
Справа№592/19202/18
Провадження №2/592/969/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2019 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого: судді Бичкова І. Г. ,
за участю секретаря судового засідання: Чайка Т. В. ,
представниці позивача: Муравської А. А . ,
відповідача: ОСОБА_2 ,
представника відповідача: адвоката Безпалого Г. А. ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми цивільну справу за позовом Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, -
В С Т А Н О В И В :
17.12.2018 року директор Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації Батраченко Олена Геннадіївна звернулася до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до ОСОБА_2 про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, в якому вона зазначила про те, що ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.09.2018 року по справі № 592/8767/18 кримінальне провадження відносно ОСОБА_2 обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України було закрито у зв`язку з відмовою потерпілого від обвинувачення у формі приватного обвинувачення. Цивільний позов прокурора, заявлений у кримінальному провадженні, до обвинуваченого ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 14285,53 грн. на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації, витрачених комунальним закладом Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_3 було залишено без розгляду. Судом було встановлено, що 03.05.2018 року близько 19 години 10 хвилин ОСОБА_2 керував власним автомобілем марки ВАЗ 21103, реєстраційний номер НОМЕР_1 та рухався по вул. Ковпака в напрямку до пр-ту Курський м. Суми. Під час руху по вказаній вулиці в районі перехрестя з вул. Веретинівська на зелений сигнал основного світлофора ОСОБА_2 знехтував безпекою дорожнього руху, не врахував дорожню обстановку, не впевнився у безпеці задуманого маневру, а саме: перед початком та зміною напрямку руху з виконанням маневру повороту ліворуч не надав перевагу в русі мотоциклу "Spark SP150R-18" , реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , який в цей час рухався по зустрічній смузі руху, що в подальшому призвело до зіткнення вказаних транспортних засобів. Внаслідок дорожньо-транспортної події потерпілому ОСОБА_3 були заподіяні спричинені середньої тяжкості тілесні ушкодження, що не є небезпечними для життя потерпілого в момент їх заподіяння. Потерпілий ОСОБА_3 у зв`язку з заподіянням тілесних ушкоджень знаходився на стаціонарному лікуванні у ортопедично-травматологічному відділенні з 03.05.2018 року до 22.05.2018 року. Кількість ліжко-днів, проведених в стаціонарі, - 19 днів. На лікування потерпілого ОСОБА_3 було витрачено коштів, згідно довідці комунального закладу "Сумська обласна клінічна лікарня" , в розмірі 14285,53 грн. . Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Згідно ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від злочину. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету. Комунальний заклад "Сумська обласна клінічна лікарня" фінансується з обласного бюджету Сумської області. Обласний бюджет Сумської області, відповідно до ст. 5 Бюджетного кодексу України, є місцевим бюджетом та входить до складу бюджетної системи України. Департамент фінансів Сумської обласної державної адміністрації, що утворюється головою Сумської обласної державної адміністрації, входить до її складу і в межах Сумської області забезпечує виконання поставлених на нього завдань - є органом, уповноваженим на організацію виконання обласного бюджету в частині надходження коштів, розпорядником коштів обласного бюджету Сумської області. Невідшкодування до обласного бюджету Сумської області коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 , є порушення інтересів держави щодо надходження належних коштів до бюджетів всіх рівнів з метою їх подальшого використання для забезпечення завдань і функцій держави та місцевого самоврядування. Таким чином, кошти за лікування потерпілого ОСОБА_3 повинні бути стягнуті з винної особи ОСОБА_2 на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації. Місцеві державні адміністрації відповідно до ст. 28 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" мають право звертатись до суду. Вказані обставини дають підстави для звернення Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації як органа, уповноваженого на організацію виконання обласного бюджету в частині надходження коштів, до суду з метою стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину до відповідного бюджету. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях. Враховуючи вищезазначене, керуючись ст. 68 Конституції України, ст. 1206 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку обчислення фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання" № 5 від 16.07.1993 року, постановою Пленуму Верховного Суду України "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат" № 11 від 07.07.1995 року, в частині зарахування коштів до відповідного бюджету, на утриманні якого знаходиться заклад охорони здоров`я, що проводив лікування потерпілого, вона просила: 1. Стягнути із ОСОБА_2 на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації (одержувач: ГУК у Сумській області, банк одержувача: Державне казначейська служба України, код 37970404, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження" , р/р 31414544018001 ) кошти у розмірі 14285,53 грн. , витрачені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 . 2. Про день розгляду позовної заяви повідомити Департамент фінансів Сумської обласної державної адміністрації. 3. За результатами розгляду справи надіслати на адресу Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації прийняте рішення (вхідний № 56586/18 від 17.12.2018 року) (а. с. 1 - 4) .
