
Провадження № 3/243/1282/2019
Справа № 243/2249/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2019 року м. Слов’янськ
Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О.В., розглянувши матеріали, які надійшли із Бахмутського відділу поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1, який працює водієм таксі «3202» м. Слов’янська, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ВСТАНОВИЛА:
07 лютого 2019 року, о 20 год. 00 хв., в районі будинку № 64 по вул. Димитрова м. Слов’янськ Донецької області, ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп’яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, хитка хода. Від проходження огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність встановлена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
07 лютого 2019 року відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, серія: ОБ № 021877, за ч. 1 ст. 130 КУпАП, в якому останньому, під підпис були роз’яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України, а також повідомлено про дату та час розгляду адміністративної справи в суді.
ОСОБА_1, який належним чином повідомлявся про місце, дату та час розгляду справи, в жодне із призначених судових засідань не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення судового засідання, чи розгляд справи у його відсутності від нього до суду не надходило.
За правилами статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення справи. Частиною 2 цієї статті не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ст. 130 КУпАП.
Як зазначає у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Суд наголошує на тому, що за своїм змістом ст. 268 КУпАП націлена саме на добросовісне користування своїми правами та можливість на умовах змагальності їх захищати.
Судом встановлено, що особа відносно якої вирішуються питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 був обізнаний про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, а також повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи в суді, однак не вжив заходів для явки в суд, та письмових заперечень проти протоколу не подав.
Попри те, що особа не отримала або ухилилася від отримання судової повістки, її право на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було. Особі повинно бути відомо про час і місце розгляду справи, оскільки є можливість стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. З таким висновком погодився ЄСПЛ у рішенні у справі «ОСОБА_2 проти Росії» № 12307/16.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, однак не з’явилась в судове засідання, не подавши клопотання про його відкладення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Процесуальна форма та зміст оригіналу протоколу відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом п. 2.9.а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов’язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 3 грудня 2005 року № 14, судом слід ураховувати, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника. Для притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, які знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважається закінченим з моменту, коли правопорушник почав рухатись.
Вимоги вищезазначеного пункту 2.5 ПДР України ОСОБА_1 дотримано не було.
Винність ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
даними протоколу про адміністративне правопорушення, серія: ОБ № 021877, складеного уповноваженою посадовою особою у встановленому законом порядку, згідно із яким 07 лютого 2019 року, о 20 год. 00 хв., в районі будинку № 64 по вул. Димитрова м. Слов’янськ Донецької області, ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп’яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, хитка хода. Від проходження огляду на стан сп’яніння за допомогою алкотестера Drager відмовився в присутності двох свідків, був направлений на огляд до ВСП КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорськ» у м. Слов’янськ, де від проходження огляду на стан сп’яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність встановлена ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 2).
доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3, від 07 лютого 2019 року, який показав, що 07 лютого 2019 року о 20 год. 00 хв. в його присутності та присутності іншого свідка, водій автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_1, відмовився від проходження огляду на стан сп’яніння за допомогою алкотестера Drager, пояснюючи це бажанням пройти медичне освідування в спеціалізованому закладі (а.с. 8).
доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями свідка ОСОБА_4, від 07 лютого 2019 року, який показав, що 07 лютого 2019 року він був запрошений співробітниками поліції як свідок до наркологічного диспансеру м. Слов’янськ, де в його присутності ОСОБА_1 продув представлений медичними працівниками прилад Drager, за наслідками чого був отриманий результат 0,23 %. Від надання біосередовищ (сечі) ОСОБА_1 відмовився (а.с. 6).
доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями свідка ОСОБА_5, лікаря ВСП КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорськ» у м. Слов’янськ, від 07 лютого 2019 року, який показав, що 07 лютого 2019 року, ОСОБА_1 продув прилад Drager, за наслідками чого був отриманий результат 0,23 проміле алкоголю. Від надання біосередовищ (сечі) ОСОБА_1 відмовився, що є відмовою від проходження медичного огляду (а.с. 7).
Згідно із висновком ВСП КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорськ» у м. Слов’янськ, № 50, від 07 лютого 2019 року, 07 лютого 2019 року о 20 год. 52 хв. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, від проходження медичного огляду на стан сп’яніння відмовився (а.с. 3).
Згідно із доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями ОСОБА_1, від 07 лютого 2019 року, останній зазначив, що 07 лютого 2019 року він керував автомобілем НОМЕР_2 по вул. Димитрова в м. Слов’янськ. Після зупинки його співробітниками поліції, від проходження огляду на стан сп’яніння за допомогою алкотестера Drager він відмовився, погодившись пройти медичний огляд в наркологічному диспансері м. Слов’янськ, де він продув алкотестер Drager, який показав результат 0,23%. Надати біосередовищє (сечу) він не міг оскільки не хотів у туалет. Зазначив, що вранці він випив 0,5 л. пива, після чого поїв та ліг спати (а.с. 5).
Згідно із довідкою Слов’янського ВП ГУ НП в Донецькій області, ОСОБА_1, повторності за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП не має. Посвідчення водія ЯНА №716892 від 20 жовтня 2004 року, ВРЕР м. Слов’янськ, категорії «В,С» - не здано (а.с. 9).
Згідно із рапортом поліцейського Бахмутского ВП ГУ НП в Донецькій області від 03 квітня 2019 року, 07 лютого 2019 року ним був складений адміністративний протокол серія: ОБ № 021877, за ст. 130 ч. 1 КУпАП на водія ОСОБА_1 з його поясненнями та поясненнями свідків, а також був проведений відеозапис в присутності двох свідків, після чого запис був записаний на відеодиск № 1, який був доданий до адміністративного матеріалу, після чого відеозапис був видалений. У зв’язку із чим в матеріалах справи зазначений відеозапис відсутній, йому невідомо (а.с. 16).
Оцінивши наведені докази в їх сукупності, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд приходить до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та доведеність його вини.
За встановлених обставин, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Крім того, відповідно до положень ст. 401 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 підлягає стягненню також судовий збір на користь держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 40-1,130,188-28, 280,283-284,287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИЛА:
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та піддати його адміністративному стягненню в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу на користь держави на р/р: 31112149005001, отримувач Донецьке УК/Дон.Обл./ 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38033949, банк отримувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, код банку отримувача (МФО) 899998, в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави - отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) – 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, р/р 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області.
Строк пред’явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_6