
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 442/2286/19
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 травня 2019 року
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, Стебницького відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
02.04.2019 ОСОБА_1 звернулася до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, Стебницького відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Стебницького відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 24.01.2019 про припинення виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, що призвело до виникнення переплати в сумі 52131,14 грн за період з 01.04.2017 по 31.12.2018 та перерахунок допомоги на дитину в сумі 11153,76 грн, а також зобов’язання відповідача поновити ОСОБА_1 виплату допомоги як одинокій матері.
Ухвалою судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, Стебницького відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг про визнання протиправним та скасування рішення передано на розгляд Львівському окружному адміністративному суду.
Матеріали позовної заяви надійшли до Львівського окружного адміністративного суду 26.04.2019, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції за №14788.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 вказаного Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених вказаним Кодексом.
Суддя встановив, що позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, Стебницького відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг про визнання протиправним та скасування рішення не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (частина третя статті 161, частина восьма статті 160 КАС України).
Позивач подала клопотання, в якому просить суд відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення по справі. Клопотання обґрунтоване тим, що на утриманні ОСОБА_1 перебувають двоє малолітніх дітей, окрім того, вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною, що потребує домашнього догляду.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов висновку, що у задоволенні такого слід відмовити, враховуючи наступне.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, умовою звільнення від сплати, відстрочення чи розстрочення сплати судових витрат за правилами КАС України є лише майновий стан сторони. Майновий стан повинен підтверджуватися відповідними засобами доказування, випискою про рух коштів, довідкою відповідної фінансової установи, тощо.
Аналогічна правова позиція відображена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 N 3674-VI “Про судовий збір”.
На обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначає, що вона що на її утриманні перебувають двоє малолітніх дітей, окрім того, вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною, що потребує домашнього догляду. Проте, позивач до клопотання не додала жодного документа, які б давали судді підстави для висновку про те, що майновий стан позивача не дозволяє їй сплатити судовий збір.
Позивач мала би надати відомості про суми нарахованих/виплачених їй доходів за відповідний період згідно з даними Інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб Державної фіскальної служби України, що надаються відповідним державним податковим органом за заявою громадянина за місцем його реєстрації, які б підтверджували, що її майновий стан не дозволяє сплатити судовий збір, у встановленому розмірі.
З огляду на викладене, суддя дійшов висновку, що позивач не надала достатньо доказів, які давали б підстави для висновку про те, що майновий стан позивача не дозволяє їй сплатити судовий збір, а тому, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019 становить 1921,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 768,40 грн.
Водночас, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з позовної заяви, позивач заявляє дві позовних вимоги немайнового характеру, за кожну з яких йому слід сплатити судовий збір та подати до суду оригінали квитанцій про його сплату.
Таким чином, судовий збір за подання позовної заяви становить 1536,80 грн.
З огляду на викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 1536,80 грн.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі “Судовий збір”. Такими реквізитами є: отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м.Львова; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача:34315206084082, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: “судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа). На згаданому вище сайті є також можливість автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Окрім того, згідно з п. 2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
Суд встановив, що позивач не вказав ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 123, 169, 248, 256, 287 КАС України, суддя –
у х в а л и в :
залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, Стебницького відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг про визнання протиправним та скасування рішення.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, скерувавши на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м.Львів, вул.Чоловського, 2) такі документи:
1) належним чином оформлену позовну заяву, у якій вказати: ідентифікаційний код юридичної особи відповідача;
2) оригінал документа про сплату судового збору в сумі 1536,80 грн.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.Г. Гулик