
Справа№ 640/8219/19
н/п 3/640/1785/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" травня 2019 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Муратової С.О.,
за участю прокурора - Мацегори В.О.,
особи, відносно якої складено протокол
про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Київського районного суду м. Харкова адміністративний матеріал, який надійшов з Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки в Харківській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка до 31.10.2017 працювала провідним спеціалістом-економістом відділу збирання, ведення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки даних Головного управління статистики у Харківській області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
встановив :
Відповідно до витягу з Наказу Головного управління статистики у Харківській області від 09.10.2006 за №266-к, з 09.10.2006 було призначено ОСОБА_1, новоприйняту на службу до Головного управління статистики у Харківській області, провідного спеціаліста-економіста відділу збирання, ведення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки даних.
Відповідно до витягу з Наказу Головного управління статистики у Харківській області від 24.10.2017, було звільнено за власним бажанням ОСОБА_1, провідного спеціаліста-економіста відділу збирання, ведення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки даних з 31.10.2017.
ОСОБА_1, будучи, згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-УІІ, а також за ст. 1, ст. 45 зазначеного Закону суб’єктом декларування, примітки до статті 172-6 КУпАП суб’єктом правопорушення, будучи звільненою з посади провідного спеціаліста-економіста відділу збирання, ведення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки даних Головного управління статистики у Харківській області з 31.10.2017, відповідно до наказу від 24.10.2017 №249-к, несвоєчасно, без поважних причин, з порушенням встановленого законодавством строку, подала декларацію після звільнення, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, 19.04.2018, тобто, з порушенням абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1, будучи звільненою з посади провідного спеціаліста-економіста відділу збирання, ведення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки даних Головного управління статистики у Харківській області, оприлюднила на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію після звільнення, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 19.04.2018. Як вбачається з послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1, суб’єкт декларування здійснила вхід до свого електронного кабінету тільки 19.04.2018.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є 19.04.2018, тобто день несвоєчасного, без поважної на те причини подання декларації після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є дата складання даного протоколу.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не погодилася з протоколом про адміністративне правопорушення, визнала факт несвоєчасного подання декларації після звільнення за 2017 рік, однак, зазначила, що це сталося у зв’язку з технічними причинами, через неможливість зайти на офіційний веб-сайт НАЗК для подання декларації, неможливість отримання роздруківки про отримання електронного підпису Приватбанк та виникненням помилок про зчитуванні особистого ключа.
Прокурор в судовому засіданні підтримав обставини, викладені у протоколі, просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією від 16.04.2019 за № 300 (а.с. 1-11); рапортом оперуповноваженого УЗЕ в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України ОСОБА_2 від 07.04.2019 (а.с. 13); повідомленням НАЗК від 21.02.2019 №44-05/13896/19 (а.с. 14); повідомленням Головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління статистики у Харківській області від 05.06.2018 № ЗП-7607/18 (а.с. 15); роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 (а.с. 16-19); повідомленням начальника управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 28.02.2019 № 1882/39/119/01-2019 (а.с. 20-21); копією наказу Головного управління статистики у Харківській області № 266-к від 09.10.2006 (а.с. 24); копією наказу Головного управління статистики у Харківській області №249-к від 24.10.2017 (а.с. 25); копією посадової інструкції головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління статистики у Харківській області (а.с. 26-27); копією посадової інструкції провідного спеціаліста-економіста відділу збирання, введення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки даних Головного управління статистики у Харківській області (а.с. 28-29); попередженням про встановленні Законом України «Про запобігання корупції» спеціальні обмеження щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави, для державних службовців (а.с. 30, 31); роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 34); поясненням ОСОБА_1
Приміткою до ст. 172-6 КпАП України визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно копії наказу Головного управління статистики у Харківській області № 266-к від 09.10.2006, ОСОБА_1 прийнято на посаду спеціаліста-економіста 2 категорії до відділу статистики споживчих цін управління статистики цін з 16.10.2006 (а.с. 24).
Згідно копії наказу Головного управління статистики у Харківській області №249-к від 24.10.2017, провідного спеціаліста-економіста відділу збирання, введення та контролю даних статистики цін управління збирання та підготовки ОСОБА_1 31.10.2017 звільнено з посади за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України, припинивши її державну службу, п. 1 ст. 86 Закону України «Про державну службу» (а.с. 25).
В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дату подачі декларації (після звільнення) ОСОБА_1, а саме 19.04.2018, тобто несвоєчасно (а.с. 34).
Згідно з статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону «Про запобігання корупції» (далі за текстом - Закон) визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно з пунктом 14 статті 1 Закону суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
ОСОБА_1 є суб’єктом, зазначеним в підпункті «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно суб’єктом відповідальності за правопорушення пов’язанні з корупцією.
Відповідно до пункту 5-1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані до 01.05.2017 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088, «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, вирішило визначити, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Причин, які б свідчили про поважність несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, під час розгляду справи не встановлено.
Обставин, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, під час розгляду даного матеріалу судом не встановлено.
Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав до визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та накладає на неї стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу на користь держави.
У відповідності до ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП,суд стягує з правопорушника на користь держави судовий збір.
При цьому, даних, що ОСОБА_1 не мала змоги своєчасно змінити ключ для доступу до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до матеріалів справи не залучено, та в ході її розгляду суду не надано.
За вказаних обставин, суддя критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 щодо здійснення зміни ключа та можливості подання декларації лише 19.04.2018. Несвоєчасна заміна ключа не може вважатися поважними причинами пропуску строку своєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік. Посилання ОСОБА_1 на неможливість своєчасного подання декларації за минулий 2017 рік є безпідставним та не можуть вказувати на поважність причин несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки не свідчать про неможливість виконання такого обов’язку. До суду не надано також даних щодо збоїв в роботі системи у вказаний період.
Керуючись ч. 1 ст.172-6, ст.ст. 33, 283, 284, 40-1 КУпАП, суд, –
УХВАЛИВ:
Притягнути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КпАП України та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. 00 коп. (вісімсот п’ятдесят гривень) в дохід держави (код бюджетної класифікації: 21081100, одержувач: УК Київськ/мХар Київський/21081100, розрахунковий рахунок: № 31115106020004, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ одержувача: 37999675, код банку МФО банку: 899998).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь держави судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп. на рахунок - (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1Л.").
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Муратова С.О.