Рішення № 81510580, 22.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
280/804/19
Номер документу
81510580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 квітня 2019 року Справа № 280/804/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сіпаки А.В., за участю секретаря судового засідання Гопки Л.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» (69034, м. Запоріжжя, вул. Цимлянська, буд. 29-А, код ЄДРПОУ 34155997) до Державної служби експортного контролю України (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 19-21, код ЄДРПОУ 00010300) про визнання протиправною та скасування постанови ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної служби експортного контролю України (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати постанову № 5 від 06.02.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зі змісту оскаржуваної постанови штраф накладено за несвоєчасне подання звіту про фактично здійснену міжнародну передачу товарів, граничним строком подання яких є 31.03.2018. Відповідно до тексту листа відповідача № 141/30-19 від 11.01.2019 порушення було виявлено в квітні, про що позивачу було надіслано нагадування № 1475/31-18 від 23.04.2018. Звіти надійшли 22.05.2018.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.12.2013 № 1490 затверджено Порядок розгляду справ про порушення юридичними особами вимог законодавства в галузі державного експортного контролю, відповідно до п. 1.9 якого юридична особа може бути притягнута до відповідальності протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення нею встановлених Законом України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» вимог. У звязку з тим, що порушення було виявлено у квітні 2018 року, а усунено 22.05.2018, тому строк притягнення до відповідальності скінчився у жовтні 2018 року, а тому просить позов задовольнити. Крім того, просить направити окрему ухвалу в правоохоронні органи у звязку з порушенням відповідачем чинного законодавства.

Від представника відповідача на адресу суду 18.04.2019 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивачем було здійснено порушення вимог законодавства в галузі державного експортного контролю, передбаченого абз. 8 ст. 24 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання». Частиною 2 ст. 26 вищезгаданого Закону передбачає, що про вчинення правопорушення, зазначеного в с. 24 цього Закону, складається протокол, а тому вважає часом виявлення порушення часом складання протоколу і строк притягнення до відповідальності починається з дня складання протоколу. Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 25 та ст. 26 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» відповідачем 23.01.2019 було складено протокол № 5, а тому і порушення було виявлено 23.01.2019, а тому підстави скасування оскаржуваної постанови відсутні. Проти направлення окремої ухвали в правоохоронні органи заперечує.

Ухвалою суду від 01.03.2019 позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.03.2019 провадження у даній справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін на 22 квітня 2019 року.

Ухвалою суду від 05.04.2019 у задоволенні заяви представника відповідача про участь у судовому засідання в режимі відеоконференції було відмовлено.

Ухвалою суду від 22.04.2019 з питань залишення позовної заяви без розгляду у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі №280/804/19 було відмовлено.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Судом встановлено, що як вбачається зі змісту листа від 11.01.2019 № 141/30-19 уповноваженими посадовими особами відповідача виявлено ознаки порушення позивачем вимог законодавства у галузі державного експортного контролю, що виразилось у несвоєчасному поданні до Держекспортконтролю звітів про фактично здійснену (нездійснену, частково здійснену) міжнародну передачу товарів та про використання(невикористання, часткове використання) товарів у заявлених цілях, визначених у разовому дозволі від 20.03.2017 № 28817200. Граничний строк подання звітів по вказаному дозволу - 31.03.2018, однак звіти надійшли до Держекспортконтролю 22.05.2018 (вхідний ДСЕКУ № 3497/18), які підписані генеральним директором товариства 17.05.2018 (вихідний № 369/52-18) після відповідного нагадування Держекспортконтролю (лист від 23.04.2018 № 1475/31-18).

Крім того, даним листом позивача було запрошено прибути 23.01.2019 на 11 год. 00 хв. для надання пояснень та підписання протоколу про порушення субєктом здійснення міжнародних передач товарів вимог законодавства у галузі державного експортного контролю.

При цьому, 23 січня 2019 року відповідачем складено протокол № 5 про порушення суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів - юридичною особою вимог законодавства в галузі державного експортного контролю, відповідно до якого встановлено правопорушення з боку позивача, а саме, несвоєчасність подачі звітів про фактично здійснену (нездійснену, частково здійснену) міжнародну передачу товарів та про використання (невикористання, часткове використання) товарів у заявлених цілях, визначених у разовому дозволі від 20.03.2017 № 288172 00 строком дії до 31.12.2017. граничним строком подання звітів є 31.03.2018. звіти надано до Держекспортконтролю листом від 17.05.2018 № 369/52-18 (вхідний Держекспортконтролю від 22.05.2018 № 3497/18), чим порушено вимоги абз.8 ст. 24 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" від 20 лютого 2003 року №549-IV (далі - Закон №549-IV).

На підставі протоколу № 5, відповідачем 06 лютого 2019 року прийнято оскаржувану постанову, якою на ТОВ «Технохімреагент» накладено штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 8500 грн.

У контексті викладеного суд зазначає наступне.

Діяльність, пов'язана з державним контролем за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, з метою забезпечення захисту національних інтересів України, дотримання нею міжнародних зобов'язань щодо нерозповсюдження зброї масового знищення, засобів її доставки, обмеження передач звичайних видів озброєння, а також здійснення заходів щодо недопущення використання зазначених товарів у терористичних та інших протиправних цілях регулюється Законом України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» (далі Закон №549-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону №549-IV, державний експортний контроль - комплекс заходів з контролю за міжнародними передачами товарів, їх використанням юридичною чи фізичною особою, що здійснюється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, та іншими державними органами з метою забезпечення захисту інтересів національної безпеки та відповідно до міжнародних зобов'язань України.

Суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів - зареєстрований центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, суб'єкт господарювання України, який має намір здійснювати або здійснює міжнародні передачі товарів, включаючи посередницьку (брокерську) діяльність;

Міжнародні передачі товарів - експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України.

Згідно із ч. 5 ст. 6, ст. 8, ст. 9 Закону №549-IV, реалізацію державної політики в галузі державного експортного контролю забезпечують центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, а також міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, уповноважені згідно із законодавством здійснювати заходи в галузі державного експортного контролю. Зазначені органи виконавчої влади можуть також залучати до участі в здійсненні заходів державного експортного контролю інші центральні органи виконавчої влади, представництва України за кордоном та юридичних осіб, діяльність яких безпосередньо не пов'язана з державним експортним контролем, за згодою їх керівників.

Порядок здійснення контролю за міжнародними передачами товарів установлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до цього та інших законів України, актів Президента України залежно від конкретних груп товарів та видів їх міжнародних передач.

Найменування та опис товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, вносяться до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю (далі - списки).

Списки складаються за відповідними групами товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, із залученням заінтересованих центральних органів виконавчої влади. До складання списків можуть також залучатися представники підприємств, наукових установ, організацій, а також їх об'єднань.

Списки затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідачем на підставі заяви ТОВ «Технохімреагент», відповідно до ст.ст. 15, 16 Закону№549-IV, був виданий разовий дозвіл на міжнародну передачу товару від 20.03.2017 № 28817200 строком дії до 31.12.2017.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №549-IV суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів, якому надано дозвіл, висновок чи міжнародний імпортний сертифікат, подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, письмові звіти про підсумки проведення переговорів, зазначених у статті 18 цього Закону, а також про фактично здійснені експорт та імпорт товарів, визначених у цих документах, та про використання зазначених товарів у заявлених цілях. Форма звіту та строки його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері державного експортного контролю.

Форма і строки подання звітів затверджені наказом Держекспортконтролю від 05.10.2009 № 86, відповідно до якого подання звіту про використання (невикористання, часткове використання) товару у заявлених цілях надається не пізніше трьох місяців з дати закінчення строку дії дозволу.

Поряд з цим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23, абз. 8 ст. 24, абз. 7 ч. 1 ст. 25, ч.ч. 1 - 4 ст. 26 Закону №549-IV, з метою запобігання правопорушенням у галузі державного експортного контролю центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, а також центральні органи виконавчої влади в межах своїх повноважень мають право проводити розслідування, пов'язані з порушеннями законодавства в галузі державного експортного контролю, у тому числі перевірки доставки до кінцевих споживачів товарів, відповідності їх фактичного використання заявленим цілям та відповідності законодавству документації, на підставі якої здійснено міжнародну передачу товарів.

У разі виявлення порушень законодавства в галузі державного експортного контролю, передбачених статтею 24 цього Закону, зазначені центральні органи виконавчої влади інформують про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю.

Порушеннями вимог законодавства в галузі державного експортного контролю є неподання або несвоєчасне подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, звітів та відповідних документів про підсумки проведення переговорів, зазначених у абзаці восьмому цієї статті, а також про фактично здійснені експорт та імпорт товарів на підставі отриманих дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, а також про використання цих товарів у заявлених цілях.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, накладає на суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів - юридичних осіб штрафи за порушення, передбачені абзацом восьмим статті 24 цього Закону, - в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафи, передбачені статтею 25 цього Закону, від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, накладаються керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, чи його заступником.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 24 цього Закону, уповноваженою посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, що його виявила, складається протокол, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надається посадовим особам, зазначеним у частині першій цієї статті.

Керівник чи заступник керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, приймає рішення про накладення штрафу протягом десяти днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті.

Рішення керівника чи заступника керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на суб'єкта господарювання - юридичну особу штрафу за порушення у сфері державного експортного контролю відповідно до цього Закону.

Поряд з цим, процедура розгляду Державною службою експортного контролю України (далі - Держекспортконтроль) справ про порушення суб'єктами здійснення міжнародних передач товарів - юридичними особами (далі - юридичні особи) вимог законодавства в галузі державного експортного контролю визначена Порядком розгляду справ про порушення юридичними особами вимог законодавства в галузі державного експортного контролю, затвердженим Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16 грудня 2013 року №1490 (далі - Порядок №1490), відповідно до п. 1.9 якого юридична особа може бути притягнута до відповідальності протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення нею встановлених Законом України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" вимог.

Таким чином, враховуючи те, що порушення позивачем вимог Закону №549-IV, як вбачається зі змісту листа відповідача від 11.01.2019 № 141/30-19, було виявлено у квітні 2018 року, а оскаржувана постанова прийнята відповідачем 06 лютого 2019 року, тобто з порушенням вимог п. 1.9 Порядку №1490, суд приходить до висновку, що така оскаржувана постанова прийнята протиправно, а тому підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов товариства з обмеженою відповідальністю "Технохімреагент" до Державної служби експортного контролю України про визнання протиправним та скасування постанови є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби експортного контролю України про накладення на суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів - юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства в галузі державного експортного контролю № 5 від 06 лютого 2019 року.

Стягнути з Державної служби експортного контролю України (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 19-21, код ЄДРПОУ 00010300) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» (69034, м. Запоріжжя, вул. Цимлянська, буд. 29-А, код ЄДРПОУ 34155997) судові витрати у розмірі 1921 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 02.05.2019.

Суддя А.В. Сіпака