16.01.2019 року до канцелярії Ковпаківського районного суду м. Суми надійшов відзив на позовну заяву відповідача ОСОБА_2 , в якому він зазначив про те, що Департамент фінансів Сумської обласної державної адміністрації просить стягнути з нього на свою користь кошти у розмірі 14285,53 грн. , витрачені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 . Вказаний позов він визнає частково. Ця сума складається з вартості одного ліжко-дня за 19 днів перебування потерпілого в комунальному закладі Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" : - заробітна плата 316,49 грн. ; - нарахування на заробітну плату 68,99 грн. ; - харчування 11,70 грн. ; - накладні витрати (опалення, освітлення і т. п. ) 93,36 грн.; - медикаменти 261,33 грн. ; - всього: 751,87 грн. ; 751,87 грн. х 19 дн. = 14285,53 грн. . Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат" № 11 від 07.07.1995 року до справи має бути приєднана довідка - розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Як вбачається з наданої довідки витрати на медикаменти у розмірі 261,33 грн. в день розраховані як середньостатистична сума грошей на одного хворого, який перебував на той час з ортопедично-травмотологічному відділенні. Загальна сума за 19 днів складає 261,33 x 19 = 4965,27 грн. . З вказаною сумою він не згодний та вважає, що вона підлягає виключенню з суми 14285,53 грн. як така, що не відповідає дійсним витратам на використані медикаменти для лікування ОСОБА_3 . З довідки не вбачається які ліки та медикаменти використані на лікування ОСОБА_3 , чому ця сума становить саме 261,33 грн. . Суму витрат на лікування ОСОБА_3 можливо вирахувати на підставі медичної картки стаціонарного хворого (історії хвороби) , але посилання на ці документи в позові немає. Підтвердженням того яка дійсна сума коштів, витрачених на лікування ОСОБА_3 , є наступні документи: 1. Видаткова накладна № ДР-0000270 від 10.05.2018 року на придбання набору імплантатів для остеосинтезу ключиці на суму 3672,00 грн. та чек сплати вказаної суми через АТ КБ "ПриватБанк" . 2. Квитанції № б/н від 11.05.2018 року на суму 2339 грн. та 937 грн. для придбання засобів медичного призначення, медикаментів під час операції, медикаментів під час наркозу, медикаментів у відділенні після операції. Вказані кошти на загальну суму 3672 + 2339 + 937= 6948 грн. ним були сплачені для проведення операції та стаціонарного лікування ОСОБА_3 Крім того, на лікування потерпілого ним особисто були надані 4000 грн. його жінці, підтвердженням чого є розписка на вказану суму. Тому він просив зменшити суму позовних вимог 14285,53 - 4965,27 = 9320,26 грн. . В іншій частині позовні вимоги він визнав (вхідний № 2095 від 16.01.2019 року) (а. с. 18, 19) .
17.01.2019 року директор Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації Батраченко Олена Геннадіївна надала до канцелярії Ковпаківського районного суду м. Суми відповідь на відзив на позовну заяву, в якій вона зазначила про те, що, ознайомившись з відзивом на позовну заяву відповідача, вона надає відповідь на даний відзив. Вона вважає, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи Департаменту стосовно суті позовних вимог. Так, у відзиві на позовну заяву зазначено про те, що відповідачем визнано позовні вимоги частково, а саме: відповідач не згодний з сумою, вказаною у довідці-розрахунку комунального закладу Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" в частині статті - витрати на медикаменти. Між тим Департамент повідомляє про те, що всі розрахунки вартості лікування потерпілого від злочину ОСОБА_3 були здійснені бухгалтерією комунального закладу Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання" № 545 від 16.07.1993 року. Загальна сума коштів 14285 (чотирнадцять тисяч двісті вісімдесят п`ять) грн. 53 коп. , що вказана в довідці № 58 від 13.06.2018 року, була розрахована, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених хворим ОСОБА_3 в ортопедично-травматологічному відділенні та вартості ліжко-дня для даного відділення. Згідно абз. 2 п. 2 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання - визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання. На підставі медичної картки стаціонарного хворого визначається кількість ліжко-днів, а сума витрат на лікування потерпілого від злочину проводиться, виходячи із загальної суми фактичних втрат за місяць на утримання лікувального закладу. Тобто, витрати на лікування потерпілого за один ліжко-день розраховані, виходячи з фактичних витрат лікарні за відповідний період на функціонування вищезазначеного відділення, віднесених до кількості проведених ліжко-днів за відповідний місяць. Сума фактичних витрат лікарні за місяць відображена в бухгалтерських звітах комунального закладу Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" : "Картки аналітичного обліку фактичних видатків" ; "Журналу-ордеру та відомості по рахунку 233" ; Медикаменти та перев`язувальний матеріал" ; "Зведень нарахувань та утримань по заробітній платі" ; кількісні показники лікувального процесу відображені в звіті оргметодвідділу: "Рух хворих та ліжковий фонд стаціонару" . Враховуючи вищевказане, вартість ліжко-дня, що вказана в довідці комунального закладу Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" № 58 від 13.06.2018 року, містить наступні статті витрат: - заробітна плата (розраховується співвідношенням фонду заробітної плати за місяць медичного персоналу відповідного відділення та фактичної кількості ліжко-днів перебування хворих у даному відділенні) , дані беруться зі звітів вказаних вище. По ортопедично-травматологічному відділенню складає 316,49 грн. за 1 ліжко-день; - нарахування на заробітну плату (складає 21,8 % від заробітної плати) по ортопедично-травматологічному відділенню складає 68,99 грн. . Сума нарахувань на фонд заробітної плати згідно чинного законодавства - це загальний затверджений відсоток скоригований з урахуванням заробітної плати інвалідів, які працюють в лікарні; - вартість харчування по закладу складає 11,70 грн. за 1 ліжко-день; - накладні витрати (освітлення, опалення, водопостачання і водовідведення, оплата інших послуг) складають по ортопедично-травматологічному відділенню 93,36 грн. ; - медикаменти - до даної категорії, крім медикаментів, віднесені реагенти для лабораторних досліджень, рентгенівська плівка, витратні матеріали для рентгенівських досліджень, для функціональної діагностики, дезінфікувальні засоби для обробки приміщень, обладнання, тощо - по ортопедично-травматологічному відділенню складають 261,33 грн. . Підсумовуючи вищенаведене, Департамент зазначає про те, що всі розрахунки в довідці комунального закладу Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" стосовно статті витрат - медикаменти - були проведені з урахуванням вимог чинного законодавства з даного питання. На підставі вищевикладеного, у відповідності до ст. 179 ЦПК України, вона просила: 1. Задовольнити позов Департаменту в повному обсязі. 2. Стягнути із ОСОБА_2 на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації (одержувач: ГУК у Сумській області, банк одержувача: Державне казначейська служба України, код 37970404, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження" , р/р 31414544018001 ) кошти у розмірі 14285,53 грн. , витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 (вхідний № 3025 від 17.01.2019 року) (а. с. 26 - 28, 34 - 36) .
У відкритому судовому засіданні представниця позивача - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу управління персоналом управління фінансового та кадрового забезпечення Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації Муравська Алла Анатоліївна позов підтримала, надала суду пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та у відповіді на відзив на позовну заяву. Вона просила позов Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину задовольнити та стягнути із ОСОБА_2 на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації (одержувач: ГУК у Сумській області, банк одержувача: Державне казначейська служба України, код 37970404, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження" , р/р 31414544018001 ) кошти у розмірі 14285,53 грн. , витрачені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 .
