
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2019 р. Справа№200/3438/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Мозговая Н.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06 березня 2019 року позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, місцезнаходження: Донецька область, м. Доропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.10.2018 року №3444, зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2, який ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер. 12.10.2018 року позивач зверталась до відповідача із заявою про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв'язку з втратою годувальника) згідно ст. 36 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням в.о. начальника управління від 19.10.2018 р. №3444 позивачу відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший у зв'язку з тим, що не були надані документи, що засвідчують факт перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_3 Вважає таку відмову незаконною, оскільки в підтвердження такого факту надавав необхідні документи, зокрема довідку від 28.09.2018 року №714 про те, що ОСОБА_1 та її чоловік проживали разом та вели спільне господарство. Між тим, вказана довідка не була прийнята, оскільки видана установою, яка знаходиться на непідконтрольній українській владі території, а тому є недійсною.
25 березня 2019 року представником відповідача направлений до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню. Зазначає, що позивачем надана довідка №714 від 28.09.2018 року на печатці та штампі якої зазначено м.Донецьк, Донецька область. Тобто, довідка яка надана відповідачем не є належним доказом в розумінні статті 73 КАС України, оскільки видана установою, створеною не у відповідності до законодавства України, містить печатку та штамп «Донецька народна республіка». Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 11.03.2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 06.05.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Не оспорюється сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Добропільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області і отримує пенсію за віком, що збігається із даними пенсійного посвідчення та є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 26 березня 2018 року №0000500597. (а.с. 10)
Судом встановлено, що з 19 жовтня 1977 року ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_3, який ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер. На день своєї смерті ОСОБА_3 був зареєстрований в АДРЕСА_2 разом із дружиною ОСОБА_1, яка перебувала на його утриманні.
Під час проведення антитерористичної операції, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 переїхали до м.Добропілля, де були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується довідками про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи від 26.03.2018р. №0000500597, виданої на ім'я ОСОБА_1 та довідкою від 07.02.2018 р. №0000471996, виданої на ім'я ОСОБА_3
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Добропільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком.
Зазначені обставини підтверджуються: пенсійним посвідчення НОМЕР_3, матеріалами пенсійної справи, свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 НОМЕР_2 (арк. с. 12, 21-81).
Позивач звернулась до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Рішенням від 19.10.2018 року №3444 відповідач відмовив їй у переході на пенсію по втраті годувальника, посилаючись на ненадання підтверджуючих документів про перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Відповідно до частини 2 статті 36 цього Закону непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
Частиною 3 статті 36 цього Закону встановлено, що до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за N 1566/11846 (у редакції Постанови правління ПФУ 07.07.2014 №13-1) далі - Порядок) встановлено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з п. 2.3. до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника сім'ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов'язана з проходженням військової служби.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Донецьк Донецької області.
В матеріалах справи наявні: довідка №714 на ім'я ОСОБА_1 про те, що вона дійсно зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 сумісно з чоловіком ОСОБА_3 по день його смерті, довідка від 28.09.2019 року про склад сім'ї.
Дійсно, відповідно до ст. 9 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (далі - Закон № 1207-VII) ці довідки є недійсними і не створюють правових наслідків.
Однак, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що "Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами...".
Суд приймає до уваги відомості, які зазначені у довідці №714 на ім'я ОСОБА_1 про те, що вона дійсно зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 сумісно з чоловіком ОСОБА_3 по день його смерті, довідці від 28.09.2019 року про склад сім'ї та з огляду на неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цих довідках, хоча й не визнає зазначені довідки офіційними документами.
Враховуючи, що ОСОБА_3 на момент смерті був пенсіонером, тому його дружина ОСОБА_1, яка перебувала на утриманні померлого, так як одержувала від нього допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, оскільки розмір її пенсії був значно меншим, ніж у чоловіка, має право перейти на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, яка в силу Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинна бути їй призначена на підставі довідки №714 на ім'я ОСОБА_1 про те, що вона дійсно зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 сумісно з чоловіком ОСОБА_3 по день його смерті, довідки від 28.09.2019 року про склад сім'ї.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, місцезнаходження: Донецька область, м. Доропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.10.2018 року №3444, зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19.10.2018 року №3444 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший.
Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, місцезнаходження: Донецька область, м. Доропілля, вул. Незалежності, 28А) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) від 12.10.2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Стягнути з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, місцезнаходження: Донецька область, м. Доропілля, вул. Незалежності, 28А) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 грн.
Повний текст судового рішення складено 07 травня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Мозговая Н.А.