
Справа № 560/758/19
РІШЕННЯ
іменем України
06 травня 2019 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 26.11.2018 р. про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та зобов'язати повторно розглянути заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є матір'ю п'ятьох дітей, які приживають разом з нею та перебувають на її утриманні. Чоловік з сім'єю не проживає, судовим наказом зобов'язаний сплачувати аліменти, однак не сплачує їх, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, у суді перебуває справа про розлучення подружжя.
23 жовтня 2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
17 грудня 2018 року відповідач листом №492/01-26 повідомив, що до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не було додана інформація про доходи та довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) чоловіка - ОСОБА_2, а тому позивачу відмовлено в призначенні допомоги у зв'язку з відсутністю повного пакету документів.
Рішенням № 1659 Деражнянського УСЗН ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги у зв'язку з відсутністю повного пакету документів.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернулась до суду.
Судом відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та зобов'язано управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації надати належним чином завірені копії документів, що стосуються розгляду заяви про призначення позивачу державної соціальної допомоги.
На виконання ухвали відповідач надав завірені копії документів, що стосуються заяви про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги.
11 березня 2019 року надійшов відзив, у якому відповідач вказує, що рішення про призначення соціальної допомоги приймається органом соціального захисту населення на підставі заяви та пакету документів відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250.
Оскільки позивач не надала довідку про наявність та розмір земельної частки (паю) гр. ОСОБА_2 у визначений строк, їй було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Просить у позові відмовити.
Дослідивши обставини у справі, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю п'ятьох малолітніх дітей, що підтверджується свідоцтвами про їх народження, які є у матеріалах справи. Діти проживають разом з нею та перебувають на її утриманні.
Позивач станом на час подачі позову перебувала у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва серії НОМЕР_2, однак чоловік з сім'єю не проживає, що підтверджується довідкою Лозівської селищної ради № 1175 від 23.11.2018, що є у справі.
Судовим наказом від 01.06.2018 року по справі № 673/696/18 Деражнянським районним судом Хмельницької області стягнуто з ОСОБА_2 на користь позивача аліменти на утримання п'ятьох дітей в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з 23.04.2018 і до досягнення дітьми повноліття.
Постановою Врадіївського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області від 17.09.2018 відкрито виконавче провадження з виконання цього наказу. Оскільки аліменти не були сплачені чоловіком позивача добровільно, а також не були стягнуті державним виконавцем, заборгованість по сплаті аліментів ОСОБА_2 за 2018 рік становить 23131,00 грн.
23 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Рішенням № 1659 Деражнянського УСЗН від 26 листопада 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги у зв'язку з відсутністю повного пакету документів.
17 грудня 2018 відповідач листом №492/01-26 повідомив позивача, що до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не було додано інформацію про доходи та довідку про наявність та розмір земельної частки (паю) чоловіка - ОСОБА_2, а тому позивачу у призначенні допомоги відмовлено у зв'язку з відсутністю повного пакету документів.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним верствам населення.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до ст. 4 Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
-документ, що посвідчує особу;
-довідка про склад сім'ї,
-декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї;
- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в анти терористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250 ( далі - Порядок № 250)
Відповідно до пункту 6 Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Судом встановлено, що до заяви про призначення допомоги позивач додала декларацію про доходи та майновий стан, копію трудової книжки, довідку про склад сім'ї, видану Лозівською селищною радою Деражнянського району, довідку Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області стосовно місця реєстрації чоловіка ОСОБА_2, довідку Лозівської селищної ради Деражнянського району про земельну ділянку, яка перебуває у її власності.
Крім того, позивач подала власноруч написану заяву на розгляд районної комісії по розгляду пропозицій, заяв та скарг з питань субсидій та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якій вказала, що батько дітей аліментів не сплачує, та у суді перебуває справа про розірвання шлюбу.
