Рішення № 81531726, 24.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
480/1197/19
Номер документу
81531726
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2019 р. Справа № 480/1197/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/1197/19 за позовом Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання неправомірною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - позивач), звернувся до суду з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі - відповідач), у якій просить суд визнати неправомірною та скасувати постанову про накладення штрафу ВП №58434840 від 18.03.2019 в сумі 5100 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем було безпідставно накладено на управління штраф, оскільки судове рішення за виконавчим листом №1840/3149/18, виданим Сумським окружним адміністративним судом 31.01.2019 року, в добровільному порядку фактично виконане управлінням в повному обсязі у грудні 2018 року.

Так, позивач звертає увагу суду на те, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі №1840/3149/18 Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду було зобов'язано прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_2 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком. Позивач просить суд врахувати, що Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області №184050000198 від 07.12.2018 було прийнято рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_2 (позивачу у справі №1840/3149/18) пенсії.

Щодо виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №1840/3149/18 від 14.09.2018 пенсійний орган повідомив відповідача листом від 07.03.2019, однак, однак незважаючи на виконанні рішення боржником, постановою Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 18.03.2019 ВП №58434840 за невиконання судового рішення було нараховано Глухівському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Сумської області штраф у сумі 5100 грн.

Крім цього, відповідач звертає увагу суду на те, що фактично виплату нарахованих коштів ОСОБА_2 ще не здійснено , але до виконавчої служби було надано роз'яснення щодо порядку виплати ОСОБА_2 грошової допомоги, а саме - зазначалось, що відповідно до другого абзацу пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Водночас пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" встановлено, що виконання судових рішень, якими органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією постановою.

Тому, виплата ОСОБА_2 грошової допомоги буде здійснена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою КМУ №649 від 22.08.2018 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".

Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до відповіді Конотопського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Сумській області здійснено перерахунок пенсії громадянину ОСОБА_2 ще у грудні 2018, до відкриття виконавчого провадження. Однак, як зазначає позивач, у листі Глухівське УПФ зазначило, що пунктом 2 постанови КМУ від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією постановою. Таким чином, виплата ОСОБА_2 грошової допомоги, передбачена пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 по справі №1840/3149/18 буде здійснена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (а.с.35-38).

Представники сторін по справі в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином (а.с.27-28).

Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

В судовому засіданні встановлено, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року у справі №1840/3149/18 зобов'язано Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_2 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на станом на день призначення пенсії за віком.

31.01.2019 на виконання вищевказаного рішення Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист (а.с.40).

21.02.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №58434840, яка направлена на адресу Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, строк для виконання рішення суду-10 робочих днів (а.с.41).

В подальшому, на виконання вимог постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про відкриття виконавчого провадження, Глухівське об'єднане УПФУ Сумської області листом від 07.03.2019 року №2322/05-20 повідомило Відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області про те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року у справі №1840/3149/18 рішенням управління №184050000198 від 07.12.2018 року ОСОБА_2 п р о в е д е н о на р а х у в а н н я грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на станом на день призначення пенсії за віком. Однак, відповідно до абз.2 п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 в и п л а т а грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (далі - Порядок), виплату заборгованості з пенсій, що фінансуються з державного бюджету, на виконання судових рішень за період до набрання чинності судовим рішенням законної сили здійснюється відповідно до цього Порядку. Враховуючи, викладене, виплата грошової допомоги ОСОБА_2 б у д е в подальшому з д і й с н е н а відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649.

Постановою від 18.03.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області за невиконання рішення суду на боржника Глухівське ОУПФУ було накладено штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с.8).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 5, 6 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII), виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно з частинами 1, 2 ст.63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII, у разі невиконання б е з по в а ж н и х п р и ч ин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення б е з п о в а ж н и х п р и ч и н. А тому, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідно до положень підпункту 8 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Тобто, виплати пенсій здійснюються управлінням Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Відповідно до абз.2 п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 виплата грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

За таких обставин, невиконання рішення суду позивачем з незалежних від нього причин є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 Закону №1404.

При цьому, суд зауважує, що накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право стягувача на отримання бюджетних коштів.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений в постанові від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а (провадження №К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (провадження №К/9901/12146/18).

При цьому, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів «Питання погашення заборгованості із пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22.08.2018 р. №649 затверджено Порядок погашення заборгованості із пенсійних виплат за рішеннями суду.

Пунктом 2 зазначеної Постанови передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Згідно вищезазначеного Порядку він визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до п.5 Порядку для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що управлінням листом від 07.03.2019 року №2322/05-20 до ВПВР Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області повідомив про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 по справі №1840/3149/18 ще у грудні 2018 (а.с.11-12). На підтвердження зазначеного, позивач додав до листа адресованого на ДВС копію рішення про п е р е р а х у н ок пенсії ОСОБА_2 від 07.12.2018 (а.с.13), копію протоколу індивідуального перерахунку (а.с.14), копія листа Глухівського ОУПФ від 11.12.2018 про виконання рішення та копія Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою програмою, за 2018 рік.

При цьому, суд зазначає, що вищезазначені докази не є підтвердженням виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 по справі №1840/3149/18.

Однак, з урахуванням раніше зазначеного, суд вбачає, що відсутність відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі є поважною причиною невиконання рішення суду Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 по справі №1840/3149/18 в розумінні статей 63 та 75 Закону №1404.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови ВП №58434840 від 18.03.2019 про накладення штрафу у сумі 5100 грн. підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання неправомірною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати неправомірною та скасувати постанову Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, 40003, код ЄДРПОУ 34933040) ВП №58434840 від 18.03.2019 про накладення на Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул.Спаська, буд.54, м.Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447) штрафу в сумі 5100 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець