РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2019 року Справа № 580/1044/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовною заявою до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 4 рішення Корсунь- Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь- Шевченківського».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за п. 4 рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського» пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки поширюється лише на батьків дітей, зареєстрованих або постійно проживаючих на території м. Корсунь-Шевченківського, сіл Гарбузин та Саморідня.
Позивач стверджує, що громадяни України незалежно від місця проживання мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.
Від відповідача надійшов відзив на позов в якому останній позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в їх задоволенні, аргументуючи свою позицію тим, що рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського» в частині поширення на батьків дітей, зареєстрованих або постійно проживаючих на території м. Корсунь-Шевченківського, с. Гарбизин та с. Саморідня прийняте з метою урегулювання та вирішення проблеми щодо переповненості дитячих груп ДНЗ м. Корсунь-Шевченківського дітьми, місце проживання яких зареєстроване поза межами м. Корсунь-Шевченківського, на території інших громад, при цьому відповідні громади не бажають відшкодовувати Корсунь-Шевченківській міській раді витрати на перебування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Корсунь-Шевченківського.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
18.10.2018 Корсунь-Шевченківською міською радою прийнято рішення №51-2 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського» (далі – Рішення), яким встановлено розміри плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського та пільги щодо розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах на 2019 рік.
При цьому, п. 4 вищевказаного рішення встановлено, що із 01.01.2019 дія рішення поширюється лише на батьків дітей, зареєстрованих або постійно проживаючих на тереторії м. Корсунь-Шевченківського, с. Гарбузин, с. Саморідня.
Вважаючи, що відповідач при прийнятті рішення №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського» протиправно порушив права на забезпечення безкоштовним харчуванням соціально не захищених верств дітей, що проживають поза межами Корсунь-Шевченківського, с. Гарбузин та с. Саморідня, прокурор звернувся до суду зі вказаним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки відсутні докази, що Корсунь-Шевченківська районна державна адміністрація здійснює дії для вирішення піднятого прокурором питання, то суд вбачає підстави для даного звернення до суду прокурора в інтересах держави.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні визначає Закон України «Про дошкільну освіту».
Частиною 3 ст. 56 Закону України «Про освіту» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.
Згідно з ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
Судом встановлено, що п. 2 рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського» передбачені пільги від сплати розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах на 2019 рік, а саме: батькам або особам, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», - 100 %; дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях, - 100 %; батькам, у сім'ях яких троє та більше дітей, на 50 %; батькам дітей-інвалідів - 100 %; Діти, батьки яких є учасниками бойових дій (учасниками АТО), інваліди війни - 100 %.
З встановленими пільгами суд погоджується та вважає, що відповідач діяв правомірно в цій частині.
Судом також встановлено, що відповідно до п. 4 рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського», Корсунь-Шевченківською міською радою встановлено обмеження, а саме поширення даного рішення із 01.01.2019 лише на батьків дітей, зареєстрованих та проживаючих на території м. Корсунь-Шевченківського, с. Гарбузин та с. Саморідні.
При цьому, як свідчать матеріали справи, у дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського є діти, які мають пільги в оплаті за харчування, проте проживають за межами територіальних одиниць встановлених у п. 4 рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського», а тому такі діти платять за харчування в повному обсязі.
У відзиві відповідач мотивує свої дії тим, що громади, у яких проживають такі діти не бажають відшкодовувати Корсунь-Шевченківській міській раді витрати на перебування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Корсунь-Шевченківського.
Суд сприймає критично таку позицію органу місцевого самоврядування, з огляду на наступне.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Згідно із ст. 6 Закону України «Про дошкільну освіту» одним із принципів реалізації дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про дошкільну освіту» держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.
Таким чином, соціальний захист дітей, який здійснюється відповідно до вищевказаних норм, є державною гарантією і має беззаперечний характер, а тому не може залежати від фінансових ресурсів бюджетів громад.
Крім того, відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Аналогічний принцип закріплений у ст. 9 Закону України «Про дошкільну освіту», якою встановлено, що громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.
Суд звертає увагу Корсунь-Шевченківської міської ради, що застосований нею принцип надання пільг на харчування дітям, які проживають у територіальних одиницях визначених в п. 4 Рішення, несе в собі пряму дискримінацію, по відношенню до дітей, що мають такіж соціальні гарантії, проте проживають в інших територіальних одиницях від визначених п. 4 рішенням.
Суд зазначає, що така позиція органу місцевого самоврядування йде всупереч Конституційним принципам України.
Підсумовуючи викладене суд зазначає про необхідність скасування п. 4 рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь-Шевченківського», з огляду на його протиправність.
Згідно частини 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77,139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт 4 рішення Корсунь - Шевченківської міської ради №51-2 від 18.10.2018 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах м. Корсунь- Шевченківського».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.В. Гаращенко