У відкритому судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 та його представник адвокат Безпалий Геннадій Анатолійович позов визнали частково, надали суду пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву. Вони просили зменшити суму позовних вимог з 14285,53 грн. до 9320,26 грн. .
Вислухавши пояснення представниці позивача - головного спеціаліста-юрисконсульта відділу управління персоналом управління фінансового та кадрового забезпечення Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації Муравської Алли Анатоліївни, пояснення відповідача ОСОБА_2 та його представника адвоката Безпалого Геннадія Анатолійовича, дослідивши та перевіривши письмові докази справи, встановивши такі юридичні факти та відповідні їм правовідносини, суд дійшов до наступного висновку.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.09.2018 року по справі № 592/8767/18, провадження № 1-кп/592/554/18 було закрито кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 України, звільнивши його від кримінальної відповідальності у зв`язку з примиренням з потерпілим. Цивільний позов прокурора Сумської місцевої прокуратури Іваненка С. О. до ОСОБА_2 про стягнення з нього на користь Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської обласної державної адміністрації в сумі 14285 грн. 53 коп. коштів, витрачених закладом охорони здоров`я на лікування потерпілого, було залишено без розгляду, роз`яснивши про те, що він має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства. Ухвала набрала законної сили 11.09.2018 року (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76223247) (а. с. 7, 8) .
Згідно ч. 1 ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Вказана стаття передбачає, що на особу, яка вчинила злочин, крім загального обов`язку відшкодувати шкоду потерпілому від цього злочину, покладається також обов`язок відшкодувати закладу охорони здоров`я витрати на лікування потерпілого. При цьому дана стаття має застосовуватися не тільки коли особа вчиняє злочин проти життя та здоров`я особи (розд. 2 Особливої частини КК України) , але і у випадку вчинення особою будь-якого іншого злочину, що кваліфікується за іншими статтями КК України, якщо вчинення такого злочину потягло за собою необхідність лікування потерпілих у закладах охорони здоров`я (наприклад, порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 КК України) , порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою (ст. 272 КК України) тощо) . Дана стаття говорить саме про відшкодування витрат, які поніс заклад охорони здоров`я на лікування потерпілого. В разі, якщо витрати на лікування ніс тільки сам потерпілий (наприклад, в разі лікування потерпілого в лікарні приватної форми власності, де офіційно всі медичні послуги є платними) , мова буде йтися про відшкодування витрат потерпілого на лікування, яке буде здійснюватися за правилами ст. 1195 ЦК України. Відшкодування витрат закладу охорони здоров`я має здійснювати особа, яка вчинила злочин. Кошти на відшкодування закладу охорони здоров`я витрат на лікування потерпілого від злочину виплачуються самому закладу охорони здоров`я, якщо він перебуває в приватній власності, або до відповідного бюджету, якщо заклад охорони здоров`я перебуває у державній власності, власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади. Стягнення коштів здійснюється на підставі Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 року № 545.
Із змісту абз. 2 п. 2 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 року № 545, вбачається, що визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.
У відповідності до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" № 11 від 07.07.1995 року (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України № 12 від 03.12.1997 року) судам слід мати на увазі, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993 року. Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Таким чином, оскільки визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання, відтак суд дійшов висновку про те, позов Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину слід задовольнити та стягнути із ОСОБА_2 на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації (одержувач: ГУК у Сумській області, банк одержувача: Державне казначейська служба України, код 37970404, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження" , р/р 31414544018001 ) кошти у розмірі 14285,53 грн. , витрачені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 259, 265, 267, 268, 272 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації (одержувач: ГУК у Сумській області, банк одержувача: Державне казначейська служба України, код 37970404, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження" , р/р 31414544018001 ) кошти у розмірі 14285,53 грн. , витрачені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3
Рішення може бути оскаржене.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається Сумському апеляційному суду через суд першої інстанції - Ковпаківський районний суд м. Суми, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий: І.Г. Бичков