05 листопада 2018 позивачем відповідачу додатково подано заяву з проханням надіслати запити про витребування довідки про наявність у власності чи користуванні її чоловіка ОСОБА_2 земельної ділянки, оскільки позивач не могла отримати ці документи самостійно.
Управління соціального захисту населення Врадіївської райдержадміністрації Миколаївської області листом №2824 від 14.11.2018 повідомило, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку у відділі соціальних виплат та не отримує жодних видів допомоги.
Згідно з ч. 1 статті 7 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у випадках якщо:
- працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);
- з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;
- у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
- у складі сім'ї є особа з інвалідністю;
- у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Відтак, позивач має право на призначення державної соціальної допомоги місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах.
Що стосується відмови відповідача, суд виходить з наступного.
Законом № 1768-III у статті 7 визначений вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні і виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям шляхом формування переліку обставин, за наявності яких така допомога не призначається.
Відповідач, відмовивши рішенням № 1659 від 26 листопада 2018 року в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з посиланням на відсутність повного пакету документів, не навів жодної з підстав, передбачених Законом, які регламентують випадки, коли допомога не призначається.
Натомість 17 грудня 2018 відповідач листом №492/01-26 повідомив, що до заяви про призначення допомоги не було додано інформацію про доходи та довідку про наявність та розмір земельної частки (паю) чоловіка - ОСОБА_2
З огляду на спосіб формулювання вказаного повідомлення, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв не на підставі закону, застосувавши формальний підхід під час з'ясування обставин, які обумовили прийняте ним рішення.
Так, у вказаному листі - повідомленні відповідач вказує на те, що позивачем не було додано інформацію про доходи. У той же час, позивач надала відповідачу інформацію про доходи, отримані нею, що доводиться матеріалами справи.
Крім того, у поданій позивачем декларації зазначено, що чоловік ОСОБА_2 не працює, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу ( а.с.38), у яких відсутні дані про отриманий ним заробіток у 2018 році а також про сплату страхових внесків.
Згідно довідки-розрахунку зі сплати аліментів за 2018 рік ( а. с. 32), заборгованість по сплаті аліментів ОСОБА_2, який не проживає разом з сім'єю, становить 23131,00 грн., що підтверджує те, що він не сплачує на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання п'ятьох дітей.
Що стосується посилання відповідача на неподання позивачем довідки про наявність та розмір земельної частки (паю) чоловіка ОСОБА_2, суд виходить з того, що позивач повідомила відповідача про те, що надати таку інформацію не має можливості, для чого клопотала про витребування відповідних відомостей Управлінням ( заява від 05.11.2018, а. с. 15)
Відтак, ані фактичні підстави для відмови у призначенні допомоги, зазначені листом №492/01-26, ані підстави, які наведені у статті 7 Закону та п. 10 порядку № 250, у оскаржуваному рішенні від 26.11.2018 року не відображені, оскільки зазначається лише про те, що відмова мотивована ненаданням позивачем повного пакету документів.
Як зазначив Верховний суд у постанові від 03.04.2019 року у справі 3 560/3427/18, відповідно до п. 8 порядку № 250 у разі коли до заяви не додані усі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника, які документи повинні бути подані додатково. Отже, відсутність певного документу є підставою для його додаткового витребування у заявника, однак не може бути підставою для відмови у призначенні допомоги.
Відтак, суд вважає, що Управлінням соціального захисту населення Деражнянської РДА Хмельницької області було відмовлено позивачу у вирішенні її заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з непередбачених законом підстав.
Зважаючи на це, належним способом захисту є скасування рішення та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.10.2018 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з урахуванням правової оцінки, наданої у цьому рішенні.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позов необхідно задоволити.
Судові витрати у справі не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації від 26.11.2018 року про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.10.2018 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та вирішити її з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації (вул. Миру, 39, м. Деражня, Хмельницька область, 32200 , код ЄДРПОУ - 03198405)
Головуючий суддя І.С. Козачок