
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
02 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1164/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Борзаниці С.В.
за участю секретаря судового засідання Кравцової Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також позивач), в інтересах якого звернувся представник позивача - адвокат Мальчинін Юрій Олексійович, до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі також відповідач, УПФУ в Попаснянському районі), після уточнення позовних вимог просить:
- визнати неправомірними дії УПФУ в Попаснянському районі щодо не зарахування позивачу до його пільгового (підземного) стажу періодів його роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012, з 01.11.2012 по 28.11.2014;
- визнати неправомірним та скасувати рішення УПФУ в Попаснянському районі від 25.10.2018 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати УПФУ в Попаснянському районі зарахувати позивачу до його пільгового( підземного) стажу періоди роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012, з 01.11.2012 по 28.11.2014 та здійснити перерахунок позивачу раніше призначеної пенсії з дати звернення, тобто з 16.10.2018, та виплатити різницю в пенсії, яка склалася з 16.10.2018.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах та отримує пенсію в УПФУ в Попаснянському районі.
16.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»
Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 25.10.2018 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи.
У рішенні відповідача зазначено, що до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком №1 згідно Закону України «Про підвищення шахтарської праці» зараховано періоди роботи з 26.06.1978 по 29.05.1979, з 30.11.1981 по 06.02.1985, а період роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012 на шахті «Родіна» ДП «Первомайськвугілля» зараховано до пільгового стажу за списком №1 згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виключенням періодів, коли заявник не перебував повний робочий день на підземних роботах.
Також у рішенні зазначено, що згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для призначення пенсії відповідно до норм цього Закону необхідна наявність не менш як 15 років на підземних роботах для чоловіків, а позивачу до такого стажу зараховано тільки 04 роки 01 місяць 06 днів, тобто періоди роботи з 26.06.1978 по 29.05.1979 та з 30.11.1981 по 06.02.1985 на шахті «Родіна» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», зарахувати періоди роботи заявника з 01.04.2004 по 31.07.2005 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на ліквідуємій шахті «Родіна» Кіровської дирекції по ліквідації шахт та з 01.08.2005 по 28.11.2014 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею в ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 04.02.2002, не можливо, бо вони не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах, а уточнюючих довідок не надано.
Також зазначено, що період роботи Позивача з 01.04.2004 по 31.10.2012 згідно матеріалів електронної пенсійної справи вже був раніше зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому зарахувати цей період і період роботи Позивача з 01.11.2012 по 28.11.2014 до пільгового підземного стажу без надання ОСОБА_1 довідок, які уточнюють пільговий характер роботи, та підтвердили б виконання ним роботи під землею протягом повного робочого дня.
До заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1. надав довідки щодо відсутності архівів № 958-959 від 10.10.2018, видані Державним підприємством «Первомайськвугілля», оскільки ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктурізація» знаходиться за юридичною адресою: 91484, Луганська область, м. Луганськ, м. Олександрівськ, вул. Нова, буд. 150, тобто підприємство знаходиться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, визначеній розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Позивач вважає, що у трудовій книжці зазначена вся необхідна інформація, яка підтверджує, що він працював підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею та наявні відомості про проведення атестації робочого місця. Тобто, для підтвердження пільгового трудового стажу за ці періоди Позивачу взагалі не потрібно надавати ще будь-які документи. Відсутність у ОСОБА_1 уточнюючої (пільгової) довідки про характер роботи та характеристику виконуваної роботи, за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не спростовує наявності у нього пільгового стажу роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012, з 01.11.2012 по 28.11.2014, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах, та підтверджує його зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що наявні всі підстави, які свідчать, що рішення УПФУ в Попаснянському районі від 25.10.2018 щодо не зарахування до його пільгового (підземного) стажу періодів роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012, з 01.11.2012 по 28.11.2014, та відмову в перерахуванні пенсії з урахуванням до пільгового стажу спірних періодів є неправомірним та таким, яке підлягає скасуванню. Також вважає, що є всі підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового (підземного) стажу Позивача всі спірні періоди та для зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати звернення.
Позивач заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на уточнену позовну заяву (арк. спр. 58-60), в якому зазначив таке.
Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
На підставі постанови Верховної Ради України «Про зміни в адміністративно- територіальному устрої Луганської області, зміни встановлення меж Перевальського і Попаснянського районів Луганської області» від 07.10.2014 № 1693-VІІ, місто Золоте Попаснянського району Луганської області, де зареєстрований та фактично проживає ОСОБА_1, було підпорядковано Попаснянському району Луганської області. Функції нарахування та виплати пенсії мешканцям м. Золоте були передані управлінню Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області.
Виплата пенсій проводиться за електронними пенсійними справами без наявності паперових носіїв, тобто пенсійні справи отримувачів пенсії залишились в управлінні Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області, у тому числі і пенсійна справа Позивача.
