Рішення № 81532046, 06.05.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2019
Номер справи
500/779/19
Номер документу
81532046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/779/19

06 травня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі позивач, ОСОБА_2) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у місті Тернополі Тернопільської області, в якому просила зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України сформувати та подати до УДКСУ у м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення безпідставно сплачених коштів у розмірі 4713,50 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що вперше придбала житло - квартиру за адресою: АДРЕСА_1. При укладенні даного договору позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу даного нерухомого майна в розмірі 4713,50 грн. Оскільки позивач придбала житло вперше, тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно. Однак, на заяву позивача про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем їй було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4713,50 грн.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 06.05.2019 року о 12:30 год.

У строк, встановлений судом, представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити факти придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивач добровільно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майнам в сумі 4713,50 грн.

06.05.2019 року позивач в судове засідання не прибула, подала письмову заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив дану справу розглядати в порядку письмового провадження, у задоволенні позову просив відмовити з мотивів, викладених у відзиві.

Представник Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника, при вирішенні даної справи покладається на рішення суду. Долучив також до матеріалів справи довідку на підтвердження зарахування коштів до державного бюджету №87 від 11.04.2019 року "Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 4713,50 грн.

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що між ОСОБА_2 та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв", що діяв від свого імені та за рахунок активів Пайового венчурного інвестиційного фонду "Гамма" недиверсифікованого закритого типу в особі Лупійчука Сергія Івановича, який діяв на підставі довіреності від 19.10.2018 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чумак Ю.П. та зареєстрованого в реєстрі за №1232, було укладено договір купівлі - продажу квартири, посвідченого нотаріусом Іваненко О.С., Тернопільський міський нотаріальний округ, та зареєстровано в реєстрі за № 308, у відповідності до якого позивач придбала квартиру, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №87 від 11.04.2019 року підтверджено зарахування до Державного бюджету 01.03.2019 року "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 4713,50 грн.

Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 22.03.2019 року №4324/07 позивача повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз'яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.

Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Факт придбання позивачем нерухомого майна вперше підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованої 05.03.2019 року. Згідно вказаної довідки позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1.

У відповідності до довідки Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" №265 від 01.04.2019 року, ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 в ТВБВ 10019/018 - філії Тернопільське обласне управління ВТ "Ощадбанк" вул.15 квітня, буд 15 а, не включена у списки для приватизації житла.

Згідно довідки ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" від 01.04.2019 року №1232, ОСОБА_2 згідно обліку технічної інвентаризації в м.Тернополі не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м.Тернополі.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.

Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4713,50 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.

Однак, суд не бере до уваги твердження представника Тернопільського ОУПФУ, що відповідач не володіє інформацією та не може встановити придбання житла конкретною особою вперше.

Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позивач вперше придбала житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, та при оформленні документів безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 4713,50 грн. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

У відповідності до вимог статті 139 КАС України, оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, судові витрати підлягають до відшкодування.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у місті Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 3, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ід.№ НОМЕР_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4713 (чотири тисячі сімсот тринадцять) грн. 50 коп. сплаченого згідно квитанції № ПН1067895 від 01.03.2019 року.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ід.№ НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений згідно квитанції № 0.0.1313367854.1 від 01.04.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 травня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.