
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2019 р. № 520/2942/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (Харківська область, Харківський район, с. Високий, вул. Бульварна, 12) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної шкоди та відшкодування моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просила визнати дії відповідача протиправними, шо полягають у безпідставній відмові видати пільгові талони на проїзд та зобов'язати відповідача видавати позивачу пільгові талони на проїзд щомісячно у автобусах приміського сполучення: селище Високий - станція метро «Холодна Гора». Стягнути з відповідача на користь позивача 264 грн. матеріальної шкоди за невидані пільгові талони на проїзд за період березень-травень 2019 р. Стягнути з відповідача на користь позивача 5000 грн. у відшкодування моральної шкоди.
Відповідно до положень ст.ст.171, 263, 257 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що 14 березня 2019 року Височанською селищною радою було прийнято рішення, яким затверджено Програму, Порядок, зразок талону для здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на приміських автобусних маршрутах Височанської селищної ради.
Метою Програми є забезпечення реалізації прав окремих категорій громадян на пільговий проїзд автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах Високий - Холодна Гора та відшкодування вартості витрат за перевезення окремих категорій пільгових категорій громадян перевізникові, який здійснює перевезення за маршрутом.
18.03.2019 ОСОБА_1 звернулася до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області з метою отримання талонів на 8 пільгових поїздок на безкоштовний проїзд у автобусах приміського сполучення: селище Високий - станція метро «Холодна Гора».
Відповідачем було відмовлено позивачу у наданні талонів на пільговий проїзд у зв'язку з несплатою ОСОБА_1 120 грн. за вивіз побутових відходів за січень-березень 2019 року.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
З матеріалів справи судом встановлено, що 14.03.2019 Височанською селищною радою було винесено рішення Про затвердження Програми, Порядку, зразку талону для здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на приміських автобусних маршрутах Височанською селищною радою.
Порядком здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування визначено механізм здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян, які мають право безоплатного проїзду автомобільним транспортом загального користування на приміських автобусних маршрутах № 1182, 1608, 1624 відповідно до ст.ст.12, 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», ст.ст.20, 21 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.13 ЗУ «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1994 року № 555 «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354», п.11 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» за рахунок та в межах коштів, передбачених на зазначені цілі (п.1.3 Порядку).
Відповідно до п.1.8 Порядку, обліку підлягають поїздки пільгових категорій громадян, яким відповідно до законодавства України надано право пільгового проїзду в автомобільному транспорті загального користування, а саме: інвалідів війни - згідно з посвідченням «Інваліда війни», учасників бойових дій - згідно з посвідченням «Учасника бойових дій», пенсіонерів за віком - на підставі пенсійного посвідчення, інвалідів та дітей - інвалідів - на підставі посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» або на підставі медичних документів, які підтверджують статус (висновку МСЕК або висновку ЛКК), довідки органу соціального захисту населення про перебування на обліку та документу, який посвідчує особу (за відсутності бланків посвідчення), пенсійного посвідчення.
Згідно п.1 постанови КМУ від 17 травня 1993 р. «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» введено безплатний проїзд для пенсіонерів за віком на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.7).
Підставою для відмови у видачі позивачу талонів на пільговий проїзд стала несплата позивачем 120 грн. за вивіз побутових відходів за січень-березень 2019 року.
Даний факт не заперечується відповідачем у письмових запереченнях, в яких зокрема, зазначено, що інспектором з питань соціального захисту населення, яка є відповідальною за ведення Реєстру пільговиків та видачу талонів на загальних підставах просила пред'явити квитанцію за сплату послуги по вивозу ТВП.
Крім того, відповідач вказує, що рішенням ХІ сесії Височанської селищної ради Vскликання від 10.02.2017 було затверджено наступний порядок видачі документів Височанською селищною радою: при звернення громадян селища до селищної ради за отриманням довідок, рішень сесій, рішень виконавчого комітету, прописки чи виписки за місцем проживання - заявнику пред'являти: квитанцію про сплату земельного податку та акт депутата про відповідність правилам благоустрою прибудинкової території.
Рішенням ХХІІІ сесії Височанської селищної ради VІІ скликання від 05.10.2018 були внесені зміни до вищезазначеного рішення та доповнено про надання квитанції про сплату послуги по вивозу ТПВ при звернення громадян селища до селищної ради для отримання перелічених документів.
