
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
02 травня 2019 р. Справа №200/5573/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єв І.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
22 квітня 2019 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка (далі - Університет), у якій позивач просить:
- визнати незаконною відмову відповідача щодо розгляду заяви від 24 лютого 2019 року;
- зобов'язати Університет повторно розглянути заяву від 24 лютого 2019 року з урахуванням висновків суду.
ОСОБА_1 вказує, що звернувся до відповідача із заявою про скасування акта розслідування нещасного випадку форми Н-5 та проведення повторного розслідування, оскільки недостовірність відомостей, вказаних у акті, встановлена судовим рішенням.
Університет 12 березня 2019 року надіслав позивачу відповідь, де вказав, що заяву необхідно конкретизувати, зазначивши, які саме обставини, встановлені рішенням суду, спростовують висновки акта.
Позов обґрунтований посиланням на такі обставини, які, на думку позивача, спростовують висновки акта.
Дослідивши позов та матеріали, додані до нього, суд приходить до висновку про непідсудність цієї справи адміністративним судам.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства (далі — КАС) України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Предметом цього спору є законність розгляду звернення громадянина.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України "Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Таким чином, в порядку адміністративного судочинства підлягатиме розгляду спір про оскарження відповіді на звернення громадянина в тому разі, коли відповідне звернення адресоване суб'єкту владних повноважень та стосується виконання останнім владних управлінських функцій.
У спірному випадку Університет не виступає в якості суб'єкта владних повноважень, відтак ця справа не підсудна адміністративним судам, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці».
За змістом статті 22 Закону України «Про охорону праці», та пункту 10 постанови Кабінету міністрів України "Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві" роботодавець зобов’язаний утворити комісію у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування нещасного випадку.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що Університет є особою, яка після настання нещасного випадку створила відповідну комісію та провела його розслідування.
Таким чином, Університет не виконує у спірних правовідносинах владних управлінських функцій.
Викладена правова позиція відповідає правовим висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду України 31 травня 2017 року у справі № 761/27487/14-ц.
Відповідно до частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 19, 32, 160, 161, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
1. Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі №200/5573/19-а за позовом ОСОБА_1 до Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
2. Роз’яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства місцевими загальними судами, а також, що повторне звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, а саме з 02 травня 2019 року, та може бути оскаржена протягом п’ятнадцяти днів. Скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 07 грудня 2017 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Аляб'єв І.Г.