
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/955/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ентерпрайз Солюшн" (вул.Руслана Слободянюка, 213-В, м.Кропивницький, 25014, код ЄДРПОУ 40059809) до Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (вул.Автолюбителів, 2, м.Кропивницький, 25031, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови про застосування штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
12.04.2019р. товариство з обмеженою відповідальністю «Ентерпрайз Солюшн» (надалі - позивач) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач) про:
- визнання протиправною та скасування постанови заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області №043895 від 12.02.2019р. про застосування щодо ТОВ «Ентерпрайз Солюшн» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. на підставі ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Ухвалою суду від 16.04.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи в судовому засіданні призначено на 02.05.2019р.
02.05.2019р. позивачем подано клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.23).
02.05.2019р. в судовому засіданні представником відповідача подано заяву про розгляд справи у письмовому провадженні (а.с.39).
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Зважаючи на те, що учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, подальший розгляд справи здійснюються у письмовому провадженні.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що 05.04.2019р. засобами поштового зв'язку ним було отримано оскаржувану постанову прийняту.
Не погоджуючись з оскаржуваною постановою позивач вказує, що відповідач здійснив контрольний захід з перевищенням повноважень, оскільки п. 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого ПКМУ від 08.11.2006р. №1567 передбачає, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:
- наявність визначених статтями 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- додержання водієм режиму праці та відпочинку.
Отже, перевірка наявності визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом та перевірка додержання водієм режиму праці та відпочинку є двома розмежованими законодавцем заходами контролю, а тому і відповідальність за порушення вказаних вимог є різною.
Крім того, позивача вказує, що відповідачем перевищено повноваження надані йому законодавством при здійсненні контрольного заходу, оскільки відповідно до Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010р. №340, перевірки щодо наявності встановлених тахографі здійснюються виключно на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення, а в даному випадку перевезення здійснювалось по території України.
Також позивач вказує на безпідставність висновку відповідача про відсутність у позивача, як перевізника, визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом; неправильне застосування відповідачем норм законодавства, яким урегульовано використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, та необґрунтованість висновків про їх порушення позивачем; неконкретність формулювання відповідачем змісту порушення, за яке позивач притягнутий до відповідальності.
Відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з підстав викладених у відзиві (а.с.25-30).
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні позовну, виходячи з наступного.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року № 2344-III передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в т.ч. державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою КМУ від 11.02.2015р. №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до п. 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області, управління є структурним підрозділом апарату Державної служби України з безпеки на транспорті.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому Постановою КМУ від 08.11.2006р. №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 24.01.2019р. відповідачем видано направлення на рейдову перевірку №004073 в період з 25.01.2019р. по 27.01.2019р. на автодорозі Н-14 «Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв» 75 км. +812 м.; Н-23 «Кіровоград-Кривий Ріг-Запоріжжя», Новогородківський та Долинський район (а.с.31).
25.01.2019р. посадовим особами відповідача було зупинено автотранспортний засіб: МАН з номерним знаком НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1.
В ході перевірки транспортного засобу встановлено, що ним здійснюється перевезення вантажу, при цьому, згідно товарно-транспортної накладної №762123 від 25.01.2018р., автомобільним перевізником зазначено ТОВ «Ентерпрайз Солюшн» (а.с.36).
За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом від 25.01.2019р. та встановлено порушення, яке полягало у відсутності обов'язкових документів передбачених ст. 48 «Про автомобільний транспорт» - не оформлено (чіп) тахокарта водія та індивідуальну контрольну книжку водія чим порушено наказ Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07.06.2010 року. (а.с.35).
Розділ Акту - пояснення водія про причини порушень, містить власноручний запис водія «ознайомлений, чіпа немає та книжки також обіцяю робити».
12.02.2019р. відповідачем прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №043895, якою до позивача, на підставі ч. 1 абз. 3 ст. 60 «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700 грн., про що позивача було повідомлено листом від 13.02.2018р. (а.с.33,34).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 48 Закону, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, перелік необхідних документів не є вичерпним, оскільки у ст. 48 Закону визначено, що законодавством можуть бути передбачені інші документи необхідні для внутрішніх перевезень вантажів.
Відповідно до пунктів 6.1., 6.3. Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами; водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку (додаток 3).
Згідно пункту 7.1. Положення № 340 перевірка додержання режиму праці та відпочинку водія здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті з дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567.
Пунктом 7.2. Положення № 340 визначено, що головний орган, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху, здійснює перевірку встановленого режиму праці і відпочинку водіїв відповідно до чинного законодавства України.
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України від 24.06.2010 № 385 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.1.4 Інструкції, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Згідно з п.3.3 Інструкції, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до п.3.5. Інструкції перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно п.3.6. Інструкції, перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Виходячи з положень наведених норм, водії транспортних засобів, які обладнані цифровими тахографами повинні надавати інспектору для контролю картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа, а автоперевізники зобовязані здійснювати періодичний контроль за належним використанням водіями карток водія до цифрового тахографу шляхом зберігання впродовж 12 місяців роздруківок даних роботи цифрового тахографу.
Таким чином, саме автомобільний перевізник несе відповідальність за належне використання водіями індивідуальної контрольної книжки водія або протоколу перевірки та адаптації тахографа.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи відповідач надав докази, які повністю доводять правомірність оскаржуваної постанови.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ентерпрайз Солюшн" (вул.Руслана Слободянюка, 213-В, м.Кропивницький, 25014, код ЄДРПОУ 40059809) до Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (вул.Автолюбителів, 2, м.Кропивницький, 25031, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови про застосування штрафу - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник