
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/435/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду адміністративному позові Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - позивач) просить суд:
- визнати неправомірними дії Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (далі - відповідач) щодо винесення постанови про накладення штрафу від 29.03.2019р. ВП №57444035;
- скасувати постанову про накладення штрафу від 29.03.2019р. ВП №57444035 в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем прийнято постанову, якою на Головне управління накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду у справі №824/127/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Вказує, що пенсійним органом добровільно виконано вказане судове рішення та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова № 103), яка обумовлює виплату перерахованих пенсій виділенням коштів на їх фінансування з Державного бюджету.
Позивач зазначає, що в бюджеті Пенсійного фонду України на 2018 рік передбачені бюджетні асигнування на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 з 01.01.2018 року, а суми перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016р. будуть забезпечені в порядку, визначеному постановою № 103. Водночас, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду закладено лише 50 млн. грн. У зв'язку з цим, вважає, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови не врахував положення ч. 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», згідно якої підставою для накладення штрафу є невиконання рішення у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин. На думку позивача, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У зв'язку з цим позивач вважає дії відповідача щодо накладення на управління штрафу неправомірними, а постанову про накладення штрафу незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 22.04.2019р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 22.04.2019р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1.
Відповідач у встановлений судом термін відзив на позовну заяву не подав.
Третя особа у встановлений судом термін письмових пояснень з приводу поданого позову до суду не направила.
Зважаючи на викладене, суд у відповідності до ч.6 ст.162 КАС України вирішує справу за наявними у ній матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.
На підставі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.03.2018р. та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2018р. у справі №824/127/18-а Вінницький апеляційний адміністративний суд видав виконавчий лист, згідно якого:
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року № 13/4268 від 10.05.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецькій області, з 01 січня 2016 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії, перерахованої відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року за № 13/4268 від 10.05.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецькій області, з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.
18.10.2018р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Саінчуком Є.В. відкрито виконавче провадження №57444035 щодо виконання виконавчого листа №824/127/18-а від 02.04.2018р. виданого Вінницьким апеляційним адміністративним судом (а.с. 13).
02.11.2018р. листом за вихідним номером №27492/06 від 30.10.2018р. Головне управління повідомило відповідача про виконання судового рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2018р. у справі №824/127/18-а, а також про те, що перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У зв'язку з цим Управління просило закінчити виконавче провадження у даній справі на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" (а.с.15-16).
29.03.2019р. державним виконавцем Саінчуком Є.В. на підставі ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу по даній справі в розмірі 5100,00грн., про що листом №957 від 29.03.2019 року було повідомлено Головне управління (а.с.17-18).
Позивач не погоджується з прийнятою відповідачем постановою, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У відповідності до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016р. №1404-VІІІ (далі - Закон №1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом статті 18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.63 Закону №1404 за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч.2 ст.63 Закону №1404).
Частиною 1 статті 75 Закону №1404 встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2018р. у справі №824/127/18-а здійснювалося Головним управлінням з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №103 21.02.2018р., якою передбачено порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих сум пенсій, у тому числі, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), у порядку, визначеному даною постановою. У зв'язку з цим вважає, що перерахунок та виплата пенсії стягувачу здійснено органом Пенсійного Фонду правомірно із застосуванням даної постанови Уряду, а відтак рішення суду у справі №824/127/18-а виконано.
Згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено перерахувати з 1 січня 2016р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Виплату перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органом Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (п.3 постанови №103).
Судом встановлено, що у зв'язку з невиконання рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду - 29.03.2019р. державним виконавцем на підставі ст.75 Закону №1404 винесено постанову про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн.
У відповідності до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону №1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Зі змісту спірних правовідносин слідує, що позивач фактично не погоджується із способом виконання рішення суду у справі №824/127/18-а в частині виплати перерахованої пенсії. Водночас, указане рішення суду набрало законної сили.
Згідно з ч.1 ст.33 Закону №1404 за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Судом встановлено, що позивачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, виплата якої здійснюється у порядку встановленому п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (а.с. 19)
Однак, донарахована сума пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року позивачем не була виплачена, що фактично є невиконанням рішення суду, яке набрало законної сили. Відтак, суд доходить висновку, що постанова відповідача про накладення штрафу у сумі 5100, 00 грн. є правомірною, прийнятою у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження».
З приводу доводів позивача про поважність причин невиконання рішення суду та не врахування цього відповідачем при винесенні оскаржуваного рішення суд зазначає, що зі змісту статті 75 Закону №1404 слідує, що на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Статтею 1 Закону №1404 передбачено, що окрім Конституції та цього закону виконавче провадження проводиться на підставі інших законів та нормативно-правових актів, прийнятими відповідно до цього Закону.
Водночас, постанова №103, на яку посилається позивач як на ту, що встановлює порядок виконання рішення суду у справі №824/127/18-а, прийнята не відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", а відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відтак не може врегульовувати порядок виконання рішення суду. Крім того, суд вважає, що відсутність бюджетного фінансування не може обґрунтовувати не виконання рішення суду у порядку, встановленому Законом №1404, як то вважатися поважною причиною такого не виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували факт повного виконання рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2018р. у справі № 824/127/18-а, зокрема, в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги або заперечення.
З огляду на викладені обставини, суд зазначає, що відповідач приймаючи оскаржувану у даній справі постанову про накладення на позивача штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд доходить висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Суд не вирішує питання щодо судових витрат, зважаючи на те, що позивачу відмовлено у задоволенні адміністративного позову, при цьому, докази понесення судових витрат відповідачем у матеріалах справи відсутні, що не суперечить статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ: 40329345)
Відповідач - Відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (вул. Целана,11, м. Чернівці, 58001, код ЄДРПОУ: 02894548)
Третя особа - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1
Суддя В.О. Кушнір