Рішення № 81558875, 07.05.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2019
Номер справи
360/1451/19
Номер документу
81558875
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

07 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1451/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04 квітня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в м. Лисичанську), у якому просив суд:

- визнати неправомірними дії УПФУ у м. Лисичанську щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії з урахуванням Довідки № 937 про заробітну плату для обчислювання пенсії від 08.09.2015, виданої ВП шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія»;

- зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Довідки № 937 про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2015, виданої ВП шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.10.2016 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку. Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 30.11.2017 у справі № 415/3024/17, окрім іншого, зобов'язано УПФУ в м. Лисичанську врахувати ОСОБА_1 стаж роботи на підземних роботах з повним робочим днем на шахті «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» в якості учня прохідника з 19.08.1985 по 26.03.1986 за Списком № 1 та період роботи в ДП «АТЕК-95 Сервіс» з 08.06.2005 по 06.07.2007 за Списком № 2 та призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з 26.07.2016.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 постанова Лисичанського міського суду Луганської області від 30.11.2017 у справі № 415/3024/17 змінена. У четвертому абзаці резолютивної частини постанови виключили слова «та призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з 26 липня 2016 року». Додано до резолютивної частини постанови абзац наступного змісту: «Зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.10.2016 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновку суду».

В пакеті документів, які позивач надавав в управління під час звернення за призначенням пенсії, була присутня Довідка № 937 про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2015, видана відокремленим підрозділом шахта «Трудівська», але спеціаліст УПФУ яка займалась нарахуванням моєї пенсії зазначила, що з 1 січня 2016 року довідки про заробітну плату не мають значення для визначення розміру пенсії.

Спілкуючись з іншого питання з Головним управлінням ПФУ в Луганській області позивач отримав відповідь, з якої довідався про можливість використати для розрахунку розміру пенсії заробіток за будь - які 60 місяців поспіль. В Довідці № 937 врахований період у 55 місяців, але на підприємствах, де працював позивач до і після зазначеного періоду, у видачі довідок про заробітну плату під час підготовки документів для призначення пенсії позивачу відмовили. За порадою спеціаліста Головного управління позивач звернувся до співробітника пенсійного фонду у м. Лисичанську за попереднім розрахунком розміру пенсії з урахуванням Довідки № 937. Розрахунки довели, що, навіть з використанням нульової зарплати у недостатніх 5-ти місяцях, пенсія зміниться в більшу сторону.

01.02.2019 позивач подав заяву до УПФУ у м. Лисичанську про перерахунок розміру призначеної мені пенсії з врахуванням Довідки № 937. 06.02.2019 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.

Позивач вважає такі дії протиправними та вимушений звернутись до суду для захисту своїх прав.

Ухвалою суду від 08.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 1-2).

19.04.2019 за вх. № 22484/2019 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 22), у якому останній заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.

Розмір пенсії за віком визначається згідно статті 27 Закону відповідно до набутого стажу та заробітної плати.

Відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до пункту 2.1. Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії в відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкова державне страхування», затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року за № 22-1 (зі змінами) до заяви про призначення (перерахунок) пенсії подається за бажанням пенсіонера довідка про заробітну плату по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місце знаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку первинних документів.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи в:вдається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією.

Тобто, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.

Надану довідку про заробітну плату управлінням не може бути прийнято для перерахунку пенсії оскільки для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за 60 календарних місяців, довідка за 55 місяців та до неї не надані вищезазначені документи.

З огляду на вищезазначене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, є пенсіонером, перебуває на обліку в УПФУ в м. Лисичанську як отримувач пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах (арк. спр. 15-16, 50).

21.10.2016 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську з заявою про призначення пенсії за віком, зареєстрованою за № 3397 (арк.спр. 24-25).

Рішенням УПФУ в м. Лисичанську від 17.01.2017 «Про відмову в призначенні пенсії згідно статті 13 п. б Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1» позивачу відмовлено в призначенні пенсії через відсутність необхідного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці (арк.спр. 61-62), про що направлено позивачу повідомлення від 06.03.2017 № 3518/08-31 (арк.спр. 63-64).

Позивач оскаржив рішення відповідача від 17.01.2017 в судовому порядку.

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 30.11.2017 у справі № 415/3024/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано неправомірними дії УПФУ в м. Лисичанську щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем на шахті «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» в якості учня прохідника з 19.08.1985 по 26.03.1986 за Списком № 1 та період роботи в ДП «АТЕК-95 Сервіс» з 08.06.2005 по 06.07.2007 за Списком № 2; скасовано рішення УПФУ в м. Лисичанську від 06.03.2017 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до вимог статті 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» через відсутність необхідного пільгового стажу; зобов'язано УПФУ в м. Лисичанську врахувати ОСОБА_1 стаж роботи на підземних роботах з повним робочим днем на шахті «Трудовська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» в якості учня прохідника з 19.08.1985 по 26.03.1986 за Списком № 1 та період роботи в ДП «АТЕК-95 Сервіс» з 08.06.2005 по 06.07.2007 за Списком № 2 та призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з 26.07.2016 (арк.спр. 85-87).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 у справі № 415/3024/17 постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 30.11.2017 у справі № 415/3024/17 змінено, додано до резолютивної частини постанови абзац такого змісту: «Зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.10.2016 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновку суду»; п'ятий абзац резолютивної частини постанови викладено у такій редакції: «Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 гривень 00 копійок», в іншій частині постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 30.11.2011 залишено без змін (арк.спр. 83-84).

25.06.2018 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську з заявою про перерахунок пенсії через зміну надбавки, зареєстрованою за № 1527 (арк.спр. 53-54).

Розпорядженням УПФУ в м. Лисичанську від 02.07.2018 № 857084 здійснено перерахунок пенсії позивача через зміну надбавки з 01.07.2018 (арк.спр. 50).

01.02.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми, в якій просив провести перерахунок розміру призначеної йому пенсії з урахуванням довідки № 937 про заробітну плату для обчислення пенсії, надану позивачу ВП «Шахта Трудівська». До заяви позивач додав довідку № 937 від 08.09.2015 ВП «Шахта Трудівська» (арк. спр. 9,11, 58).

Листом від 16.02.2019 № 1327/02-32 відповідач з посиланням на статті 27 та 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пункту 2.1, 2.10 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, повідомив позивача про те, що надану довідку про заробітну плату управлінням не може бути прийнято для перерахунку пенсії оскільки для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за 60 календарних місяців, довідка за 55 місяців та до неї не надані первинні документи (арк. спр. 12, 57).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до розділу 1 Порядку № 22-1 звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою.

Відповідно до п.1.1 Порядку № 22-1 надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Частиною першою статті 44 Закону № 1054 визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

На підставі частини п'ятої статті 45 Закону № 1054 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7. Порядку № 22-1).

Приймання, оформлення і розгляд документів врегульований розділом IV вищевказаного Порядку № 22-1, згідно з пунктом 4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Тобто, Порядком № 22-1 чітко встановлено форму заяви про перерахунок пенсії.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Отже, законодавцем чітко визначено, що для призначення пенсії необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 4.1 Порядку (додаток 2) форми.

Оглядом заяви ОСОБА_1 від 01.02.2019 про перерахунок розміру пенсії встановлено, що вона складені у довільній формі та не відповідає зразку, встановленому додатком 2 Порядку № 22-1 (арк.спр. 11).

Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на призначення пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в Порядку № 22-1.

Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства.

Аналогічна правова позиція щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 у справі № 601/198/16.

Таким чином, оскільки позивач не звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії саме встановленого Порядком № 22-1 зразка, відповідач не мав підстав для прийняття рішення про перерахунок чи відмову в перерахунку розміру пенсії, в нього виник обов'язок надати відповідь на звернення згідно з Законом України «Про звернення громадян», який відповідач виконав шляхом направлення позивачу листа від 06.02.2019 № 1327/02-32.

Щодо доводів, викладених відповідачем у листі від 06.02.2019 № 1327/02-32, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до абзацу першого підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (абзаци перший-третій пункту 2.10 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1).

Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17.

Судом встановлено, що довідка від 08.09.2015 № 937 про заробітну плату для обчислення пенсії видана Відокремленим підрозділом «Шахта «Трудівська» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», містить відомості про суми заробітної плати за період з вересня 1985 року по березень 1990 року включно, тобто 55 місяців, з зазначенням, що підставою її видачі є особистий рахунок за період 01.09.1985 - 31.03.1990 № 5325, який знаходиться за адресою: м. Донецьк-39, вул. Раціоналізаторів, 36 (арк.спр. 9).

Згідно із частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини першої статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно із пунктом 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 03.05.2019 за № НОМЕР_2 Відокремлений підрозділ «Шахта «Трудівська» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» знаходиться за адресою: 83039, Донецька область, м. Донецьк, Петровський район, вул. Раціоналізаторів, буд. 36 (арк.спр. 81-82).

Місцезнаходженням Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», до складу якого входить Відокремлений підрозділ «Шахта «Трудівська» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», яким видано спірну довідку від 08.09.2015 № 937, є Донецька область, м. Вугледар, 85670, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 03.05.2019 за № 1005301252 (арк.спр. 67-80).

Суд зазначає, що Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Абзацом 2 статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, включено м. Луганськ. Дію зазначеного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.

Вищевказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" м. Донецьк та м. Вугледар Донецької області є територіями проведення антитерористичної операції.

Таким чином, як ВП «Шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», так і ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» дійсно знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, спірна довідка видана 08.09.2015, тобто після початку проведення антитерористичної операції, і у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на територіях м. Вугледар та м. Донецьк відповідач позбавлений можливості провести перевірку відповідності записів довідки первинним документам.

Разом з тим, Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 у справі № 527/1655/17 зроблено висновок, що неможливість проведення відповідачем перевірки первинних документів та відсутність доступу до таких документів не пов'язано з волею позивача, однак така обставина не означає, що відповідач має беззаперечно враховувати при призначенні пенсії довідку про заробітну плату, яка не підтверджується жодними документами та містить сумнівні відомості.

З огляду на наведене, оскільки заробітна плата із страхового стажу до 01 липня 2000 року може братися для обчислення пенсії тільки на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, відсутні правові підстави для перерахунку позивачу пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з вересня 1985 року по березень 1990 року на підставі довідки від 08.09.2015 № 937 про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої ВП «Шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».

Також суд зауважує, що згідно з записами у трудовій книжці НОМЕР_3, виданої на ім'я ОСОБА_1 07.10.1977, на шахті «Трудівська «Донецького виробничого об'єднання з видобутку вугілля Ордену Жовтневої Революції позивач працював з 19.08.1985 по 25.12.1990, тобто менше 60 календарних місяців. До серпня 1985 року позивач працював у установі ЮЕ 312/52 УВС Донецького облвиконкому, а після грудня 1990 року - у МП «Екосервіс» на Крайній Півночі (Магаданська область) (арк.спр.7-8).

Спірна довідка містить відомості про суми заробітної плати за період з вересня 1985 року по березень 1990 року включно, тобто 55 місяців, в той час як умовами застосування положень частини першої статті 40 Закону № 1058 та реалізації права позивача на обчислення пенсії з врахуванням заробітної плати за період страхового стажу до 30 червня 2000 року є обов'язкова наявність саме відомостей щодо заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

При цьому позивачем не надано довідок про заробітну плату для обчислення пенсії з установи ЮЕ 312/52 УВС Донецького облвиконкому або МП «Екосервіс» на Крайній Півночі (Магаданська область), не надано заяв до відповідача щодо врахування заробітної плати за 5 місяців, яких не вистачає до 60 календарних місяців, визначених частиною першою статті 40 Закону № 1058, з нульовими показниками, тому відповідачем правомірно зазначено у листі від 06.02.2019 за вих. № 1327/02-32 про неможливість прийняття спірної довідки для перерахунку пенсії, оскільки для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за 60 календарних місяців, а довідка надана за 55 місяців.

З огляду на наведене, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (код ЄДРПОУ 21792407, 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри, буд. 347) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська