
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повне)
22 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/491/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Городнянської гімназії Городнянської міської ради Чернігівської області про зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Городнянської гімназії Городнянської міської ради Чернігівської області (далі – Городнянська гімназія, відповідач) про зобов’язання відповідача в зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію електроустановок.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відзиву на позовну заяву Городнянською гімназією не подано.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені позивачем під час перевірки виконані в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 18.01.2019 № 62, на підставі наказу від 30.11.2018 № 360 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік» від 30.11.2018 № 360, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 28.01.2019 по 30.01.2019 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Городнянської гімназії (код ЄДРПОУ 34370872, вул. Чернігівська, 29, м. Городня, Чернігівська область) (а.с.12-13, 15).
За результатами перевірки складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 30.01.2019 № 62, отриманий посадовою особою Городнянської гімназії (а.с.16-22).
Під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено порушення Городнянською гімназією нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення зазначені у рядках № № 1-3, 5-22 створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
у призначеного відповідального за електрогосподарство навчального закладу не має групи IV з електробезпеки для обслуговування електроустановок - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
в посвідченні відповідального за електрогосподарство відсутні відмітки про перевірку знань правил пожежної безпеки та проходження медичного огляду - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.1.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
не призначена особа, яка буде заміщати відповідального за електрогосподарство у разі його відсутності - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533).
відсутній відповідний електротехнічний персонал, який пройшов навчання та перевірку знань з електробезпеки - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
відсутнє Положення про енергетичну службу, а також посадові інструкції - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією не погоджено з Управлінням Держпраці - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.2.11 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.98 № 93/2533);
не визначений та відповідно не проводиться одноосібний огляд електроустановок - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.2.13 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
відсутні затверджені переліки робіт, що виконуються за нарядом- допуском, за розпорядженням та в порядку поточної експлуатації - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.1.1, п. 3.2.9 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
відсутній список працівників, відповідальних за безпеку робіт, що виконуються в електроустановках - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.2.1, п. 3.2.9 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
не розроблені організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи в діючих електроустановках (не визначений порядок та відповідно не проводиться підготовка робочого місця та допуск до роботи, в т.ч. і відряджених працівників) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.1.2, п. 3.5.1, п. 4.1.1, п. 6.10.9 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
заклад взагалі не укомплектовано випробуваними електрозахисними засобами згідно з вимогами нормативних актів - ст. 8 Закону України «Про охорону праці», п. 4.2.5, 4.2.9 додаток 2 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 № 253);
не пред’явлена необхідна документація по електрогосподарству в обсязі вимог НПАОП - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
не проводяться технічні огляди електроустановок. Система технічного обслуговування і ремонтів не діє - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-1998 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
в приміщенні електрошафової бруд, зберігаються сторонні предмети, що не належать до даної електроустановки. Відсутні засоби захисту, засоби пожежегасіння та відсутнє освітлення - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.2.20, п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
двері ШС та комірок РУ-0,4 кВ не закриті постійно на запірні пристрої, відсутні відповідні написи, з внутрішньої сторони збірок однолінійні схеми електричних з’єднань потребують поновлення - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.2.18, п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
не проводиться періодичне очищення від пилу та бруду електрообладнання електрошафової (наявність павутиння, пилу) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
стан електропроводки мережі освітлення підвалу не відповідає вимогам ПУЕ (наявність скруток, місцями кабелі та світильники не закріплені, у більшості з них відсутні лампи та плафони, а також місцями розподільчі коробки не закриті кришками...) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
в підвалі гімназії, підключеному до електроживлення комбінованому деревообробному верстату, з відсутніми пристроями захисту та блокування обертаючих робочих частин, не проводились протиаварійні, профілактичні вимірювання згідно з правилами і нормами ПТЕ - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1, п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
в підвалі гімназії зберігаються непридатні до застосування люмінесцентні лампи (близько 60 шт.) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
не оформлено паспорти на заземлювальні пристрої, що знаходяться в експлуатації - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533);
не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок. Копії актів опосвідчення не направляються в Управління Держпраці у Чернігівській області - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.1, п. 8.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Мін’юсті України 10.02.1998 № 93/2533).
30.01.2019 Управлінням Держпраці у Чернігівській області винесено припис № 6/05.02-62 про усунення виявлених порушень під час проведення перевірки відповідача (а.с.59-60).
В подальшому, Городнянською гімназією вчинено заходи по усуненню кожного із зазначених у приписі від 30.01.2019 № 6/05.02-62 порушень (а.с.32-33).
З урахуванням часткового виконання вищезазначеного припису Управлінням Держпраці у Чернігівській області проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини, за результатами якої складено акт від 25.03.2019 № 352-22/05.02, яким встановлено, що не виконані законні вимоги спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці (припису від 30.01.2019 № 6/05.02-62), а саме:
не призначена особа, яка буде заміщати відповідального за електрогосподарство у разі його відсутності;
відсутній відповідний електротехнічний персонал, який пройшов навчання та перевірку знань з електробезпеки;
список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією не погоджено з Управлінням Держпраці;
відсутній список працівників, відповідальних за безпеку робіт, що виконуються в електроустановках;
не пред’явлена необхідна документація по електрогосподарству в обсязі вимог НПАОП;
не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок. Копії актів опосвідчення не направляються в Управління Держпраці у Чернігівській області (а.с.44-48), тобто Городнянською гімназією порушення в повному обсязі не виконані, в зв’язку з чим позивачем 25.03.2019 винесено припис № 22/05.02-352 (а.с.50-51).
Як вбачається з матеріалів справи Городнянська гімназія 12.04.2019 звернулась до Управління Держпраці у Чернігівській області з листом № 31, в якому просить направити державного інспектора відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці для перевірки виконання припису від 25.03.2019 № 22/05.02-352 та зазначає, що всі порушення виявлені під час перевірки виконані (а.с.66).
Однак, позивачем на підтвердження факту виконання порушень надано лише акт опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів від 09.04.2019 № 01 та лист відповідача відповідно до якого прийнято рішення про погодження списків працівників Городнянської гімназії, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією (а.с.67-69), тобто вказані в акті від 25.03.2019 № 352-22/05.02 та приписі від 25.03.2019 № 22/05.02-352 порушення позивачем в повному обсязі не виконані.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що під час проведення перевірок позивачем виявлено та зафіксовано в актах перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Управління Держпраці у Чернігівській області підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Городнянської гімназії Городнянської міської ради Чернігівської області про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Зобов’язати Городнянську гімназію Городнянської міської ради Чернігівської області в зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію електроустановок.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238);
Відповідач: Городнянська гімназія Городнянської міської ради Чернігівської області (вул. Чернігівська, 29, м. Городня, Чернігівська область, 15100, код ЄДРПОУ 34370872).
Рішення суду в повному обсязі виготовлено 03.05.2019.
Суддя О.М. Тихоненко