ОСОБА_1 в УПФУ в Попаснянському районі отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
16.10.2018 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На час звернення до управління з заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ОСОБА_1 має загальний стаж роботи 39 років 01 місяць 19 днів, в тому числі на пільгових умовах згідно п. 1 ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 8 років 03 місяців, та за списком №1 згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 04 роки 01 місяць 6 днів.
Згідно матеріалів електронної пенсійної справи № 173121 до пільгового стажу за списком №1 згідно Закону України «Про підвищення шахтарської праці» зараховано період роботи з 26.06.1978 по 29.05.1979 та з 30.11.1981 по 06.02.1985, а період роботи з 01.04.2004 р. по 31.10.2012р. на шахті «Родіна» ДП «Первомайськвугілля» зараховано до пільгового стажу за списком №1 згідно п.1 ч.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виключенням періодів, коли ОСОБА_1 не перебував повний робочий-день на підземних роботах.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 04.02.2002 р. ОСОБА_1 працював з 01.04.2004 по 31.07.2005 в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею на ліквідуємій шахті «Родіна» Кіровської дирекції по ліквідації шахт, у період з 01.08.2005 по 28.11.2014 в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею в ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Зазначені періоди не зараховані управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області до пільгового (підземного ) стажу роботи позивача, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо вимог зобов'язати зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» деяких періодів його трудової діяльності, зазначено наступне.
Дійсно, відповідно до статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Але записи в трудовій книжці не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах на зазначених підприємствах. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професію або посаду, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктурізація» знаходиться за юридичною адресою : 91484, Луганська область, місто Луганськ, місто Олександрівськ, вулиця Нова, будинок 150, тобто підприємство знаходиться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, визначеній розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження", а доступ до архівних документів обмежений.
До заяви щодо перерахунку пенсії позивач не надав довідок, які уточнюють пільговий характер роботи та підтверджують роботу повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, тому період роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012, який згідно електронної пенсійної справи вже був зарахований раніше до пільгового стажу за списком №1 згідно п.1 ч.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та період роботи з 01.11.2012 р. по 28.11.2014 р. зарахувати до пільгового стажу за списком №1 згідно Закону України «Про підвищення шахтарської праці» не має підстав. Щодо наданих Позивачем до заяви про перерахунок пенсії довідок про відсутність архівів від 10.10.2018 № 958-959, виданих Державним підприємством «Первомайськвугілля», у вирішенні спірного питання вони ролі не виграють.
Щодо вимог позовної заяви зобов'язати зарахувати до пільгового підземного стажу періоди роботи з 01.04.2004 по 26.06.2013 та з 26.06.2013 по 28.11.2014 управління зазначає, що згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 04.02.2002 ОСОБА_1 працював з 01.04.2004 по 31.07.2005 в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею на ліквідуємій шахті «Родіна» Кіровської дирекції по ліквідації шахт, а у період з 01.08.2005 по 28.11.2014 в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею в ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», тобто саме ці періоди є спірними.
Щодо вимог позовної заяви зобов'язати здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з дати звернення, тобто з 16.10.2018 та виплатити різницю в пенсії,. яка склалася з 16.10.2018 зазначає, що з практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільного втручання органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь - яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність , що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права. Статтею 58 Закону № 1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. До його повноважень належить питання зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій, у тому числі і на пільгових умовах на підставі документів, встановлених законодавством. Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058- IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто , територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення ( переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.
Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахуваню періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам , у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсій на інший) та перерахунку пенсії.
Щодо вимоги про визнання неправомірним та скасування рішення УПФУ в Попаснянському районі від 25.10.2018 про відмову позивачу в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» зазначено, що відповідно до статті 1 та 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія яких поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві та солі магнієві (солі калієво- магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочій день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі-шахтарі).
Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
На час звернення до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Позивач не має необхідного пільгового стажу роботи, тобто у Відповідача не має підстав для здійснення перерахунку.
Вважає, що рішення УПФУ в Попаснянському районі Луганської області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення шахтарської праці» від 25.10.2018 цілком правомірне.
Щодо вимог позовної заяви в частині стягнення за рахунок асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області сплаченого позивачем судового збору, просимо врахувати що, відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовується на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, справа призначена на 12.04.2019 (арк. спр. 1-2).
12.04.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 02.05.2019 (арк. спр. 46).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в УПФУ в Попаснянському районі та отримував пенсію на пільгових умовах (арк. спр. 33).
16.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (арк. спр. 34).
Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 25.10.2018 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи. (арк. спр. 31-32).
У рішенні відповідача зазначено, що до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком №1 згідно Закону України «Про підвищення шахтарської праці» зараховано періоди роботи з 26.06.1978 по 29.05.1979, з 30.11.1981 по 06.02.1985, а період роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012 на шахті «Родіна» ДП «Первомайськвугілля» зараховано до пільгового стажу за списком №1 згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виключенням періодів, коли заявник не перебував повний робочий день на підземних роботах.
Також у рішенні зазначено, що на час звернення із заявою позивач має загальний стаж роботи 39 років 1 місяць 19 днів, в тому числі на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 8 років З місяці, та за списком №1. згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4 роки 1 місяць 6 днів.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 04.02.2002 позивач працював з 01.04.2004 по 31.07.2005 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на ліквідуємій шахті «Родіна» Кіровської дирекції по ліквідації шахт, з 01.08.2005 по 26.06.2013 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею в ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Відповідно до записів трудової книжки у 2004, 2008, 2010 роках проводилася атестація робочих місць за умовами праці професія електрослюсар підземний підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.
З 26.06.2013 позивач переведений на дільницю по відкачуванню води ш-ти «Родіна» електрослюсарем підземним четвертого розряду з повним робочим днем на підземних роботах, 28.11.2014 звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію (а.с.9-11, 40-42).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей
Згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список № 1)
Розділом I Списку № 1 визначені «ГІРНИЧІ РОБОТИ», в якому зазначено - «Видобування корисних копалин».
Пунктом 1 Розділу I Списку № 1 визначені дві категорії працівників на підземних роботах в шахтах на видобуванні корисних копалин, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме:
1) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;
2) працівники, які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Таким чином, самим Списком № 1, на який є пряме посилання у статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при визначенні поняття «шахтарі», наявна категорія працівників, які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Як встановлено матеріалами справи, позивач в період з 01.04.2004 по 31.07.2005 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на ліквідуємій шахті «Родіна» Кіровської дирекції по ліквідації шахт, а з 01.08.2005 по 26.06.2013 - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею в ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
При цьому записами трудової книжки позивача у 2004, 2008, 2010 роках підтверджується, що проводилася атестація робочих місць за умовами праці, і робота за професією «електрослюсар підземний» підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.
Загальний стаж роботи на вказаних посадах складає 15 років 4 місяці.
Трудова книжка позивача має запис про те, що з 26.06.2013 позивач переведений на дільницю по відкачуванню води ш-ти «Родіна» електрослюсарем підземним четвертого розряду з повним робочим днем на підземних роботах, а 28.11.2014 звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. При цьому трудова книжка не має записів, що після переводу на дільницю по відкачуванню води ш-ти «Родіна» посада була атестована як така, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.
Як наслідок, цей період: з 26.06.2013 по 28.11.2014 судом не може бути визнаний як такий, що підтверджує право позивача на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.
Також матеріалами справи встановлено, що відповідач мав у своєму розпорядженні (в пенсійній справі позивача) копію трудової книжки із записами про атестацію робочих місць, на яких працював позивач, та мав можливість правильно розрахувати його пільговий стаж.
Таким чином, 15 років 4 місяці роботи позивача за період з 01.04.2004 по 31.10.2012 та з 01.11.2012 по 26.06.2013 відповідають визначеним Списком №1 критеріям, які повинні враховуватися при визначенні поняття «шахтарі» згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Як наслідок, відповідач мав у своєму розпорядженні необхідні документи, які давали можливість визначити правильно повний стаж роботи позивача, який надавав останньому право на перерахунок пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо способу захисту порушеного права суд зазначає таке.
Статтею 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд, серед іншого, може прийняти рішення про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.
Частиною 3 ст. 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З урахуванням усіх обставин роботи позивача за період з 01.04.2004 по 31.10.2012 та з 01.11.2012 по 26.06.2013, станом на 16.10.2018 підземний пільговий стаж останнього складає 15 років 04 місяця, що є більше як 15 років, тому норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинні бути застосовані для перерахунку його пенсії.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для перерахунку отримання позивачем пенсії на умовах, визначених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Оскільки у даній справі позов задовольняється, відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 768,40 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з УПФУ в Попаснянському районі на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо не зарахування ОСОБА_1 до його пільгового (підземного) стажу періодів його роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012 та з 01.11.2012 по 26.06.2013 .
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 25.10.2018 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового (підземного) стажу періодів роботи з 01.04.2004 по 31.10.2012 та з 01.11.2012 по 26.06.2013 та здійснити перерахунок позивачу раніше призначеної йому пенсії з дати звернення, тобто з 16.10.2018, та виплатити різницю в пенсії, яка склалася з 16.10.2018.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код: 21792608, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., Попаснянський район, місто Попасна, вулиця Шкільна, будинок 2) на користь ОСОБА_1 (14.10.1958 р. н., код НОМЕР_1, зареєстрована адреса: АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 07 травня 2019 року.
Суддя С.В. Борзаниця