
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/765/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Рожищенське ОУПФУ) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.02.2019, по досягненню віку 54 роки, позивач подав відповідачу документи, які підтверджують право на призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, у т. ч. із застосуванням початкової величини зниження пенсійного віку. Одночасно позивач подав заяву про роз’яснення правил застосування початкової величини зниження пенсійного віку. При цьому, відповідач запевнив позивача, що на даний час встановлена нова форма подання заяви про призначення пенсії і саме таке подання заяви було запропоновано.
В листі від 28.02.2019 відповідач зазначив, що надав роз’яснення умов призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії.
Позивач вказує, що оскільки відповідач ухилився від реєстрації документів про призначення пенсії у встановленому порядку, також ухилився від належного повідомлення про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії, іншим чином віднайти відповідні документи про відмову від призначення пенсії неможливо, тому вважає, що відповідь від 28.02.2019, отримана 12.03.2019, підписана посадовою особою, відповідальною за призначення пенсії, є офіційним документом, який встановлює, припиняє правовідносини з Рожищенським ОУПФУ з питання призначення пенсії на пільгових умовах і саме такі дії відповідача позивач оскаржує.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, зокрема, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів на 5 років.
Позивач зазначає, що для призначення пенсії за віком надав усі необхідні документи, які засвідчують його особливий статус, зокрема, посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 3), довідку з місця проживання, копію трудової книжки, копію військового квитка, з яких безспірно вбачається, що станом на 31.07.1986 позивач проживав та працював на забрудненій території, яка дає право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії та зобов’язати Рожищенське ОУПФУ прийняти заяву для призначення пенсії та призначити пенсію за вислугу років із зниженням пенсійного віку з дня виникнення права на пенсію, з 21.02.2019.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 01.04.2019 № 1976/06-21 (а. с. 29) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що в ході правової оцінки та проведення аналізу поданих позивачем документів спеціалістами управління зроблено висновок, що станом на 21.02.2019 права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років у нього немає, оскільки у даному випадку не застосовується початкова величина зниження пенсійного віку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 21.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рожищенського ОУПФУ із заявою про надання відповіді щодо відмови у призначенні пенсійного забезпечення на підставі поданих документів (а. с. 37). При цьому, як вбачається із наданих відповідачем копій документів, позивач подавав до Рожищенського ОУПФУ довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 30.07.2018, копії документів (паспорта, картки платника податків, трудової книжки БТ-І № 9603444, військового квитка, посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3), а також довідки Маневицького професійного ліцею від 30.07.2018 № 01-327, від 21.01.2019 № 01-69 та довідку Маневицької райдержадміністрації від 21.01.2019 № 10 (а. с. 38-51).
Листом від 28.02.2019 № 1418/02-30 Рожищенське ОУПФУ повідомило позивача, що в ході правової оцінки та проведення аналізу поданих документів спеціалістами управління зроблено висновок, що станом на 21.02.2019 права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років позивач немає, оскільки у даному випадку не застосовується початкова величина зниження пенсійного віку (а. с. 22-23).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Статтею 55 Закону № 796-ХІІ визначено перелік осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, та яким пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку.
При цьому, статтею 55 Закону № 796-ХІІ передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами частини п’ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). Заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Згідно із абзацом дев’ятим підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як передбачено пунктами 4.1, 4.2, 4.3, 4.7 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Додатками 3, 4 до Порядку № 22-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії та пам’ятки пенсіонеру.
Отже, розгляд заяв про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ здійснюється згідно із Порядком № 22-1, який передбачає звернення особи із заявою встановленого зразка, до якої подаються необхідні документи, та за результатом розгляду яких територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Суд звертає увагу, що позивач у позовній заяві вказує про те, що звертався до відповідача саме за призначенням пенсії, а відповідач ухилився від належної реєстрації заяви та документів про призначення пенсії у встановленому порядку, а також ухилився від належного повідомлення про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії.
Разом з тим, у відзиві на позовну заяву від 01.04.2019 № 1976/06-21 (а. с. 29) відповідач вказаних доводів позовної заяви не спростував та не надав жодних пояснень щодо них.
З матеріалів справи вбачається, що заява встановленого зразка (згідно з Додатком 3 до Порядку № 22-1) не заповнювалася та не реєструвалася, хоча відповідач прийняв до розгляду документи, які надав позивач, та на підставі яких, на думку позивача, йому повинна бути призначена пенсія за віком відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ. Крім того, рішення про призначення або про відмову в призначенні позивачу пенсії відповідач також не приймав.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач не забезпечив дотримання вимог Порядку № 22-1 при розгляді звернення позивача за призначенням пенсії за віком.
На думку суду, оскільки при розгляді звернення позивача про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ відповідач не забезпечив дотримання вимог зазначених вище приписів Закону № 1788-ХІІ та Порядку № 22-1, у зв’язку із чим дійшов передчасного висновку про відсутність у позивача права на призначення пенсії, тому, з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо розгляду звернення позивача про призначення пенсії за віком від 21.02.2019 та зобов’язання відповідача прийняти, належним чином зареєструвати заяву про призначення пенсії та розглянути її разом з поданими документами із прийняттям відповідного рішення у встановленому законодавством порядку.
При цьому, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії та зобов’язання відповідача призначити пенсію не можуть бути задоволені з огляду на те, що звернення позивача про призначення пенсії (із прийняттям відповідного рішення про відмову у призначенні пенсії) у встановленому законодавством порядку не було розглянуто.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Отже, оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 20.03.2019 № 20 в сумі 768,40 грн. (а. с. 2, 26), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 384,20 грн.
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 21 лютого 2019 року про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Зобов’язати Рожищенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45100, Волинська область, м. Рожище, вул. Шевченка, 89, ідентифікаційний код 40378680) прийняти, належним чином зареєструвати заяву ОСОБА_1 (45109, Волинська область, Рожищенський район, смт. Дубище, вул. Незалежності, 18, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, та розглянути її разом з поданими документами із прийняттям відповідного рішення у встановленому законодавством порядку.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45100, Волинська область, м. Рожище, вул. Шевченка, 89, ідентифікаційний код 40378680) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (45109, Волинська область, Рожищенський район, смт. Дубище, вул. Незалежності, 18, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 384 гривні 20 копійок (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх