
Справа № 576/899/19
Провадження № 3/576/338/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2019 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Мазур С.А., перевіривши матеріали, які надійшли від Головного управління державної фіскальної служби України у Сумській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої: головний бухгалтер ТОВ «Глухів-Агроінвест»
- про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ВСТАНОВИВ:
До Глухівського міськрайонного суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за частиною першою статті 163-1 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 , з яких убачається, що ОСОБА_1 порушила встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме: занижено податок на додану вартість на загальну суму 283801 грн.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що вказану справу слід направити до органу, який склав протокол для належного оформлення, виходячи з такого.
Згідно положень статті 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам статті 256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Під час вивчення адміністративної справи та виконання вимог статті 278 КУпАП з`ясовано, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений без належного дотримання вимог статті 256 КУпАП, оскільки не містить відомостей необхідних для вирішення справи на основі суворого додержання законності, як передбачено статтею 7 КУпАП.
Так, згідно положень частини першої статті 163-1КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 163-1 КУпАП, відсутні підписи ОСОБА_1 , що свідчить про те, що їй не були роз`яснені її права, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, та не вручений другий примірник зазначеного протоколу, а також у вказаному протоколі відсутня інформація про факти її неявки.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що Головним Управлінням ДФС України у Сумській області на ім`я ОСОБА_1 не було надіслано запрошення з`явитись для складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто протокол складено без зазначеного запрошення, що є неприпустимим, оскільки це свідчить про грубе порушення при його складанні, а також про порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином в протоколі про адміністративне правопорушення слід усунути зазначені недоліки.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, недопущення порушення прав особи, відносно якої складено адміністративний протокол, вказаний матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 необхідно повернути до Головного управління державної фіскальної служби України у Сумській області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 221, 245, 256, 268, 277, 278 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за частиною першою статті 163-1 КУпАП повернути до Головного управління державної фіскальної служби України у Сумській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.А. Мазур