враховуючи вищенаведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Отже, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки, позивач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа Хмельницький обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України від 22.11.2018 року №248/3/6/2088 та зобов'язання Міністерства оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 травня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29007 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Міністерство оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168 , код ЄДРПОУ - 00034022) Третя особа:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вулиця Героїв Майдану, 64, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя ОСОБА_3