Ухвала суду № 81531966, 24.04.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
320/2100/19
Номер документу
81531966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

24 квітня 2019 року м. Київ № 320/2100/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до іноземного підприємства "Кока-Кола Беверіджис Україна Лімітед" про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

до суду надійшла заява ГУ ДСНС у Київській області, в якій позивач просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель ІП "Кока-кола Беверіджис Україна".

Дослідивши поданий позов та приєднані до нього документи, суд приходить до висновку про необхідність його повернення, з огляду на таке:

відповідно до ч.1-3 ст.55 КАСУ, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.

Юридична особа, суб’єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Отже, право на участь у розгляді адміністративної справи шляхом звернення до суду із відповідною позовною заявою надано суб'єкту владних повноважень, який діє через свого керівника відповідно до закону, статуту чи положення.

Пунктом 11 Положенням про Головне управління ДСНС у Київській області, яке затверджено наказом ДСНС 04.02.2013 р. №3 у редакції наказу від 21.09.2017 № 507, встановлено коло повноважень начальника управління до яких право на звернення до суду із позовом про зупинення роботи підприємства не віднесено.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що його дія поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною 4 ст.2 цього ж Закону визначено осіб- суб'єктів владних повноважень, яким надано право на здійснення заходів контролю, до числі яких ДСНС не входить.

Згідно ч.4 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

За приписами ч.7 ст.7 вищевказаного Закону на підставі акта, складеного за результатами

здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, у територіального підрозділу ДСНС право на звернення до суду з позовом про зупинення виконання робіт, надання послуг, відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відсутнє.

Другим нормативним актом, який регулює відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності є Кодекс цивільного захисту України, положеннями ст.69 якого унормовано органи та підстави звернення до суду у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Так, на підставі ч.1-2 ст.69 Кодексу посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно із Положенням ро Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене постановою КМУ від 16 грудня 2015 р. № 1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, відповідно і право звернення до адміністративного суду з позовом щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, мають посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, тобто ДСНС.

Як слідує із змісту позовної заяви вона підписана начальником ГУ ДСНС у Київській області, який не наділений правом на звернення до суду ні Положенням про ГУ ДСНС у Київській області, ні Кодексом цивільного захисту України, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позов підписано особою, яка не мала права його підписувати.

Ураховуючи положення п.3 ч.4 ст. 169 КАСУ, позов підлягає поверненню.

Керуючись статтями 55, 59, 169, 171, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Позовну заяву Головного управління ДСНС у Київській області (код 38537963, м. Київ, вул. Межигірська, 8) до іноземного підприємства "Кока-кола Беверіджиз Україна лімітед" (код 21651322, смт. Велика Димерка, 51 км. Санкт-Петербузького шосе) про застосування заходів реагування, - повернути позивачеві.

2. Роз'яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Брагіна О.Є.