Проте, як встановлено п.2.2 Порядку, за отриманням талонів громадяни, що мають право на безкоштовний проїзд згідно з чинним законодавством та вказані у пп.1.8 Порядку, звертаються у селищну раду за місцем реєстрації.
Селищна рада організовує виготовлення талонів, засвідчують їх своєю гербовою печаткою, забезпечують їх зберігання, видачу та облік. Розподіл і поширення талонів проводиться за заявочним принципом (п.2.3 Порядку).
Кількість виданих талонів на місяць - 8 штук. Термін видачі талонів на наступний місяць з 10 по 25 число (п.2.3 Порядку).
Згідно п.2.4 Порядку для отримання талонів громадянин, що має право на безплатний проїзд, звертається до селищної ради та пред'являє особисто такі документи: документ, який підтверджує право на пільги; паспорт.
Видача талонів проводиться селищною радою з відміткою на талоні місяця/року його дії, прізвища, імені, по-батькові пільговика, номера та серії посвідчення чи реквізити іншого документа, який підтверджує право на пільгу, категорії пільговика, номер маршруту. Про одержання талонів пільговик розписується у журналі обліку талонів.
Будь-яких застережень щодо видачі талонів на пільговий проїзд за умови пред'явлення квитанції на оплату послуг по вивозу ТПВ Порядок здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування не містить.
Крім того, така відмова позивачу суперечить постанові Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування».
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» введено безплатний проїзд для пенсіонерів за віком на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах, а також встановлено, що право на безплатний проїзд надається за наявності посвідчення встановленого зразка чи довідки, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який зареєстрований у зазначеній системі і видається на безоплатній основі.
Таким чином, згідно з вищевказаними нормами позивач, як пенсіонер за віком, має право на безкоштовний проїзд на міському пасажирському транспорті загального користування та приміських маршрутах.
Право позивача на безкоштовний проїзд на міському пасажирському транспорті загального користування та приміських маршрутах відповідачем Височанською селищною радою Харківського району Харківської області визнається та не оспорюється.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, дії відповідача, що полягають у відмові ОСОБА_1 у видачі пільгових талонів на проїзд з підстав, не передбачених законом, не можна визнати правомірними, а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині із зобов'язанням відповідача видати позивачу пільгові талони на проїзд у автобусах приміського сполучення.
При цьому, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача видавати пільгові талони на проїзд щомісячно звернені на майбутнє. В цій частині права позивача не є порушеними, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача 264 грн. матеріальних збитків та 5000 грн. у відшкодування моральної шкоди, суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової шкоди)" (зі змінами та доповненнями), під моральною шкодою потрібно розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями чи бездіяльністю інших осіб.
Згідно з частиною другою статті 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом чи або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Відповідно до пункту 5 вищезазначеної Постанови Пленуму Верховного Суду України при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди з'ясуванню підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинового зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача, вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Суду не надано доказів на підтвердження спричинення позивачу саме діями відповідача матеріальних збитків та моральної шкоди, відсутні належні докази, що підтверджують сам факт заподіяння моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру.
ОСОБА_1 не підтверджено завдання їй матеріальних збитків у сумі 264 грн., які розраховані, виходячи із вартості поїздки за березень-травень, здійснення позивачем таких витрат.
Позивач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження причинно-наслідкового зв'язку між бездіяльністю відповідача та завданням йому моральної шкоди, що виразилася у вигляді погіршення фізичного здоров'я, душевних стражданнях, змінах в способі життя, тривалості протиправних дій з боку відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених дій, які полягають у безпідставній відмові у видачі позивачу пільгових талонів на проїзд, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (Харківська область, Харківський район, с. Високий, вул. Бульварна, 12) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної шкоди та відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Височанської селищної ради Харківського району Харківської області, які полягають у безпідставній відмові ОСОБА_1 у видачі пільгових талонів на проїзд.
Зобов'язати Височанську селищну раду Харківського району Харківської області видати ОСОБА_1 пільгові талони на проїзд у автобусах приміського сполучення відповідно до Порядку здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування, затвердженого рішенням ХХVІІ сесії Височанської селищної ради VІІ скликання від 14.03.2019.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко